Recenzja – AOC I1601FWUX

AOC I1601FWUX

Podczas projektu #MobilneTajmenice potrzebowałem, a nawet potrzebowaliśmy odrobinę większego ekranu niż tylko samego małego ekranu w przenośnym laptopa. Dlatego zgłosiliśmy się wtedy do producenta AOC, który w swoim portfolio posiada przenośny monitor. Podczas projektu miło się z niego korzystało, jednak wady w tym monitorze zauważyłem, ale czy przeszkadzały one w codziennym jego użytkowaniu? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Na wstępie powiem jeszcze, że pierwszy raz miałem u siebie przenośny monitor, dlatego za wiele nie wypowiem się, czy to jest najlepsze takie urządzenie od innych producentów, czy też nawet jest to najgorsze urządzenie. Nie mogłem z niczym go porównać, ale jak na pewno zdarzy się kolejna okazja testować taki sprzęt, to z miłą chęcią wrócę do recenzji tego monitora.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC ten monitor wyposażył w port:

  • USB C

Czy jest to dużo jak na przenośny monitor? Według mnie tak, bo tak naprawdę inne złącze zbytnio by tutaj nie pasowały, a też trzeba mieć na uwadze, że to właśnie przez USB typu C może przechodzić sygnał i tak samo zasilanie. Więc monitor pobiera zasilanie i sygnał cyfrowy poprzez jeden kabel. Nie widzę potrzeby, aby więcej miał złączy tego typu monitor, bo tak naprawdę nie zamierzamy kupować takiego monitora do starszego typu laptopów, a już do nowszych, które w takie złączę, są wyposażone.

Przekątna matrycy IPS wynosi 15,6 cali, z czego rozdzielczość to Full HD przy 60 Hz. Czy można być zadowolony z tej matrycy? Szczerze można powiedzieć, że tak, jednak trzeba przyzwyczaić się do jednej dosyć ważnej wady. Nie wszyscy przejdą obok niej obojętnie. Zaraz się o niej dowiecie.

AOC I1601FWUX

2. Konstrukcja

Monitor został wykonany z dwóch materiałów. Przód jest wykonany z błyszczącego plastiku, na którym niestety widać wszelakie rysy, czy odciski palców. Niestety trzeba na to zwrócić uwagę, bo po dłuższym użytkowaniu może ten AOC nie wyglądać zbyt pięknie. Tył został wykonany z dobrego stopu aluminium i dzięki temu nie widać żadnych większych odcisków i małych rysek. W sprawie stopki, to powiedzieć muszę, że jest nawet stabilna jak na doczepianą stopkę na magnesy. Co do magnesów, to powiedzieć, że są one mocne i o to nie trzeba się bać.

AOC I1601FWUX

3. Rozdzielczość i kolory

AOC ten monitor wyposażył w rozdzielczość Full HD. Szkoda, że nie ma tutaj wyższej rozdzielczości, można tego się spodziewać, że producent tak to zrobił, aby ten przenośny monitor pobierał jak najmniej prądu z laptopa. Nawet, mimo że jest tu tylko rozdzielczość Full HD, to przy optymalnej odległości nie widać żadnych pikseli i co najważniejsze nie widać żadnych poszarpanych krawędzi, więc jest to niewątpliwie zaleta tego urządzenia.

W sprawie kolorów niestety muszę Was zmartwić, ponieważ niestety matryca w tym monitorze nie odzwierciedla kolorów idealnie. Czasami kolory są zakłamane więc dla grafików, czy do edytowania zdjęć to urządzenie najlepsze nie jest. Szkoda, ponieważ tego typu urządzenia ma swój potencjał, mam nadzieję, że producent poprawi to w najbliższych tego typu monitorach.

AOC I1601FWUX

4. Możliwości

Czy ten monitor ma jakieś dodatkowe możliwości? Tak naprawdę to, że mamy tutaj ustawienia, w których można prawie wszystko zrobić, to nic innego w nim nie znajdziemy. Jest to zwyczajny monitor, który można postawić w pionie i poziomie. Co ważne jest automatyczny obrót i jest to kolejna zaleta tego urządzenia. Dodatkowo można powiedzieć, że możliwością, a nawet zaletą jest jego mobilność ze względu na rozmiar i wagę.

AOC I1601FWUX

Podsumowując

AOC I1601FWUX jest nawet tanim monitorem i jest on warty uwagi, tylko trzeba przemyśleć, czy nie będą nam przeszkadzać niektóre wady, a szczególnie jedna ważna wada. Oczywiście wszystko też zależy, do czego konkretnie będziecie potrzebować tego monitora. Ja się przyznam, że podczas projektu odrobinę pomógł nam ten monitor w montowaniu filmów, ponieważ więcej można było zobaczyć. Gdyby nie martwiący mnie fakt odwzorowania kolorów na matrycy w tym monitorze, to na 100% mógłbym polecić ten monitor wszystkim osobom, które czasami w podróży, czy to nawet w domu potrzebują skorzystać z większego lub dodatkowego monitora.

AOC I1601FWUX

Co myślisz o monitorze?