Recenzja – Lenovo IdeaCentre 730S

Lenovo IdeaCentre 730S

Ostatnio miałem przyjemność testować dla Was komputer All-in-one od Lenovo. Od razu się przyznam, że nigdy nie miałem na taki czas u siebie komputera AIO, a szczególnie od Lenovo. Oczywiście jest to model IdeaCentre 730S i czy sprawdzał się on u mnie, w szczególności przy edycji zdjęć i pracy na blogu? Zaraz będziecie się mogli o tym przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, to na samym wstępie chciałbym powiedzieć o tym, że nie jest to typowa recenzja, taka jak znajdziecie u mnie na blogu w przypadku laptopów. Jest to jednak komputer stacjonarny All-in-one, więc postanowiłem Wam przekazać moją opinię na jego temat w sposób, jaki to robię przy monitorach. Jakby nie patrzeć jest to monitor ze wbudowanym komputerem.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

Lenovo ten komputer wyposażył w porty:

  • 3 x USB 3.0
  • USB-C
  • Gniazdo słuchawek i mikrofonu (pod kamerką)
  • Wejście i wyjście HDMI
  • Czytnik kart 3 w 1 (pod kamerką)
  • złącze Ethernet

Czy ilość złączy jak na urządzenie, z którego będziemy korzystać tylko w domu, w zupełności wystarcza? Według mnie tak, ponieważ zostają nam 2 wolne porty z USB 3.0 i jeden porty USB typu C. Oczywiście do jednego wolnego portu możemy podłączyć HUB USB i rozbudować ilość złączy, bo przecież i tak nie będziemy się z tym nigdzie poruszać. Również do jednego z wolnych USB możemy podpiąć stację DVD na USB, którą dostajemy w zestawie od producenta. Dla osób zainteresowanych to do jednego z trzech portów USB podpinamy bezprzewodową myszkę i klawiaturę od Lenovo. Ten zestaw również dostajemy w zestawie z komputerem i jest to super przy takich urządzeniach.

Przekątna matrycy IPS wynosi 24 cale, z czego rozdzielczość to Full HD. Dodatkowo można spotkać to urządzenie z ekranem dotykowym, jednak ja do testów otrzymałem komputer bez takiej opcji. Przy takiej rozdzielczości i wielkości matrycy, jaką spotkamy w tym komputerze, nie napotkamy pojedynczych pikseli i nie będziemy czuli żadnego z tym dyskomfortu.

Lenovo IdeaCentre 730S

2. Konstrukcja

Lenovo IdeaCentre 730S jest wykonany z dobrego stopu aluminium, przez co wygląda bardzo elegancko i po dłuższym jego użytkowaniu nie powinien wyglądać na bardzo zniszczonego. Dodatkowo pod ekranem znajdziemy materiałowy pasek na którym jest logo Lenovo, umiejscowiona kamerka (z możliwością jej mechanicznego zasłonięcia), oraz pod tą materiałową maskownicą znajdziemy głośniki. Kamerka z możliwością jej zakrywania jest ogromnym plusem dla osób, które cenią sobie prywatność. W sprawie ramek to powiedzieć muszę, że jak na urządzenie AIO są bardzo małe i jest to bardzo duża zaleta tego urządzenia. W innych urządzeniach tego typu widziałem o wiele większe ramki, więc w tym urządzeniu zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Jeżeli chodzi o samą stopkę w tym komputerze, to powiedzieć muszę, że jest ona bardzo solidna i o nic przy niej nie musimy się bać.

Lenovo IdeaCentre 730S

3. Rozdzielczość i kolory

Ten AIO jest wyposażony w rozdzielczość Full HD. Szkoda, że producent nie pokusił się o rozdzielczość 2K lub 4K, na pewno zainteresowałoby się tym urządzeniem o wiele więcej osób. Jednak i tak trzeba przyznać, że jak na taką rozdzielczość to przy optymalnej odległości od monitora, a dokładniej od komputera nie ujrzymy żadnych poszarpanych krawędzi, czy też pojedynczych pikseli i jest to bardzo ważny aspekt. Powiedzieć jeszcze muszę, że obróbka zdjęć na tym komputerze była przyjemnością nawet przy takiej rozdzielczości.

W sprawie kolorów powiedzieć mogę tyle, że na tym komputerze nie ma się do czego przyczepić, ponieważ do codziennego użytkowania są one poprawne, nawet podczas edycji zdjęć nie zauważyłem jakiś złych odcieni, czy złego nasycenia, więc mogę zaliczyć tę matrycę na bardzo duży plus.

Lenovo IdeaCentre 730S

4. Możliwości

Do najważniejszych możliwości, które można zaliczyć w tym komputerze, są przede wszystkim głośniki. Ich brzmienie mnie uwiodło i non stop miałem uruchomioną muzykę w tle, jak tylko korzystałem z tego komputera. Jako drugą ważną możliwością, za którą będą niektórzy chwalić sobie ten IdeaCentre 730S, jest mechaniczne zakrywanie kamery, aby mieć pewność, że nikt niechciany nas nie podgląda. Do możliwości można zaliczyć jeszcze to, że w tym urządzeniu posiadamy osobny dysk HDD na dane i dysk SDD na system, przez co komputer znacznie szybciej się uruchamia i niektóre rzeczy dzieją się naprawdę błyskawicznie.

Lenovo IdeaCentre 730S

Podsumowując

Lenovo IdeaCentre 730s w zależności od specyfikacji różni się ceną i to jest chyba oczywiste. Jednak jak na niektóre aspekty to jestem w stanie przełknąć tę cenę tego urządzenia i go Wam polecić. Jedyna szkoda, że producent nie pokusił się o danie tutaj wyższej rozdzielczości w tej cenie, ale cóż, nie ma się wszystkiego. Ja jeszcze muszę się Wam przyznać, że podczas obróbki zdjęć na tym komputerze nie czułem żadnego dyskomfortu, a nawet bardzo przyjemnie mnie się na nim pracowało, dlatego jako komputer stacjonarny, czy to domu, czy nawet biura nadaje się idealnie.

Lenovo IdeaCentre 730S

Co myślisz o tym komputerze?