Recenzja – Huawei Matebook 14s

Huawei MateBook 14s

Przed premierą trafił do mnie najnowszy laptop Huaweia, mowa oczywiście o Huawei Matebook 14s. Jak sprawdził się u mnie ten najnowszy laptop i czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się tego z tej recenzji.

Na początku muszę już zaznaczyć, że ten model Huaweia zaskoczył mnie najbardziej. Oczywiście z wyglądu przypomina każdy inny laptop Huaweia, jednak już w środku design odrobinę się różni, a także są całkowicie inne funkcje niż te, które zazwyczaj mamy w urządzeniach tego producenta — także muszę powiedzieć, że jest ten laptop w wersji zielonej i jest to przepiękna wersja. Do mnie akurat na testy trafił szary model.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Czy Huawei Matebook 14s może nosić miano mobilnego urządzenia? Już na samym początku mogę powiedzieć, że tak i to, jak najbardziej! Matebook 14s to nie jest tylko lekki i cienki laptop, ale także nie jest duży i spokojnie się zmieści w każdej torbie i plecaku, ale o rozmiarach będzie poniżej. Praca w podróży na tym laptopie jest naprawdę bardzo przyjemną sprawą i nie czujemy żadnego dyskomfortu podczas korzystania z niego. Jednym z lepszych funkcji w laptopach Huawei jest możliwość połączenia się między telefonem a laptopem marki Huawei. W szybki sposób możemy przesyłać zdjęcia lub nawet i udostępniać ekran telefonu na ekranie laptopa — owszem niektórzy producenci też już to umożliwiają, bo jest to naprawdę świetna opcja podczas pracy, kiedy nie chcemy odrywać się od komputera, a musimy coś sprawdzić na telefonie. Teraz jeszcze dzięki Huawei Share możemy udostępniać ekran na ekran tabletu i możemy albo powielić sobie ekran, albo poszerzyć i korzystać z tabletu Huawei jako dodatkowy przenośny monitor.

Jak sprawdza się bateria w tym urządzeniu? Otóż jestem z niej bardzo zadowolony, ponieważ 10/11 godz. spokojnie można pracować na baterii i jest to naprawdę świetny wynik. Spokojnie dzięki temu można pracować w podróży, na mieście lub w domu nie pamiętając o ładowarce. Nawet kiedy laptop się nam rozładuje, to podłączamy go do prądu i w bardzo szybki sposób naładujemy urządzenie do 100%. W zestawie otrzymujemy ładowarkę 90W na USB-C, więc możemy z niej skorzystać do laptopa lub do innych urządzeń Huawei. Dopowiem jeszcze, że głośniki w tym laptopie są znakomite i słuchanie muzyki lub oglądanie seriali na tym laptopie jest świetne.

Huawei MateBook 14s

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 313,82 mm x 229,76 mm x 16,7 mm. Jak widać, nie jest to zbyt duży laptop, zmieści się on do każdej torby i plecaka. Także nie zawsze będziemy go odczuwać na plecach, czy ramieniu, ponieważ waży on ok. 1,43 kg. Jest to naprawdę mało i jest to odpowiednia waga, jeżeli chodzi o sprzęt mobilny do pracy. Nawet może zdarzyć się tak, że zapomnimy o nim, że mamy go w torbie/plecaku. Też nie zawsze musimy zabierać ze sobą ładowarkę, jak idziemy tylko na miasto lub na spotkanie. Więc kolejny ciężar odchodzi nam z noszenia. Jak też przystało na laptop Huawei, proporcje ekranu wynoszą 3:2, więc laptop jest bardziej kwadratowy, niż prostokątny. Dzięki temu Matebook 14s mieści się na każdym biurku/stoliku, a także trzymanie go na kolanach nie sprawia nam żadnego dyskomfortu.

Huawei MateBook 14s

3. Ekran

Wyświetlacz w tym telefonie robi największe wrażenie. Matebook 14s jak sama nazwa wskazuje, został wyposażony w 14-calowy ekran, a dokładniej w 14,2-calowy. Jest to bardzo dobry rozmiar, jeżeli chodzi o sprzęt mobilny. Nie jest on za mały, a także nie jest on za duży. Rozdzielczość tego ekranu wynosi 2.5K, a przy takiej wielkości ekranu to jest on super ostry. Przy optymalnej odległości od ekranu nie widać żadnych pojedynczych pikseli czy poszarpanych krawędzi. Jeszcze jedną z fajniejszych rzeczy w tym ekranie, to mamy 100% sRGB i 90 Hz odświeżania ekranu — gdzie przy Windowsie 11 animacje wyglądają przepięknie. Co do kolorów, to są one świetnie odwzorowane. Czarny jest czarny, a biały jest biały. Przy edycji zdjęć lub filmów w niczym to nie przeszkadza. Dodam jeszcze, że ekran w tym laptopie jest dotykowy.

Huawei MateBook 14s

4. Klawiatura

Klawiatura w tym laptopie ma bardzo przyjemny skok i super na niej się pisze dłuższe teksty lub nawet i pracuje. Dzięki podświetleniu możemy pracować nawet po zmierzchu lub wieczorami. Teraz jeszcze w klawiaturze nie chowa się już kamerka, ponieważ jest ona na bardzo cienkiej ramce wraz z czujnikami do skanowania twarzy. Oczywiście w przycisku zasilania znajduje się czytnik linii papilarnych, więc mamy każde możliwe zabezpieczenie laptopa. Teraz w zamian przycisku z kamerką znajduje się przycisk do uruchamiania asystenta głosowego lub notatnika głosowego — wszystko zależy od tego, co mamy uruchomione. Kiedy nie mamy uruchomionej aplikacji do pisania, to uruchomimy asystenta głosowego, a kiedy będziemy mieć np. uruchomiony notatnik, to zaczniemy pisać teksty głosowo (nawet po polsku!). Touchpad w tym modelu jest bardzo duży i przyjemny, więc można na nim pracować komfortowo i nie można na niego narzekać.

Huawei MateBook 14s

Podsumowując

Huawei Matebook 14s to świetny laptop, który nie kosztuje bardzo dużo, a jest naprawdę świetnym i przepięknym urządzeniem. Przez cały okres testów byłem zadowolony z tego sprzętu i przyznaje się, że będzie mi go brakować. Jeżeli szukacie bardzo fajnego laptopa mobilnego, to możecie się właśnie zastanowić nad tym modelem. Na pewno nim nie zawiedziecie. Wydajność tego laptopa także jest świetna, czasami jednak przy mocnym obciążeniu słychać wentylatory, ale to normalne, bo nawet tym laptopem udawało mi się renderować i edytować filmy w rozdzielczości 4K.

Huawei MateBook 14s

A co Ty sądzisz o tym komputerze?