Fototest – ZTE Axon 10 Pro 5G

ZTE Axon 10 Pro 5G

Przez dłuższy czas nie gościłem u siebie żadnego urządzenia z logiem ZTE na moim blogu. Było to oczywiście spowodowane brakiem nowych urządzeń na Polskim rynku przez jakiś czas. Teraz od jakiegoś czasu można kupić najnowsze urządzenie ZTE o nazwie ZTE Axon 10 Pro 5G. Już na wstępie mogę Wam powiedzieć, że podszedłem do tego urządzenia jak do każdego innego — nie myślałem, że to będzie najgorsze/najlepsze urządzenie, jakie miałem okazję przetestować przez ostatnie miesiące. Na całe szczęście producent mnie zaskoczył i muszę przyznać, że jest to telefon warty uwagi. Dlaczego? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

ZTE Axon 10 Pro 5G

ZTE to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.7. Drugi aparat (z 3-krotnym zoomem cyfrowym) posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat szerokokątny posiada matrycę 20 Mpx z przesłoną f/2.2.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 20 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dosyć dobrze. Jasność jest na poprawnym poziomie, a jakość i szczegółowość jest bardzo dobra. Przynajmniej ZTE poprawiło się pod względem aplikacji i niektóre sprawy jak HDR, czy balans bieli jest poprawiony. Oczywiście występują problemy, ale są one w mniejszym stopniu niż w poprzednich urządzeniach tego producenta. Mamy tutaj na całe szczęście automatyczne HDR, chociaż przy wybraniu maksymalnej rozdzielczości nie możemy go włączyć. Jak przystało na nowe urządzenie, to mamy tutaj też sztuczną inteligencję, która na całe szczęście jest domyślnie wyłączona — przyznać i tak muszę, że źle nie jest i nie psuje ona nam tak zdjęć, jak to bywa u niektórych producentów.

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia przy słonecznej pogodzie wychodzą równie dobrze, co w odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Przynajmniej dzięki HDR cienie nie są duże i mocne, nawet przy włączonej sztucznej inteligencji. Kolory też są w porządku przy poprawnym balansie bieli i na całe szczęście biel w mocnym słońcu nie jest przepalona. Nawet zdjęcia z szerokiego kąta i teleobiektywu są bardzo ładne i trudno coś złego na ten temat powiedzieć.

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że nie jest najgorzej, a jest nawet bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć tego typu jest na bardzo wysokim poziomie i nie można na nic tutaj narzekać. Oczywiście szeroki kąt nie ma autofocusu, a teleobiektywem nie zawsze zrobimy dobre zdjęcie, ponieważ potrzebujemy do niego dosyć dużo światła. Na same kolory przy tego typu zdjęciach narzekać nie można i są ładne (nawet przy włączonej sztucznej inteligencji). Głębia ostrości jak na ZTE wygląda dobrze i ładnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Mamy tutaj też tryb portretowy i trzeba przyznać, że działa poprawnie, chociaż producent powinien nad nim jeszcze trochę popracować.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie jest najgorzej w obu warunkach oświetleniowych. Chociaż i tak boli fakt poszarpanych i rozmazanych krawędzi na zdjęciach — niestety nie można mieć wszystkiego. Przynajmniej jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych jest dobra i na to narzekać w tym urządzeniu nie można. Nawet autofocus (jak na ZTE) działa dosyć dobrze i sprawnie, chociaż może nie widać tego przy naturalnym oświetleniu, ale serio widać dużą poprawę u tego producenta i można za to mu bić ogromne brawa.

6. Przednia kamerka

Przyznać się muszę, że jakoś byłem sceptycznie nastawiony do przednich kamerek w urządzeniach ZTE. Tutaj przy Axon 10 Pro 5G sprawa się trochę zmieniła. Przedni aparat w tym urządzeniu nawet w średnich warunkach oświetleniowych się sprawuje i można to uznać za ogromną zaletę, ponieważ w starszych urządzeniach ZTE nawet w dobrych warunkach nie dało się zrobić zdjęć. Axon 10 Pro 5G ma już na szczęście dobrą przednią kamerkę i trochę poprawioną aplikację aparatu. Dla osób, które lubią robić sobie dużo selfie, jest to dobra wiadomość, ale czy na pewno w tej cenie takie osoby będą kupować ten telefon?

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem może nie wyglądają najładniej, ale najważniejsze, że są one jasne i nie są jedną wielką czarną plamą. Chociaż ja tym telefonem polecam robić zdjęcia w takich warunkach trybem nocnym lub trybem profesjonalnym. ZTE mnie dosyć mocno zaskoczyło i naprawdę na ich możliwości ten tryb nocny jest dosyć dobry, chociaż jak chcemy wykorzystać w większym stopniu możliwości głównego aparatu, to polecam tryb profesjonalny — producent zaszalał i dał nam w pełni działający tryb profesjonalny, szkoda, że nie możemy w nim zmieniać aparatu, ale kto wie, może coś takiego dodadzą. Najważniejsze, że tym telefonem da się zrobić zdjęcie w nocy nawet trybem automatycznym.

8. Próbka nagrania

ZTE Axon 10 Pro 5G ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Niestety nie znajdziemy w tym urządzeniu żadnej elektronicznej stabilizacji, a przydałaby się, aby wspomóc optyczną stabilizację w głównym aparacie i teleobiektywie. Co do samego nagrania, to niestety trzeba powiedzieć, że nie jest to zadowalający efekt. Optyczna stabilizacja wygląda tak, jakby prawie nie działała. Kolory się różnią między aparatami i ta jakość też nie jest powalająca. Przynajmniej na plus można zaliczyć autofocus i możliwość zmiany aparatów podczas nagrywania.

Podsumowując

ZTE Axon 10 Pro 5G

ZTE Axon 10 Pro 5G nie jest najtańszym telefonem, ale no cóż, jak wiadomo, każdy producent chce zarobić. Przynajmniej widać w tym ZTE dużą poprawę i bardzo dobrze. Mam ogromną nadzieję, że producent będzie szedł w tym kierunku — idzie im to całkiem nieźle. Jednak czy warto zastanawiać się nad wyborem tego urządzenia ze względu na aparaty? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że tak, ale tylko wtedy kiedy cena spadnie i producent postanowi poprawić w jakimś stopniu nagrania. Oczywiście nie mówię nie i osoby, które wolą tylko robić zdjęcia, to na pewno spodoba im się ten telefon i na pewno w jakimś stopniu pomoże w nauce mobilnej fotografii.

Zdjęcia wykonane ZTE Axon 10 Pro 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?