Fototest – Honor View 10

Honor View 10

Szczerze, to w ogóle nie myślałem, że przetestuje aparaty w Honorze View 10. Dlaczego? Jego dostępność w Polsce jest znikoma i mają go tylko sklepy, które sprowadzają urządzenia za granicy. Jednak chciałem sprawdzić, czy Honor poprawił działanie sztucznej inteligencji podczas wykonywania zdjęć. No niestety sztuczna inteligencja w aplikacjach aparatów nie jest dla mnie. Zaraz dowiecie się o tym więcej.

Zanim pójdziecie dalej, serdecznie zapraszam do rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor View 10

Honor to urządzenie w trzy aparaty. Dwa na tylnej obudowie z matrycami 16 Mpx i 20 Mpx. W obu aparatach przesłona wynosi f/1.8.

Przednia kamerka została wyposażona w matrycę 13 Mpx i przesłonę f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Zdjęcia są szczegółowe, a ich jakość również jest na wysokim poziomie. Niestety i tak nie jest różowo, jakby się zdawało. Sztuczna inteligencja czasami psuje efekt zdjęć, czemu? Niekiedy na zdjęciach mogą być jeszcze większe cienie niż zazwyczaj. Jest to wina podkoloryzowania zdjęć przez Ai, a nawet można powiedzieć, że nakładania filtru przez sztuczną inteligencję. Co do kolorów, to muszę przyznać, że są one w porządku i nie mam się do czego przyczepić.

Pochmurna pogoda - Honor View 10

Pochmurna pogoda - Honor View 10

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia również wychodzą dobrze, a nawet bardzo dobrze. Kolory, jakość i szczegółowość są na wysokim poziomie, ale niestety dalej przez sztuczną inteligencję cienie są duże, a czasami nawet bardzo duże. Według mnie sztuczna inteligencja powinna je eliminować, a nie jeszcze bardziej podsycać, ale to tylko moje spostrzeżenie. Szczerze, to podczas tej pogody mało, do czego mam się przyczepić, ponieważ Honor View 10 bardzo dobrze sobie radzi podczas takiego oświetlenia.

Słoneczna pogoda - Honor View 10

Słoneczna pogoda - Honor View 10

4. Zdjęcia makro

Honor View 10 umie w zdjęcia typu makro? Trzeba powiedzieć, że tak i to bardzo. Jakość i szczegółowość zdjęć i nie tylko stoi na bardzo wysokim poziomie. Tylko tutaj muszę przyznać, że tryb Ai się spisuje i dobrze nasyca kolory kwiatków i nie tylko. Chociaż czasami zdjęcia wychodzą przy sztucznej inteligencji ciemniejsze, ale da się to przeboleć i poprawić ekspozycją lub obrobić to w programie graficznym. Nawet tryb powiększonej głębi ostrości działa poprawnie i nie wygląda to potem na zdjęciach jak w niektórych telefonach z tej półki cenowej.

Zdjęcia makro - Honor View 10

Zdjęcia makro - Honor View 10

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Honor View 10 dobrze sobie radzi w pomieszczeniach, nawet w sztucznym oświetleniu i tutaj muszę pochwalić aparat w tym telefonie. Dlaczego? W tych warunkach oświetleniowych cienie wyglądają, tak jak powinny, czyli nie są duże i mocne, jak to czasami bywa. Jakość i szczegółowość takich zdjęć jest na wysokim poziomie i trudno tutaj tego nie ukryć, ponieważ nawet krawędzie są mało poszarpane. Naprawdę cieszy to oko po tylu urządzeniach, u których raz jest lepiej, a raz gorzej. Co do kolorów to są one dobre, chociaż w sztucznym oświetleniu nie są takie, jakbym oczekiwał. Jednak nie jest aż tak źle, abym na to mocno narzekał.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor View 10

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor View 10

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka w tym urządzeniu nie jest za rewelacyjna i dalej ma problemy, które można spotkać w urządzeniach Huawei i Honor. Jakie problemy? W głównej mierze z balansem bieli, chociaż widać, że jest w tym urządzeniu o wiele lepiej niż przy innych testowanych telefonach od Honora lub Huaweia. Również trzeba o tym powiedzieć, że w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia są o wiele ciemniejsze i mamy do czynienia z szumem lub ziarnem. Sprawa się polepsza, jeżeli robimy zdjęcia na dworze w naprawdę dobrych warunkach oświetleniowych. Chociaż i tak trzeba powiedzieć, że zdjęcia same w sobie mają nawet dobrą szczegółowość oraz ich jakość jest satysfakcjonująca.

Przednia kamerka - Honor View 10

7. Zdjęcia nocne

Czy Honor View 10 potrafi wykonywać zdjęcia w nocy? Trzeba przyznać, że nawet w trybie automatycznym da się wykonać takie zdjęcia. Chociaż będzie ono o wiele ciemniejsze, niż gdy wykonamy zdjęcie w trybie Noc. Zdjęcia nie są aż takie ciemne w obu przypadkach, ale też za jasne nie są. Jednak trzeba przyznać, że da się wykonać przeciętne zdjęcia (w trybie automatycznym) przy bardzo słabym oświetlaniu i za to trzeba pochwalić Honora.

Zdjęcia nocne - Honor View 10

Zdjęcia nocne - Honor View 10

8. Przykładowe wideo

Honor View 10 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, niestety przy tej rozdzielczości nie mamy żadnej stabilizacji obrazu. Optycznej ani cyfrowej. Honor mógł się przynajmniej postarać i dać choćby tę cyfrową stabilizację, aby filmy wyglądały lepiej. Co do nagrania, to można powiedzieć, że jest w miarę ok. Chociaż w dużym przeszkadza brak stabilizacji obrazu oraz autofokus, który tak dobrze nie działa. Myślałem, że będzie o wiele lepiej, ale nie jest też aż tak źle.

Podsumowując

Honor View 10

Honor View 10 mało nie kosztuje, jednak jest to urządzenie, które u mnie spisywało się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Widać, że ten Honor w głównej mierze startuje do osób, które więcej fotografują, niż filmują. Jednak czy sztuczna inteligencja jest tu potrzeba? Według mnie nie, ponieważ czasami psuje to zdjęcie w różnym stopniu i nie każdy chce mieć efekt np. winiety. Gusta są inne i wiem o tym dobrze, tak samo są podzielone opinie na temat sztucznej inteligencji w aplikacjach aparatów. Dlatego dobrze jest to zrobione jak w np. Honorze 10, że mamy wybór czy chcemy mieć włączony tryb Ai, czy nie. Chociaż i tak mogę polecić ten telefon osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z mobilną fotografią, oraz osobom, które robią zdjęcia okazyjnie.

Zdjęcia wykonane Honorem View 10 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?