Fototest – Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

Trafił do mnie Huawei Mate 40 Pro, czyli telefon, który powinien wymiatać w fotografii. Jak sprawdził się on u mnie? Przekonać się tego będziecie mogli już poniżej. Na początku powiedzieć Wam jeszcze mogę, że telefon zaskoczył mnie bardzo pozytywnie (bardziej niż poprzednia wersja). Gdyby nie brak usług Google, to bym się nie zastanawiał nad wyborem swojego prywatnego telefonu.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Mate 40 Pro

Huawei wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.9
  • 12 Mpx f/3.4 — teleobiektyw
  • 20 Mpx f/1.8 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 13 Mpx f/2.4
  • TOF 3D

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą świetnie, jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Czy to z głównego aparatu, czy szerokiego kąta, czy nawet z teleobiektywu. Oczywiście HDR jak to jest w urządzeniach Huawei, jest jako osobny tryb, ale na całe szczęście sztuczna inteligencja i wyostrzanie obrazu działają na tyle świetnie w tym modelu, że naprawdę nie można na nic narzekać. Oczywiście polecam też sprawdzić resztę zdjęć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Nie będę ukrywać, że zdjęcia z tego telefonu na tyle mi się podobały, że mogę go wychwalać. Chociaż nie zawsze to wyglądało tak świetnie, ale to się przekonacie.

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 40 Pro

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 40 Pro

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia również wyglądają tak, jak trzeba. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, a kolory o dziwo są naturalne i nieprzesadzone przez sztuczną inteligencję. W poprzednim modelu Mate’a często zdarzało się, że sztuczna inteligencja przesadzała z kolorami, w najnowszym Mate 40 Pro tego problemu nie ma i można to uznać za ogromną zaletę. Oczywiście dzięki wyostrzaniu obrazu na zdjęciach cienie nie są zbyt duże, a rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być — czyli świetna! Ten telefon idealnie nadaje się na podróże, a nawet nie tylko, aby wykonywać nim super zdjęcia krajobrazów głównym aparatem, czy też szerokim kątem.

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 40 Pro

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 40 Pro

4. Zdjęcia makro

Huawei nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro i bardzo dobrze. Tryb makro mamy z aparatu szerokokątnego i można to uznać, za naprawdę bardzo duży plus, ponieważ jakość zdjęć dzięki temu jest lepsza. Mimo iż zdjęcia makro z głównego aparatu wyglądają świetnie, to nie zawsze tak bywa z teleobiektywu i nad tym Huawei powinien jeszcze popracować i powinniście mieć to na uwadze. Jeżeli chcecie zdjęcie z naprawdę bliska, to owszem wykonacie je teleobiektywem, ale on momentami tak skacze z głównego aparatu (zoom cyfrowy) na teleobiektyw, że będziemy to zdjęcie długo wykonywać. Jest to jeden z minusów tego telefonu. Owszem mamy też tutaj tryb portretowy, który spisuje się naprawdę świetnie i można wykonać naprawdę przepiękne portrety lub zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Huawei Mate 40 Pro

Zdjęcia makro - Huawei Mate 40 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie jest źle, a nawet jest rewelacyjnie. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Kolory, jasność i szczegółowość są na bardzo wysokim poziomie. Autofocus również nie zawodzi. Co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane, więc nad tym aspektem Huawei się postarał. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wypadają bardzo dobrze i również nie można na to narzekać. Kolory są poprawne, a szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Przynajmniej można tym telefonem wykonać naprawdę ładne zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 40 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 40 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu również może przypaść Wam do gustu. W średnich warunkach oświetleniowych możemy wykonać naprawdę bardzo ładne zdjęcia w trybie wąskim i szerokim, kiedy to nie wszyscy zmieszczą się w kadrze. Zdjęcia są poprawne, kolory odpowiednie, a jakość naprawdę dosyć dobra. Przynajmniej osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, będą zadowolone i nie będą narzekać. Bardzo przypadł mi ten telefon do gustu, ponieważ naprawdę bardzo mało błędów mogłem zauważyć w tym telefonie i jego aparatach. Oczywiście przy lepszym oświetleniu jest również świetnie.

Przednia kamerka - Huawei Mate 40 Pro

Przednia kamerka - Huawei Mate 40 Pro

7. Zdjęcia nocne

Telefonami Huawei możemy wykonać naprawdę świetne zdjęcia w nocy. W tym przypadku nie mogło być inaczej. Mamy oczywiście do dyspozycji tryb automatyczny, nocny i profesjonalny. Już takim trybem automatycznym wykonamy świetne i jasne zdjęcie w nocy, a co dopiero trybem nocnym. Tryb nocny przydaje się głównie do tego, jak chcemy wykonać przepiękne gwieździste niebo. Niby można do tego użyć trybu profesjonalnego, ale lepiej skorzystać z trybu nocnego, jak nie wiemy, jak działają wszystkie parametry. Warto też pamiętać, że jest równica przy zdjęciach z trybu automatycznego i nocnego — w trybie automatycznym zdjęcia posiadają większy kontrast, a w trybie nocnym już nie.

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 40 Pro

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 40 Pro

8. Próbka nagrania

Huawei Mate 40 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Oczywiście nie mamy dostępu do stabilizacji, ale mamy za to dodatkowy tryb Stabilizacja obrazu — w tym trybie filmy są już naprawdę bardzo stabilne, a przecież bez niego też już można nagrać stabilne ujęcia. Co do samych filmów to nie wyglądają one źle. Bardzo miłym dodatkiem jest zmiana aparatów podczas nagrywania. Można tym telefonem nagrać bardzo ładne filmy z naszej codzienności.

Podsumowując

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro nie jest może tanim urządzeniem, ale jest to naprawdę opłacalne urządzenie. Zdjęcia nim możemy wykonać niekiedy na poziomie lustrzanki, więc jest coś naprawdę na rzeczy. Ja byłem z niego naprawdę zadowolony i gdyby nie brak usług Google, to wiem, że byłoby to mój następny telefon. Więc jak widzicie, jest to super telefon, nad którym warto się zastanowić. Jeżeli tylko Wam nie przeszkadza aspekt braku usług Google, ale jeśli liczycie na super aparaty, to właśnie jest to idealny model!

Zdjęcia wykonane Huawei Mate 40 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?