Fototest – Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T

Jakiś czas temu trafił do mnie na testy najnowszy Huawei Nova 5T. Jest to kolejny model urządzeń Huaweia w jego portfolio, które no nie jest nowe, a tylko odświeżone. Nie mniej jednak i tak warto było zobaczyć, czy Huawei poprawił coś w oprogramowaniu aparatów w tym modelu i czy zdjęcia wychodzą tak samo dobrze, lub nawet lepiej od Honora 20. Tego wszystkiego przekonacie się poniżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Nova 5T

Huawei to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów. Cztery z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4. Czwarty aparat jest to aparat makro z matrycą 2 Mpx i przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość takowych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, nawet z włączoną sztuczną inteligencją. Chociaż przyznać muszę, że niekiedy sztuczna inteligencja w tym urządzeniu psuje nam zdjęcia i nie wygląda to wtedy zbyt dobrze, a tym bardziej naturalnie. Szkoda, że w tym urządzeniu ponownie nie mamy automatycznego HDR. Huawei i Honor powinien to w końcu zmienić. Dobrze, że jest tu coś takiego jak wyostrzanie, bo mogłyby zdjęcia nie wyglądać wtedy aż tak dobrze.

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 5T

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 5T

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są równie dobre co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i przede wszystkim szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Tutaj również trzeba uważać na sztuczną inteligencję, ponieważ może ona mocno podbić kolor zieleni i zdjęcia wtedy nie będą wyglądać naturalnie — no, chyba że lubisz takowe zdjęcia. Od razu powiem, że trzeba uważać przy takich warunkach na mocne słońce, ponieważ wtedy kontrast mocno jest podbijany, ale na szczęście w tym Nova 5T poprawiono oprogramowanie i wyostrzanie, nawet pomaga.

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 5T

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 5T

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że nie jest źle. Jest bardzo dobrze i tego typu zdjęcia wykonane tym telefonem mogą się podobać (oczywiście z głównego aparatu). Szeroki kąt niestety nie posiada autofocusu i nie uda się nim zrobić ładnych tego typu zdjęć. Producent dodał do tego urządzenia dodatkowo aparat makro, który ma być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić z bardzo bliska zdjęcie — i co? Powiedzieć mogę, że przy bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia mogą się udać, chociaż też nie zawsze, bo trzeba uważać na poruszenia czy ostrość. Przy mniejszej ilości światła jak w np. pochmurnej pogodzie nie wykonamy tym aparatem najpiękniejszych zdjęć. Dlatego w większości polecam korzystać z głównego aparatu, no, chyba że pogoda jest piękna i jest dużo oświetlenia. Jeżeli chodzi o głębie ostrości, to przyznać muszę, że jest ona bardzo ładna i naturalna. Tryb przysłona też już całkiem nieźle sobie radzi, tak samo, jak tryb portretowy i działa już o wiele lepiej niż dotychczas miało to miejsce.

Zdjęcia makro - Huawei Nova 5T

Zdjęcia makro - Huawei Nova 5T

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych nie będziemy mieć problemów z tym telefonem — producent się mocno o to postarał. Jednak co mnie mocno zdziwiło, to występują w tym urządzeniu poszarpane krawędzie, które niestety na jednolitym tle mogą być mocno widoczne. Przynajmniej w obu warunkach oświetleniowych nie można narzekać na autofocus (chociaż czasami w sztucznym oświetleniu działa powoli) i jest to bardzo ważne. Dodać jeszcze muszę, że w sztucznym oświetleniu kolory wychodzą równie dobrze co w naturalnym oświetleniu, więc Huawei postarał się nad balansem bieli.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 5T

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 5T

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo dobra, nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych. Już od razu mówię, że przy tych gorszych warunkach oświetleniowych trzeba uważać na poruszenia. Gdy one nie wystąpią, to zdjęcia wyglądają bardzo dobrze i są one szczegółowe. Nie wiele urządzeń umie sobie poradzić przy średnich warunkach oświetleniowych, a Huawei umie i można go za to pochwalić. Więc mogę powiedzieć, że jest to telefon dla osób, które lubią robić sobie dużo ładnych selfie — na pewno przednia kamerka przypadnie im do gustu. Dodać jeszcze muszę, że trzeba uważać na ostrość, bo jest ona ustawiona odrobinę dalej.

Przednia kamerka - Huawei Nova 5T

7. Zdjęcia nocne

Przyznać trzeba, że Huawei Nova 5T już celuje w te droższe urządzenia, patrząc na jasność, jakość i szczegółowość zdjęć w nocy. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny i tryb profesjonalny — z obu polecam korzystać podczas takiego oświetlenia — lecz tryb automatyczny bardzo dobrze radzi sobie w takich warunkach oświetleniowych (wraz z włączoną sztuczną inteligencją, chociaż możemy napotkać się na szumy i ziarno). Przynajmniej wiadomo, że przy trybie automatycznym w nocy nie otrzymamy czarnego zdjęcia, a będzie coś na nim widać. Jednak jeżeli chcecie zrobić o wiele jaśniejsze zdjęcie, które będzie bardziej szczegółowe, to polecam tryb nocny (o wiele lepiej wyglądają wtedy zdjęcia z szerokiego kąta) lub tryb profesjonalny/manualny.

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 5T

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 5T

8. Próbka nagrania

Huawei Nova 5T ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Szkoda, że nie mamy tutaj optycznej stabilizacji obrazu, jest tu tylko elektroniczna, która jest włączona i nie da się z nią nic zrobić — szkoda, bo niestety obraz przez to odrobinę pływa. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że nie jest źle, chociaż boli mnie to, że obraz strasznie pływa i skacze. Przynajmniej autofocus działa dosyć dobrze i nie można mieć do niego zarzutów. Dodatkowo miłym aspektem jest fakt, że podczas nagrywania możemy się przełączać między szerokim kątem a głównym aparatem i zoomem na głównym aparacie.

Podsumowując

Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T nie jest może najdroższym urządzeniem, ale też nie jest najtańszy. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że tak. Polecam ten telefon osobom, które chcą mieć przede wszystkim ładne zdjęcia i nie chcą się bawić trybem profesjonalnym i innymi trybami. Tutaj tryb automatyczny (i nawet sztuczna inteligencja) w zupełności wystarcza i można być z tego telefonu zadowolony. Mam ogromną nadzieję, że Huawei pójdzie po rozum do głowy i naprawi niektóre wady jakąś aktualizacją.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Nova 5T -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?