Fototest – Huawei Mate 10 Lite

Huawei Mate 10 Lite

Huawei Mate 10 Pro według mnie, to prawie udane urządzenie, ale jak sprawa wygląda z Huawei Mate 10 Lite? Co z tego, że ten ma na końcu lite, jak może być to lepszy telefon niż jego mocniejszy brat. Niestety ostatnimi czasu muszę długo czekać na urządzenia i przez to testy znacznie się opóźniają, ale przynajmniej mogę przetestować urządzenie i wiedzieć jak aparaty radziły sobie wcześniej, teraz i jak będą radzić sobie w późniejszym czasie. Chociaż nie ukrywając, myślałem, że aparaty w wersji Lite będą tylko ciut gorsze od tych w wersji Pro. Jest trochę inaczej, zaraz się przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do rozpakowania telefonu Huawei Mate 10 Lite.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Huawei Mate 10 Lite

Huawei ten model wyposażył aż w cztery aparaty. Dwa na tylnej obudowie i dwa na przednim panelu. Aparaty na tyle mają matryce 16 Mpx i 2 Mpx, oba aparaty wspiera przesłona o wartości f/2.0.

Przednie kamerki to aparaty z matrycą 13 Mpx i przesłoną f/2.0 i 2 Mpx do tworzenia efektu bokeh.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą nawet dobre, nie jest źle. Zdjęcia mogą się wydawać nie wyostrzone, ale to przez ulewę, która miała miejsce w czasie wykonywania zdjęcia. Co ważne, to zdjęcia w taką pogodę nie tracą ani na jakości, ani na szczegółowości. Nawet kolory są bardzo dobre i to trzeba przyznać producentowi Huawei, że coraz lepiej mu wychodzą urządzenia z dobrymi głównymi aparatami, no niestety gorzej jest przy przedniej kamerce.

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 10 Lite

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 10 Lite

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia są wykonywane na bardzo dobrym poziomie, chociaż widać, że Huawei Mate 10 Lite nie radzi sobie najlepiej z mocnym słońcem odbijającym się na białej powierzchni. Oczywiście można to skorygować ekspozycją przy wybieraniu ostrości, ale przez to cienie będą mocniejsze. Co do wspomnianych cieni, to trzeba wspomnieć o tym, że jest dobrze, mogło być lepiej, ale niestety Huawei nie udostępnia nam automatycznego HDR w trybie auto.

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 10 Lite

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 10 Lite

4. Zdjęcia makro

Tutaj muszę przyznać, że aparatami w Huawei Mate 10 Lite da się wykonać naprawdę bardzo ciekawe zdjęcia makro, które mogą zaciekawić nasze oczy. Może i są zdjęcia odrobinę za ciemne, ale co to jest za problem przy wybieraniu ostrości zwiększyć ekspozycję na tyle, aby zdjęcie było o wiele jaśniejsze. Co do głębi ostrości, to jest ona poprawna i co ważne to tryb powiększania głębi ostrości działa nawet dobrze i można uzyskać ciekawe efekty.

Zdjęcia makro - Huawei Mate 10 Lite

Zdjęcia makro - Huawei Mate 10 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Muszę przyznać, że aparaty w tym telefonie dobrze radzą sobie podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniu, nie jest, to może jakość i szczegółowość najwyższych lotów, ale przynajmniej na te zdjęcia się dobrze patrzy. Nawet w sztucznym oświetleniu jest przyzwoicie i to trzeba zaznaczyć, ponieważ nie każde aparaty w telefonach od innych producentów sobie z tym radzą. Co do kolorów, to jest nawet dobrze i są one poprawne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 10 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 10 Lite

6. Przednia kamerka

Niestety Huawei ma jakieś problemy z przednimi kamerkami. Kolejne urządzenia i balans bieli, nie radzi sobie najlepiej. Na zdjęciach w średnich warunkach oświetleniowych, niestety widać ziarno, szumy i niedociągnięcia. Chociaż przynajmniej szybkość migawki aparatu jest dobra. Gdyby Huawei postarało się i poprawiło balans bieli w przedniej kamerce, to mogłoby być lepiej, a niestety jest, jak jest i nic z tym nie zrobimy.

Przednia kamerka - Huawei Mate 10 Lite

7. Zdjęcia nocne

Huawei Mate 10 Lite mistrzem zdjęć nocnych w trybie automatycznym nie będzie, ale za to tryb nocny w telefonach Huawei wymiata. Jak widać, zdjęcia w trybie nocnym są super, a nawet można rzec, że są piękne. No ale niestety, aby zrobić takie zdjęcie, trzeba się przełączyć w tryb nocny, a przy przełączaniu się marnujemy czas, w którym to już zdążylibyśmy ustawić telefon do zdjęcia. Szkoda, że tryb automatyczny nie radzi sobie w nocy, a mógłby przynajmniej sam dostosować czas naświetlania tak jak w trybie nocnym.

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 10 Lite

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 10 Lite

8. Przykładowe wideo

Huawei Mate 10 Lite potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD, jednak nawet przy ten rozdzielczości brakuje tutaj stabilizacji obrazu. Szkoda, że Huawei nie zaimplementował nawet elektronicznej stabilizacji obrazu. Pomogłoby to znacznie w nagrywaniu filmów tym telefonem. Co do samego nagrania, to można powiedzieć, że jest dobrze, chociaż czasami flary wywołane przez słońce wchodzą nam w kadr. Co do kolorów to są one dobrze nasycone i nie ma co narzekać, chociaż wiem, że brak stabilizacji bardzo boli i kuje w oczy.

Podsumowując

Huawei Mate 10 Lite

Huawei Mate 10 Lite, mimo że nie kosztuje za dużo, to trzeba się zastanowić, czy warto kupować to urządzenie w tej cenie, czy nie lepiej u operatora. Nie jest to zły telefon, ale czy każdemu spasują możliwości aparatów? Lub czy brak stabilizacji jakiejkolwiek nie będzie przeszkadzać? Na to musisz samemu sobie odpowiedzieć. Ja mogę tylko powiedzieć, że polecam to urządzenia, ale tylko dla osób, które nie wymagają dużo od aparatów w telefonie i chcą mieć wszystkie tryby Huawei wraz z aplikacją aparatu. Niektóre z trybów są bardzo dobre, a niektóre już mniej, ale i tak warto wiedzieć, że się przydają przy wykonywaniu zdjęć.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Mate 10 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?