Fototest – Xiaomi Redmi 6

Xiaomi Redmi 6

Już dawno nie miałem u siebie żadnych tańszych przedstawicieli urządzeń firmy Xiaomi. W końcu nadszedł ten moment i mogłem przetestować dla Was aparaty w telefonie Xiaomi Redmi 6, który posiada dwa aparaty na tylnej obudowie, ale czy przy ich użyciu zdjęcia wyglądają dobrze, a nawet bardzo dobrze? Może wyglądają tak jak w droższych urządzeniach? Za moment się przekonacie.

Jednak zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Redmi 6

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa znajdują się na tylnej obudowie i jeden z nich ma matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.2, drugi aparat posiada matrycę 5 Mpx do wykrywania głębi ostrości.

Przednia kamerka ma matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tym telefonem wychodzą naprawdę bardzo dobrze, ich jakość i szczegółowość stoi na wysokim poziomie. Tak samo można powiedzieć o automatycznym HDR, który nawet wie, kiedy się uruchomić i w niektórych momentach działa tak jak powinien. Warto też odnotować, że kolory przy pochmurnej pogodzie są poprawne. Naprawdę Xiaomi Redmi 6 podczas takiego oświetlenia radzi sobie nieźle i trudno mu cokolwiek tutaj zarzucić. Miejmy na uwadze, ile to urządzenie kosztuje, bo jednak to też w pewnym stopniu jest wyznacznikiem.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi 6

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi 6

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia również wychodzą dobrze, jednak tutaj mamy do czynienia z większymi cieniami. Nie mam pojęcia, dlaczego HDR raz działa tak, a raz tak, ale i tak trzeba powiedzieć, że tragedii nie ma. Jakość i szczegółowość takich zdjęć nie odbiegają od tego, co można zaobserwować w droższych urządzeniach nie tylko tego producenta. To samo można powiedzieć o kolorach, które jak widać, są poprawne i odpowiednio nasycone. Najbardziej tylko bolą w oczy te cienie, chociaż zawsze można w pewnym stopniu je zniwelować. Mam nadzieję, że Xiaomi weźmie się do roboty i naprawi niektóre rzeczy.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi 6

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi 6

4. Zdjęcia makro

Czy tym telefonem uda się zrobił ładne zdjęcie makro? Tak naprawdę, to tak, nawet przy uruchomionym drugim obiektywie głębia ostrości i jakość jest na dobrym poziomie i warto mieć to na uwadze. Jeżeli zadecydujemy się zrobić zdjęcia tylko głównym aparatem, to o czym trzeba wspomnieć, że jakość i szczegółowość jest bardzo dobra. Nawet głębia ostrości przy tym jednym obiektywie jest naturalna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu. Wspomnę jeszcze o kolorach, ponieważ one i tutaj są poprawnie odzwierciedlone i nasycone.

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi 6

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi 6

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Aparat w Xiaomi Redmi 6 przy oświetleniu w pomieszczeniu radzi sobie nawet dobrze. Chociaż tak jak cały czas chwaliłem kolory na zdjęciach, to teraz muszę ponarzekać, ponieważ kolory przy sztucznym oświetleniu są odrobinę za jaskrawe i nie jest to zbytnio dobre. Jednak i tak trzeba powiedzieć o cieniach, które nawet są płytkie i małe. Dodatkowo trzeba powiedzieć o tym, że autofokus nawet szybko ostrzy i nie miałem z nim żadnego problemu. Jednym największym mankamentem, który zauważyłem to niestety poszarpane/rozmazane krawędzie zdjęcia. Wielka szkoda, że coś takiego można zaobserwować, bo naprawdę aparat w tym telefonie jest wart pochwalenia i zainteresowania.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi 6

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi 6

6. Przednia kamerka

Tylny aparat można chwalić, ale niestety przednia kamerka w tym telefonie do najlepszych nie należy. Zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych mają dużo szumów, przez co tracą na szczegółowości i jakości. Co ważne, to ostrości jest łapana odrobinę dalej, niż sądzimy i widzimy na ekranie telefonu. Z jednej strony jest to lepsze, ponieważ mamy wtedy większy kadr i więcej możemy zmieścić na naszym selfie. Oczywiście trzeba wspomnieć o balansie bieli, który o dziwo w tym urządzeniu działa nadzwyczaj dobrze. Rzadko można się, z czymś takim spotkać w urządzeniach za tę cenę i jest to ogromny plus przedniej kamerki.

Przednia kamerka - Xiaomi Redmi 6

7. Zdjęcia nocne

Chyba nie jest to zdziwieniem, że aparat w telefonie Xiaomi Redmi 6 nie radzi sobie w nocy. Ważne jest to, że zdjęcia są trochę jaśniejsze w trybie nocnym niż bez niego. Szczerze, to nawet nie spodziewałem się wybuchów fajerwerek, ale przynajmniej ten tryb nocny mógłby działać o wiele lepiej. Xiaomi musi jeszcze nad tym popracować, bo niestety konkurencja lepiej sobie radzi. Oczywiście nie chce porównywać aparatu w tym telefonie z aparatami w droższych urządzeniach, ale jakby Xiaomi poszło trochę po rozum do głowy, to zrobiłoby super tryb nocny i w tej cenie to urządzenie by górowało. No niestety nie ma rzeczy idealnych. Jednak i tak trzeba o tym powiedzieć, że nawet przy takich zdjęciach nocnych da się zobaczyć, co na nich jest i to jest w pewnym stopniu ważne.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi 6

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi 6

8. Przykładowe wideo

Redmi 6 pozwala nam rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD wraz z elektroniczną stabilizacją obrazu. Warto podkreślić, że Xiaomi daje nam tutaj stabilizację, ponieważ w innych urządzeniach na próżno jej szukać. W nowszych modelach coraz częściej się z tym spotykamy, że producent nie daje nam OIS (optycznej stabilizacji obrazu) i nawet nie daje nam w zamian EIS (elektronicznej stabilizacji obrazu). Jest to naprawdę złe posunięcie, ponieważ nawet EIS może w pewnym stopniu poprawić stabilność obrazu. Przechodząc do nagrania, to można powiedzieć, że kolory i jakość są nawet zadowalające. Nawet autofokus działa szybko i jest to ogromny plus. Jedynym mankamentem podczas nagrywania z włączoną stabilizacją jest pływający obraz, który niestety bardzo, ale to bardzo przeszkadza. Tak jak zawsze polecam uruchamiać stabilizację obrazu przy nagrywaniu filmów, tak tutaj tego nie polecam, ponieważ wtedy też autofokus zaczyna wariować. Xiaomi według mnie powinno to poprawić jak najszybciej jakąś aktualizacją.

Podsumowując

Xiaomi Redmi 6

Xiaomi Redmi 6 to dobre urządzenie, które jest warte swojej ceny i tak naprawdę to za tą cenę nie znajdziecie żadnego innego telefonu, który tak dobrze odzwierciedla kolory w niektórych warunkach oświetleniowych. Gdyby tak naprawdę producent popracował jeszcze nad rozbudową aplikacji aparatu i poprawieniem niektórych rzeczy w systemie, to naprawdę można byłoby polecać to urządzenie każdemu, a tak, to tylko mogę polecić te urządzenie osobom, które nie chcą wydawać fortuny za telefon, a chcą mieć nawet ładne zdjęcia. No i najważniejsze, aby mieć dobrze działający tryb portretowy, przecież teraz bez niego to jak bez ręki (oczywiście żartuję).

Zdjęcia wykonane Xiaomi Redmi 6 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?