Fototest – Sony Xperia XZ1 Compact

Sony Xperia XZ1 Compact

Czytaliście recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia XZ1? Na pewno tak, więc teraz czas na jego mniejszego, ale tak samo mocnego brata, czyli Sony Xperia XZ1 Compact. To telefon, w którym naprawdę można się zakochać, ale tylko wtedy, kiedy lubicie małe telefony. Ja niestety do takich osób nie należę, dla mnie najlepszym wyborem jest wcześniej wspomniany telefon Sony Xperia XZ1.

Zanim przejdziecie do dalszej recenzji, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia 😉

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ1 Compact

Sony ten model urządzenia wyposażyło tylny aparat w matrycę 19 Mpx z przesłoną f/2.0. Jak na razie taka przysłona to standard w telefonach sygnowanym logiem Xperia.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx, niestety producent nie podaję jaką przysłonę tutaj zastosował. Jednakże jest w tym aparacie coś lepszego, nie widziałem tego u jego starszego brata. W tym aparacie mamy możliwość włączenia rybiego oka, dzięki czemu więcej rzeczy lub osób zmieści nam się w kadrze.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wychodzą zbyt jasne, tak samo kolory są trochę przyciemnione. Jednak co do szczegółowości i jakości zdjęć nie ma co naprawdę narzekać, ponieważ jest bardzo dobrze. Niestety kolory podczas takiej pogody nie zawsze są idealne, widać, że się trochę różnią. Mam tylko taką nadzieję, że to wina urządzenia testowego i sensor balansu bieli nie działał w nim za dobrze.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ1 Compact

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ1 Compact

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą również ciemne, chociaż tutaj kolory są żywe i poprawnie odzwierciedlone. Niebo w niektórych miejscach bez chmur ma super kolor niebieski i to się ceni. Niestety cienie są trochę duże i to widać, lepiej używać jednak trybu manualnego, w którym to znajdziemy HDR, on powinien poprawić nasze zdjęcia. Jakość i szczegółowość zdjęć podczas takiej pogody jak widać — jest świetna i nie brakuje tego w telefonach i aparatach firmy Sony.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ1 Compact

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ1 Compact

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro telefon Sony Xperia XZ1 Compact wykonuje świetne, kolory i jakość zdjęć jest rewelacyjna, a o szczegółowości już nie wspomnę. Nawet głębia ostrości daję radę, wszystko jest dobrze odseparowane od głównego bohatera. Aparat w tym telefonie naprawdę daje radę i z tego można być dumny. Gdyby tak producent pokusił się o mniejszą przysłonę i dobrze to wszystko zaimplementował, aby zdjęcia były jaśniejsze to naprawdę wielkie pokłony.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ1 Compact

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ1 Compact

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Sony Xperia XZ1 Compact niestety nie potrafi wykonywać zdjęć w pomieszczeniu, jednak przy sztucznym świetle lepiej mu to wychodzi. Nawet gdy widać, że trochę szumów się pojawiło na zdjęciu to i tak jest dobra szczegółowość. Kolory przy dziennym świetle, jak i przy sztucznym są poprawę, chociaż są trochę przygaszone co oczywiście widać. Polecam używać trybu manualnego, będziecie mogli wyciągnąć z tego telefonu naprawdę dużo.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ1 Compact

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ1 Compact

6. Przednia kamerka

Tak jak wspominałem przy specyfikacji przedniej kamerki, mamy dwie możliwości uruchomienia przedniego aparatu. Jedną z możliwości jest uruchomienie aparatu w zwykłym trybie, drugą opcją jest uruchomienie aparatu w trybie grupowym. Przy drugiej opcji mamy tak zwane rybie oko i dzięki niemu mamy szersze pole widzenia i więcej osób zmieści się na zdjęciu, jedynym minusem rybiego oka są poszarpane krawędzie, ale to da się przeżyć. Co do zdjęć to niestety nie są aż tak one zadowalające, widać szumy i ziarno. Chociaż warto zaznaczyć, że na zdjęciach znajdziemy odrobinę szczegółowości i tyle.

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ1 Compact

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ1 Compact

7. Zdjęcia nocne

Sony Xperia XZ1 Compact potrafi wykonywać zdjęcia w nocny nawet w trybie automatycznym, co mnie mocno zdziwiło. Chociaż w trybie automatycznym mamy trochę więcej szumów niż w trybie manualnym, ale to można już przeboleć, kiedy chcemy pokazać coś tylko rodzinie lub znajomym. Kiedy chcemy wykonywać lepsze zdjęcia, to wybieramy tryb manualny i wszystko jest super.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ1 Compact

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ1 Compact

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XZ1 Compact potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K wraz ze stabilizacją obrazu StedyShot. Samo nagranie jest poprawne, nawet drgania nie są aż tak mocne i przeszkadzają tak. Tylko dziwią mnie strasznie przeskoki obrazu, ale najprawdopodobniej to wina urządzenia testowego, który nie ma całego poprawnego systemu. W rozdzielczości Full HD 30kl/s. z włączonym StedyShot inteligentnym na pewno uda się nagrać super wideo, w to nie wątpię.

Podsumowując

Sony Xperia XZ1 Compact

Sony Xperia XZ1 Compact niestety swoje kosztuje, ale czy to nie za dużo? Może i tak, ale pamiętajmy, że jest to telefon z tymi samymi podzespołami co jego starszy brat. Nie ukrywam, że jest to super urządzenie z super aparatem, tylko niestety tryb automatyczny nie wyciąga z niego wszystkiego. Za to tryb manualny już tak, ale niestety nie każdy potrafi obsługiwać wszystkie parametry lub nie zawsze z rozwagą. Dlatego nie obraziłbym się, aby Sony poprawiło aplikację aparatu i lepiej skonstruowało tryb automatyczny.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ1 Compact -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?