Recenzja – Transcend ESD220C

Transcend ESD220S

Jakiś czas temu miałem mały problem. Jak pamiętacie podczas trwania projektu #MobilneTajemnice, bardzo pomocny okazał się producent Transcend. Dlaczego? Użyczył nam dysk SSD o pojemności 480 GB, na którym szybko i sprawnie mogliśmy wszystko zapisywać. Jednak czy Transcend ESD220C spełnił swoje zadanie i czy nie miałem z nim żadnych problemów? No i co najważniejsze, czy prędkość tego dysku przy przenoszeniu dużych plików, czyli zdjęć i filmów była taka, jak producent zadeklarował? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Oczywiście wspomnieć trzeba o tym, że jest to bardzo mały dysk SSD i prawie wszędzie się zmieści. Nawet w portfelu! Więc o transport tego dysku nie trzeba się bać.

  1. Specyfikacja
  2. Moje wrażenia

1. Specyfikacja

Transcend ESD220S

Transcend ESD220C jest wyposażony w port USB typu C, co sprawia, że możemy podłączyć ten dysk bezpośrednio do takiego typu złącza w komputerze. Dzięki czemu możemy uzyskać naprawdę szybki przesył danych. Dysk ten sprawdzałem poprzez kabel USB typu C na USB typu A, dlatego prędkości zapisu i odczytu mogą się różnić od tych, co deklaruje nam producent. A jakie prędkości nam deklaruje? Według producenta prędkość odczytu powinna wynosić 520 MB/s, a zapis 460 MB/s. Do takich zbliżonych wartości możne dojść poprzez użycie kabla USB typu C na USB typu C.

Prędkość - Transcend ESD220S

Dodatkowo wspomnieć trzeba o tym, że ten dysk jest wyposażony w przycisk, dzięki któremu w szybki sposób zrobimy kopię zapasową danego urządzenia. Oczywiście nie wolno zapomnieć o oprogramowaniu producenta, które pozwala na używanie tego typu rozwiązań.

2. Moje wrażenia

Transcend ESD220S

Co do ogólnych wrażeń z użytkowania tego dysku nie tylko podczas projektu, ale i też w codziennym użytkowaniu, to muszę przyznać, że byłem z niego zadowolony. Nie miałem z nim żadnych problemów, system (oczywiście Windows) również nie miał żadnych problemów z odczytywaniem plików i zapisywaniem ich na dysku. Nawet powiedzieć muszę, że dzięki kompaktowym rozmiarom tego dysku nie miałem trudności z przemieszczaniem się z nim, więc mogę to zaliczyć na ogromny plus.

Na plus zaliczyć też można szybkość tego dysku. Chociaż przyznać się muszę, że pierwszy raz miałem akurat taki dysk przenośny, więc jak dla mnie transfer plików był w miarę szybki. Prawie cały czas miałem problem z powolnym kopiowaniem się plików i niestety już dawno do tego się przyzwyczaiłem. Z tego powodu Transcend ESD220C odmienił moje spojrzenie na szybkość przesyłów filmów i zdjęć. Po tym, jak musiałem rozstać się z tym dyskiem, miałem grymas na twarzy, ponieważ musiałem powrócić do poprzednich prędkości. Chętnie wróciłbym do tego dysku od Transcenda.

Podsumowując

Transcend ESD220S

Transcend ESD220C to dobry dysk SSD, który aż tak wiele nie kosztuje. Jednak czy warto wydawać tyle pieniędzy na dysk SSD? Według mnie tak. Jednak pozostawiam Wam to do oceny, ponieważ to wszystko zależy od Waszych poszczególnych preferencji, do czego konkretnie będziecie używać tego typu dysku. Co prawda dysk SSD nie jest najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie sporej ilości danych, a tym bardziej bardzo ważnych danych. Do niektórych rozwiązań, jak szybkiego przesłanie dużych plików pomiędzy komputerami, czy nawet trzymania kopii zapasowej na jakiś czas jest dobrym pomysłem. Oczywiście kilka rozwiązań jeszcze się znajdzie i nawet sami możecie na jakieś pomysły wpaść.

Na samym końcu chcę powiedzieć, że polecam ten dysk i na pewno osoby, które chcą zakupić ten dysk, będą z niego zadowolone.

Co sądzisz o tym dysku?