Fototest – Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Jakiś czas temu na testy dojechał do mnie telefon Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Nie jest, to może najnowszy model tego producenta, jednak chciałem w końcu zobaczyć, jak sprawdzają się aparaty w tym modelu i zobaczyć, czy rzeczywiście nadaje się ten telefon do zdjęć, czy tylko do działania na nim. Poniżej przekonacie się, co myślę o aparatach w tym urządzeniu.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.89
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx — makro
  • 2 Mpx — głębia ostrości
 • Przód:
  • 20 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dobry, a czasami nawet bardzo dobrym poziomie. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Co do trybu AI, to w tym modelu ten tryb działa średnio. Znaczy to tyle, że nie warto go uruchamiać, ponieważ w większości zdjęcia mogą być przejaskrawione lub będą miały za intensywne kolory — chociaż niektórym może się to oczywiście podobać. Przynajmniej automatyczny HDR działa w tym modelu i oświetleniu tak jak powinien działać.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Pochmurna pogoda - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jednak od razu muszę przyznać, że w takim oświetleniu kolory są jaśniejsze i momentami kontrast może być mocniejszy — nie wszystkim może to pasować, polecam także w takim oświetleniu wyłączać sztuczną inteligencję. Jakość i szczegółowość zdjęć jest dosyć dobra i na to jedynie nie mogłem narzekać, nawet jak wykonywałem zdjęcia aparatem szerokokątnym. Mamy tutaj też zoom cyfrowy jak w prawie każdym Xiaomi i powiedzieć Wam muszę, że lepiej z tego nie korzystać, bo strasznie tracimy wtedy na jakości zdjęć — lepiej samemu przyciąć zdjęcia w edytorze. Nie mniej jednak zdjęcia krajobrazowe mogą się podobać, czy to z głównego aparatu, czy szerokokątnego.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Słoneczna pogoda - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to oczywiście mamy tutaj dedykowany aparat do zdjęć typu makro. Jednak od razu odradzam używania tego aparatu, ponieważ zdjęcia z 2 Mpx nie wychodzą najlepiej i na dużym ekranie będziemy się bawić w liczenie pikseli, a nie o to chodzi. Przynajmniej głównym aparatem możemy wykonać ładne zdjęcia, które będą cieszyć oko — chociaż też nie zawsze. Jeżeli tylko będziemy mieć włączoną sztuczną inteligencję i aparat wykryje, że to jest kwiatek, to zdjęcie może wyjść prześwietlone i kolory będą za bardzo intensywne. Głębia ostrości z głównego aparatu jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy i działa on momentami dosyć dobrze, ale tylko wtedy kiedy mamy dobrze oświetloną scenerię.

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Zdjęcia makro - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę powiedzieć, że w naturalnym oświetleniu jest dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest poprawna, chociaż zauważyłem problem z balansem bieli — nawet w naturalnym oświetleniu. Co jest również ważne, to krawędzie są mocno poszarpane i rozmazane. Przy sztucznym oświetleniu też nie jest za dobrze, ponieważ autofocus nie radzi sobie przy tego typu oświetleniu i warto mu wtedy pomóc wyostrzyć — chociaż też nie zawsze to działa. Warto pamiętać o tym, że tym telefonem nie wykonamy spektakularnych zdjęć, kiedy będzie brakować oświetlenia.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu nie jest zła, jednak spodziewałem się czegoś lepszego. Zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych są dosyć dobre i nie można na nie narzekać — jedynie posiadają odrobinę ziaren i szumów. Przynajmniej w dobrych warunkach oświetleniowych jest w porządku i nie można na to narzekać. Tak samo nie można narzekać na kolory, które przynajmniej jakieś są. Osoby, które lubią robić tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne nie były zawsze najlepszą domeną w urządzeniach Xiaomi, a szczególnie w serii Redmi. Jak widać na przykładowych zdjęciach, Redmi Note 8 Pro nie radzi sobie najlepiej w tego typu warunkach oświetleniowych. W trybie automatycznym zdjęcia posiadają bardzo dużo szumów i ziaren, a także jakość zdjęć nie jest najlepsza. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny, ale jak widać, źle się w nim dobiera ostrość (a nawet sam już mu pomagałem wyostrzyć). Na szczęście mamy tutaj tryb profesjonalny i jeżeli ktoś potrafi obsługiwać ten tryb, to na pewno lepiej wykorzysta główny aparat (i też szerokokątny).

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Zdjęcia nocne - Xiaomi Redmi Note 8 Pro

8. Próbka nagrania

Xiaomi Redmi Note 8 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Nie mamy tutaj optycznej stabilizacji, ale mamy za to cyfrową, która nawet sobie radzi. Co do samego nagrania to muszę powiedzieć, że nie jest źle, warto mieć włączoną stabilizację, bo obraz się wtedy aż tak nie trzęsie. Ostrość też działa dosyć dobrze i nie można na to narzekać. Można tym telefonem spokojnie nagrać filmy z naszych wyjazdów i nie tylko, a także pokazywać je innym.

Podsumowując

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Xiaomi Redmi Note 8 Pro nie jest drogim urządzeniem. Ten telefon można już znaleźć za ok. 900 zł — więc jest to naprawdę mało. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem zdjęć? Bardzo dobrze korzystało mi się z tego telefonu i na ten aspekt nie mogę narzekać. Co do aparatów, to bardzo denerwowała mnie w tym modelu sztuczna inteligencja, której nie polecam uruchamiać. Zdjęcia nie są złe, jednak spodziewałem się czegoś lepszego po tym urządzeniu i wolę polecać Redmi Note 8T, niż ten model — oczywiście mowa o fotografii.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Redmi Note 8 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?