Fototest – HTC Desire 12s

HTC Desire 12s

Już dawno nie było u mnie żadnej recenzji telefonu z logiem HTC. Co prawda już kilka razy w tym roku mogliście napotkać wpisy z udziałem urządzeń, a szczególnie urządzenia od tego producenta. Jednak dopiero nie tak dawno miałem przyjemność testować dla Was możliwości fotograficznych w urządzeniu HTC Desire 12s. Jak słyszę Desire, to mam przed oczami HTC Desire 12, który mnie niestety zawiódł, ale jak jest w przypadku Desire 12s i czy poprawiło to urządzenie moje zdanie na temat serii Desire? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

HTC Desire 12s

HTC to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 13 Mpx i również przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody najgorsze nie są, jednak warto zaznaczyć, że w tym urządzeniu nie mamy automatycznego HDR. Takowy tryb możemy tylko włączyć i wyłączyć jak w innych tańszych urządzeniach HTC lub np. w takich urządzeniach jak Huawei/Honor. Ważne jest jednak to, że przy włączonym HDR zdjęcia wychodzą o wiele jaśniejsze niż bez niego, ale przyznać i tak trzeba, że przy wyłączonym HDR zdjęcia wychodzą odpowiednio jasne. Sama szczegółowość i jakość zdjęć jest poprawna i nie ma na co narzekać. Nawet kolory przy takim oświetleniu są poprawnie odwzorowane i na to narzekać też nie można.

Pochmurna pogoda - HTC Desire 12s

Pochmurna pogoda - HTC Desire 12s

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą naprawdę ładnie. Szczegółowość i przede wszystkim jakość zdjęć przy takim oświetleniu jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory również są bardzo ładnie nasycone i poprawnie odwzorowane. Nawet cienie bez włączonego HDR nie są duże i mocne, dzięki czemu nie zasłaniają nam 60% naszego zdjęcia. Oczywiście, kiedy włączymy HDR (nie mamy możliwości włączenia przy nim żadnych innych opcji) cienie i zdjęcia są jeszcze jaśniejsze i lepiej wyciągnięte — mnie to odpowiada i na pewno większości osób również. Przynajmniej w tym urządzeniu wiadomo, że HDR działa rewelacyjnie i niektórzy producenci powinni się uczyć od HTC.

Słoneczna pogoda - HTC Desire 12s

Słoneczna pogoda - HTC Desire 12s

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać się muszę, że nie wątpiłem w możliwości fotograficzne tego urządzenia. Oczywiście nie we wszystkich warunkach oświetleniowych jesteśmy w stanie zrobić przyzwoite zdjęcia tym telefonem, ale jakoś do zdjęć typu makro nie miałem wątpliwości, aby było źle. Jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę oprócz tego, że nie zawsze zdjęcia wychodzą zbyt jasne, to szczegółowość, a przede wszystkim jakość takowych zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Nawet muszę się przyznać, że w tym urządzeniu nie miałem żadnego problemu z autofocusem — można to zaliczyć na ogromny plus.

Zdjęcia makro - HTC Desire 12s

Zdjęcia makro - HTC Desire 12s

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że najgorzej nie ma. Oczywiście mogło być lepiej, jednak i tak warto mieć na uwadze, że krawędzie nie są tak mocno poszarpane i rozmazane, jak to bywa w innych urządzeniach w podobnej cenie. Dodać jeszcze muszę o autofocusie, który niestety przy obu warunkach oświetleniowych mnie odrobinę zawiódł i na całe szczęście tylko wtedy mnie zawiódł. Wspomnieć jeszcze muszę o kolorach, które przy naturalnym oświetleniu są poprawne, a przy sztucznym oświetleniu również są dobre, chociaż są mocniej nasycone.

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC Desire 12s

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC Desire 12s

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu może nie jest najlepsza. Jednak co jest ważne, to że aparat na przodzie w tym HTC jest przeciętny i to nawet widać przy tych średnich warunkach oświetleniowych. Cały czas trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje, ponieważ wiele urządzeń właśnie w podobnej cenie przednia kamerka jest, bo jest i wiele nią nie można zdziałać. Co innego jest właśnie w tym modelu, bo zdjęcia są przyzwoite, a szczegółowość jest poprawna. Nawet balans bieli działa tak jak powinien i można być z tego zadowolony.

Przednia kamerka - HTC Desire 12s

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne w tym urządzeniu nie wychodzą najlepiej, chociaż przy uruchomionym trybie HDR zdjęcia wychodzą o wiele jaśniejsze, nawet mimo ilości szumów na zdjęciach to tak naprawdę polecam korzystać z HDR w nocy. Szkoda, że tryb automatyczny zbytnio się nie nadaje w takich warunkach oświetleniowych — przynajmniej producent mógłby to ulepszyć. Przynajmniej mamy ten HDR i z niego można cały czas korzystać — oczywiście, jeżeli macie odrobinę cierpliwości, bo zdjęcia wykonują się trochę dłużej. Dodać jeszcze muszę, że zdjęcia w nocy wykonane trybem automatycznym są na tyle ciemne, że nawet na różne portale społecznościowe się nie nadaje i polecam przy gorszych warunkach korzystać tylko z trybu HDR.

Zdjęcia nocne - HTC Desire 12s

Zdjęcia nocne - HTC Desire 12s

8. Przykładowe wideo

HTC Desire 12s ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nawet przy tej rozdzielczości nie ma żadnej stabilizacji, nawet elektronicznej — wielka szkoda! Co do samego nagrania, to powiedzieć mogę, że sama szczegółowość i jakość nagrania nie jest najgorsza. Nawet kolory, mimo iż są trochę przygaszone, to są poprawne i są one miłe dla oka. Oczywiście niebo jest odrobinę prześwietlone, ale pamiętajmy, ile to urządzenie kosztuje. Autofocus działa bardzo szybko i sprawnie — narzekać na niego nie można. Najbardziej tutaj brakuje stabilizacji, ale zawsze można to naprawić gimbalem.

Podsumowując

HTC Desire 12s

HTC Desire 12s to tanie urządzenie, jednak czy warto zastanawiać się nad zakupem tego urządzenie pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że tak. Nie można oczekiwać od tego urządzenie, nie wiadomo jakich cudów, jednak zdjęcia są poprawne i wielkich rozczarowań nie miałem, a nawet momentami miło się zaskoczyłem jakie zdjęcia można zrobić głównym aparatem w tym urządzeniu. Dlatego z czystym sercem mogę polecić to urządzenie wszystkim, którzy szukają taniego i dobrego telefonu z poprawnym aparatem i robią zdjęcia tylko do swojego użytku.

Zdjęcia wykonane telefonem HTC Desire 12s -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?