Fototest – Archos Diamond Alpha

Archos Diamond Alpha

Szukacie telefonu z jeszcze lepszymi aparatami? To akurat mam dla Was takie urządzenie, które zwie się Archos Diamond Alpha. Aparaty w tym urządzeniu nie są mistrzowskie, ale dobre. Dlatego czy warto się nad nim zastanawiać? Warto, chociaż nie znalazłem tego urządzenia w sklepach, znalazłem tylko akcesoria do niego, co mnie bardzo zdziwiło, ale mimo to mam więcej doświadczeń z urządzeniami tego producenta.

Serdecznie zapraszam do rozpakowania tego urządzenia i zapoznania się z nim jak najlepiej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Archos Diamond Alpha

Archos wyposażył ten telefon w dwa aparaty na tyle, jeden aparat o matrycy 13 Mpx jest kolorowy, a drugi również o takiej samej matrycy jest monochromatyczny. Niestety producent nie podaje jakie przesłony zastosował w tylnych, jak i przednim aparacie.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 16 Mpx, który potrafi zaskoczyć.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą odrobinę jasne, chociaż widać, że kolory są w dużym stopniu stonowane i skontrastowane. Jednakże jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra, co oczywiście idzie na plus dla Archosa. Muszę również przyznać, że cienie nie są duże, a lekkie. Naprawdę aparaty w Archos Diamond Alpha podczas takiej pogody dobrze się sprawuje.

Pochmurna pogoda - Archos Diamond Alpha

Pochmurna pogoda - Archos Diamond Alpha

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są dobre, ale nie zawsze, widać, że aparaty mają odrobinę problemy z dość mocnym, zachodzącym światłem. Widać w oddali, że bloki nie są dobrze ostre, a biel nie jest biała, za to niebo jest super. Na przykładowych zdjęciach można zauważyć, że w cieniach, czyli ciemniejszych zdjęciach, telefon sobie lepiej radzi ze szczegółowością. Również warto zaznaczyć, że cienie nie są aż tak duże i nie przykrywają 80% zdjęcia. Do kolorów można się trochę przyczepić, ponieważ balans bieli, nie działa zbyt dobrze i widać w niektórych miejscach, że kolory powinny być inne.

Słoneczna pogoda - Archos Diamond Alpha

Słoneczna pogoda - Archos Diamond Alpha

4. Zdjęcia makro

O zdjęciach makro wykonane tym telefonem mogę powiedzieć tyle: wszystko zależy od światła. Raz widać, że zdjęcia są naprawdę dobrej jakości, a w innym przypadkach zdjęcia wychodzą tylko dobrze. Kolory są poprawne w większości przypadków, tak samo, jak szczegółowość zdjęć. Co do głębi ostrości to przy normalnych zdjęciach jest ona znikoma, zaś przy uruchomieniu trybu głębi ostrości widać niedociągnięcia, które można poprawić systemowo i mam nadzieję, że Archos w przyszłych urządzeniach to poprawi.

Zdjęcia makro - Archos Diamond Alpha

Zdjęcia makro - Archos Diamond Alpha

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Archos Diamond Alpha niestety nie potrafi wykonywać zdjęć w pomieszczeniu. Zdjęciom brakuje szczegółowości jak i jakości, aparaty w tym telefonie nawet nie radzą sobie w sztucznym świetle z ostrością zdjęć. Kolory jedynie są na plus, a tak to poza tym to nic nie jest dobrze. Bardzo szkoda, chociaż nie wątpię, aby systemowo nie dało się tego poprawić, ponieważ matryce aparatów nie są najgorsze.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos Diamond Alpha

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos Diamond Alpha

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie nie jest najgorsza, szczegółowość i ostrość jest bardzo dobra, a jakość zdjęć jest również taka sama. Kolory są poprawne, a szumy i ziarno nie widać za bardzo. Można wręcz rzec, że przedni aparat w telefonie Archos Diamond Alpha jest dobry, a nawet i więcej. Jak na takie urządzenie to jest naprawdę super i może śmiało konkurować z innymi urządzeniami z tej samej półki cenowej.

Przednia kamerka - Archos Diamond Alpha

7. Zdjęcia nocne

Czy Archos Diamond Alpha potrafi wykonywać zdjęcia w nocy? Niestety, ale nie, potrafi tylko w trybie profesjonalnym, jednak nie każdy umie obsługiwać tryb profesjonalny. Jak widać na zdjęciach, to nie brakuje szumów i ziarna, a co najgorsze ostrości. Szczegółowość i jakość również nie powala. Tym telefonem nie wykonamy na tyle jasnych zdjęć, aby móc się nimi chwalić przed znajomymi.

Zdjęcia nocne - Archos Diamond Alpha

Zdjęcia nocne - Archos Diamond Alpha

8. Przykładowe wideo

Archos Diamond Alpha potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, co mnie bardzo zaskoczyło, ale nie byłem zdziwiony, że nie znajdziemy w tym telefonie stabilizacji obrazu, a mogłaby być. Samo nagranie niestety nie jest najlepsze (oczywiście nie patrząc na drgania), ostrość nie za bardzo dobrze sobie radzi, a nagrywanie w ciemniejszym pomieszczeniu nie jest najlepsza. Co jest jeszcze ważnie, to nie zwracajcie uwagi na dźwięk rejestrowany przez te mikrofony, może mieć to związek systemowy lub z uszkodzeniem urządzenia testowego.

Podsumowując

Archos Diamond Alpha

Archos Diamond Alpha to urządzenie dobre, które ma ciut lepszy aparat, ale czy aż tak? Może i momentami nie jest za ciekawie, ale trzeba przyznać, że gama trybów do fotografowania jest super, a nawet i lepiej. Co najważniejsze to, że przedni aparat naprawdę dobrze sobie radzi, wręcz bardzo dobre. Jest to naprawdę godne urządzenie do polecenia, jednak nie mogę znaleźć go w żadnym Polskim sklepie, mam nadzieje, że się pojawi, a jak nie to tylko pozostaje go ściągać za granicy.

Zdjęcia wykonane Archosem Diamond Alpha -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?