Recenzja – Lenovo IdeaPad S540

Lenovo IdeaPad S540

Jakiś czas temu trafił do mnie na testy Lenovo ThinkBook 13s, po nim przyszedł czas sprawdzić możliwości laptopa Lenovo IdeaPad S540, który wygląda prawie tak samo, jak ThinkBook 13s, tylko różnica jest trochę przy klawiaturze, na obudowie nie ma loga ThinkBook, no i oczywiście różnica jest w cenie. Nie mniej bardzo cieszyłem się z testów tego laptopa (tak jak każdego innego Lenovo). Jednak darzę tą markę dużym sentymentem i naprawdę rzadko się zdarza, że zawiodę się na ich komputerach/laptopach. Jednak jak sprawdził się u mnie Lenovo IdeaPad S540? Poniżej będziecie mogli się przekonać.

Wersja laptopa, jaka do mnie trafiła, to IdeaPad S540 (14, AMD). Co to oznacza? Przekątna matrycy w tym laptopie wynosi 14 cali, a procesor i zintegrowana grafika jest od AMD. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że bardzo lubię AMD w laptopach od Lenovo, bo jednak dzięki temu wydajność jest dobra. Na Intelu niby też, jednak czasami lepiej działają moje niektóre programy na AMD i wtedy bardziej doceniam te niektóre modele Lenovo.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Lenovo IdeaPad S540 jest 14-calowym laptopem, który posiada dosyć wąskie ramki (dolna ramka charakterystycznie dla Lenovo jest większa), dzięki którym nasza praca staje się przyjemniejsza, no i efekt wizualny jest znacznie lepszy! Dlaczego nasza praca staje się przyjemniejsza? Ponieważ nie musimy nosić większego laptopa, bo mamy dosyć sporą matrycę w mniejszym urządzeniu. Ten IdeaPad waży zaledwie 1,5 kg (zależy od specyfikacji). Więc tak naprawdę nie jest ciężkim laptopem, chociaż w porównaniu do ThinkPada 13s jest odrobinę cięższy (o 0,1 kg), ale tyle to jest naprawdę nic. Ważne, że podczas noszenia tego komputera nie odczuwamy żadnego dyskomfortu i w spokojnie możemy go nosić w torbie, czy plecaku i nie odczujemy go po pewnym czasie noszenia i przemieszczania się po mieście z nim.

A jak jest z baterią? Bo to jest jeden z najważniejszych aspektów mobilnego laptopa. Lenovo deklaruje, że bateria na jednym ładowaniu powinna starczyć do 9 godzin. Jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę jest dobrze, bo mi bateria starczała na 8/9 godzin co uznaje za dobry wynik, bo oczywiście to będzie zależało, co wykonujemy w danym czasie na komputerze. Mnie czasami tylko przy pracy na blogu bateria starczyła na 9 godzin i jeszcze miałem chwilę, aby dojść do ładowarki i podłączyć laptopa.

Lenovo IdeaPad S540

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 323 mm x 227 mm x 15,9 mm. Jak widać, nie jest to sporych rozmiarów komputer, tak samo nie jest to masywny komputer. Po jego wyglądzie można powiedzieć, że jest on ciężki, ale tak jak wcześniej wspomniałem, nie jest ciężki — oczywiście porównując go do ThinkBooka, czy mojej ulubionej serii Yoga, to na pewno jest odrobinę cięższy, ale czego można się spodziewać od tego laptopa. IdeaPad zmieści się nam spokojnie w każdym plecaku i torbie. Tak samo nie będziemy go odczuwać przy dłuższej podróży z nim i to jest jego ogromna zaleta (tak jak ThinkBooka). Jego rozmiary nie tylko pozwalają na to, że możemy go spokojnie przenosić, ale także czy to w kawiarni, czy w pociągu na kolanach, możemy trzymać ten laptop i spokojnie na nim pracować. Więc można powiedzieć, że na tym Lenovo możemy spokojnie pracować w każdym miejscu i te 8/9 godzin na jednym ładowaniu wystarczy, aby dokończyć naszą pracę (ładowarkę lepiej mieć przy sobie).

Niestety Lenovo IdeaPad S540 nie wyjechał ze mną w żadną podróż (co najwyżej mały wypad do centrum lub biura). Jednak i tak mogę powiedzieć, że IdeaPad S540 spisuje się w podróży całkiem dobrze i widać ewolucję w laptopach, bo w poprzednim IdeaPad co miałem już dawno u siebie, bateria nie była dobra, był duży i ciężki. Tutaj jest znaczna poprawa i widać, że Lenovo idzie w kierunku mobilności.

Lenovo IdeaPad S540

3. Ekran

W tym laptopie możemy spotkać matrycę IPS z rozdzielczością Full HD. Jest to też matryca antyodblaskowa, która w tym urządzeniu spisuje się całkiem nieźle. Nie mamy tutaj żadnego HDR ani innych funkcji, więc można powiedzieć, że jest to dosyć dobry ekran jak na laptopa. Oczywiście mamy tutaj rozdzielczość Full HD przy 14-calowym laptopie, ale co mogę powiedzieć, to przy optymalnej odległości od tego laptopa nie zauważymy żadnych pikseli i poszarpanych krawędzi. Tak jak przy ThinkBooku przydałaby się rozdzielczość 2K, to tutaj też, aby obraz był jeszcze ostrzejszy, chociaż i tak nie jest źle. Spokojnie możemy pracować na takiej rozdzielczości, czy na dokumentach, zdjęciach i innych rzeczach.

Same kolory reprezentowane przez ten monitor są naprawdę w porządku. Przy edycji zdjęć nie miałem żadnego problemu z niepoprawnym odwzorowaniem kolorów, nawet przy niepodłączonej ładowarce wszystko jest tak, jak powinno być. Czerń jest czarna, a biel jest biała.

Lenovo IdeaPad S540

4. Klawiatura

Klawiatury z modelu na model się polepszają. Widać to szczególnie w modelach IdeaPad, bo tak naprawdę najmilej wspominam klawiatury w laptopach z serii Yoga i na nich najwygodniej mi się pracuje. Jednak tutaj widać znaczną poprawę i przy dłuższych tekstach nie odczuwałem żadnego dyskomfortu podczas pracy. Tak samo nie mamy tutaj żadnych dziwactw, więc nie musimy się przyzwyczajać do klawiatury, otwieramy komputer i pracujemy. Dodatkowo miłym zaskoczeniem jest tutaj podświetlenie, które sprawdzą się idealnie wieczorami, kiedy chcemy jeszcze popracować lub coś porobić.

Oczywiście mamy tutaj jeszcze skaner odcisków palców pod klawiaturą, który sprawdza się bardzo dobrze. Jest on szybki i precyzyjny, więc nie mogłem na niego narzekać. Szkoda tylko, że w tym laptopie postanowiono dać ten skaner osobno, bo w takim ThinkBooku skaner we włączniku sprawdza się idealnie! Mimo wszystko widać, że Lenovo poprawia skanery w komputerach z modelu na model.

Lenovo IdeaPad S540

Podsumowując

Lenovo IdeaPad S540 to porządny i ciekawy komputer, który na pewno zadowoli nie jedną osobę. Co najważniejsze, to można ten laptop kupić w mniejszych pieniądzach niż inne laptopy od tego producenta. Więc jak dla mnie jest to super rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego budżetu na nowy laptop, a chcą mieć coś stylowego, mobilnego i dobrze działającego. Ten laptop na pewno spełni te oczekiwania!

Lenovo IdeaPad S540

A co Ty sądzisz o tym komputerze?