Recenzja – Huawei MateBook 14 (2021)

Huawei MateBook 14 (2021)

Na testy trafił do mnie jeden z fajniejszych komputerów marki Huawei, a mowa oczywiście o MateBook 14 z 2021 roku. Jak sprawdził się u mnie ten model i czy byłem z niego zadowolony tak jak z Huawei MateBook 14s.

Na samym początku powiedzieć muszę, że Huawei robi naprawdę coraz to ciekawsze laptopy i bardzo fajne. Jest to m.in. zasługa tego, że są one wydajne i bardzo ładne — minimalistyczna stylistyka nie tylko przyciąga oko, ale także jest ponadczasowa.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Czy Huawei MateBook 14 (2021) może nosić miano mobilnego laptopa? Tak naprawdę może i co ważne, to przy każdym urządzeniu marki Huawei mamy jeden wspólny ekosystem i możemy udostępniać ekran z telefonu na laptopie lub zrobić dodatkowy pulpit z naszego tabletu. Jednak to nie jest najważniejsze, ważne jest to, że laptop jest cienki i lekki, a także wydajny. Dodatkowo dotykowy ekran sprawia, że jeszcze fajniej i produktywniej możemy z niego korzystać. Powiedzieć jeszcze muszę, że głośniki w tym modelu są super i spokojnie możemy słuchać sobie muzyki z laptopa lub oglądać filmy/seriale.

Jak sprawdza się bateria w tym laptopie? Producent chwali się, że na jednym ładowaniu bateria powinna wystarczyć na 11 godzin, a w zestawie otrzymujemy wydajną ładowarkę, aby w szybki sposób naładować nasz laptop. Jak to sprawdza się w rzeczywistości? Tak naprawdę spokojnie laptop przy standardowym użytkowaniu wystarcza na 10 godzin, a czasami nawet na 11 godzin. Spokojnie można wyjść na miasto z laptopem i nie zabierać ze sobą ładowarki.

Huawei MateBook 14 (2021)

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 307,5 mm x 223,8 mm x 15,9 mm. Jest to też 14-calowy laptop, który ma proporcję 3:2, więc dzięki temu laptop jest znacznie mniejszy i również ramki wokół ekranu są bardzo małe. Laptop waży ok. 1,49 kg, więc jest to naprawdę bardzo mało, szczególnie przez to, że laptop jest metalowy, a nie plastikowy. Spokojnie można laptopa spakować do torby lub plecaka i nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu, jak będziemy nosić ten laptop ze sobą. Także laptop jest kwadratowy i dzięki temu łatwiej jest z nim wyjść na miasto, aby zmieścić go na biurku czy stoliku w kawiarni.

Huawei MateBook 14 (2021)

3. Ekran

Wyświetlacz w urządzeniach Huawei robi wrażenie. MateBook 14 został wyposażony w 14-calowy ekran z proporcjami 3:2. Jest to bardzo dobry wymiar do przenoszenia i jeżdżenia z tym laptopem w podróży. Rozdzielczość tego ekranu wynosi 2K i dzięki temu przy optymalnej odległości od ekranu nie widać pojedynczych pikseli i poszarpanych krawędzi. Krawędzie są cienkie i rozdzielczość jest bardzo wysoka i można swobodnie na nim pracować lub przeglądać treści w Internecie. Kolory reprezentowane przez ten ekran są znakomite i mamy tutaj przestrzeń barwową sRGB — dzięki temu czerń jest czarna, a biel jest biała. Bardzo mocno to pomaga przy edycji zdjęć i filmów. Dodatkowo dzięki dotykowemu ekranowi możemy swobodnie pracować i nie odczuwamy żadnego dyskomfortu.

Huawei MateBook 14 (2021)

4. Klawiatura

Klawiatury w laptopach Huawei są trochę inne, ale są one bardzo wygodne w pisaniu długich tekstów. Dodatkowo klawiatura jest podświetlana i dzięki temu możemy pracować na komputerze wieczorami. Przynajmniej podczas jej używania nie odczuwamy żadnego dyskomfortu i dłuższe teksty możemy pisać wygodnie, nie tylko w domu, ale także w podróży. Ten model jest jeszcze z tych modeli, co ma kamerkę wbudowaną w klawiaturę, a właściwie z przycisk — przynajmniej mamy wtedy pewność, że mamy zasłoniętą kamerkę i nikt nas nie podgląda. Pod klawiaturą znajduje się duży i bardzo wygodny TouchPad, a przycisk do włączenia posiada skaner palca, który działa szybko i sprawnie.

Huawei MateBook 14 (2021)

Podsumowując

Huawei MateBo0k 14 (2021) nie jest aż takim drogim laptopem, szczególnie patrząc na to, że jest to bardzo fajny i wydajny laptop. Mnie się bardzo dobrze korzystało z tego modelu i nie mogłem na niego narzekać przez cały okres testów. Jeżeli szukacie fajnego laptopa, to możecie zastanowić się właśnie nad tym modelem, szczególnie nad wersją z procesorem Intel.

Huawei MateBook 14 (2021)

A co Ty sądzisz o tym komputerze?