Fototest – Honor 20

Honor 20

Jakiś czas temu miałem możliwość przetestować dla Was aparaty w telefonie Honor 20. Od razu powiem, że byłem bardzo ciekawy aparatów w tym urządzeniu (szczególnie aparatu makro). Chociaż nie będę ukrywał, że najbardziej czekałem na Honora 20 Pro (niebawem recenzja pojawi się na blogu). Jak sprawdziły się u mnie aparaty w tym tytułowym modelu? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia pięciu plusów i minusów aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Honor 20

Honor to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów. Cztery z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4. Czwarty aparat jest to aparat makro z matrycą 2 Mpx i przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość takowych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, nawet z włączoną sztuczną inteligencją. Chociaż przyznać muszę, że niekiedy sztuczna inteligencja w tym urządzeniu psuje nam zdjęcia (szczególnie zieleń) i nie wygląda to wtedy zbyt dobrze, a tym bardziej naturalnie. Szkoda, że w tym urządzeniu ponownie nie mamy automatycznego HDR. Huawei i Honor powinien to w końcu zmienić. Dobrze, że jest tu coś takiego jak wyostrzanie, bo mogłoby nie wyglądać wtedy aż tak dobrze — nawet z aparatu szerokokątnego.

Pochmurna pogoda - Honor 20

Pochmurna pogoda - Honor 20

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są równie dobre co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i przede wszystkim szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Tutaj również trzeba uważać na sztuczną inteligencję, ponieważ może ona mocno podbić kolor zieleni i zdjęcia wtedy nie będą wyglądać naturalnie — no, chyba że lubisz takowe zdjęcia. Od razu powiem, że trzeba uważać przy takich warunkach na mocne słońce, ponieważ wtedy kontrast mocno jest podbijany i nie zawsze wygląda to dobrze — wtedy nie pomaga nawet wyostrzanie.

Słoneczna pogoda - Honor 20

Słoneczna pogoda - Honor 20

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że nie jest źle. Jest bardzo dobrze i tego typu zdjęcia wykonane tym telefonem mogą się podobać (oczywiście z głównego aparatu). Szeroki kąt niestety nie posiada autofocusu i nie uda się nim zrobić ładnych tego typu zdjęć. Producent dodał do tego urządzenia dodatkowo aparat makro, który ma być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić z bardzo bliska zdjęcie — i co? Powiedzieć mogę, że przy bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia mogą się udać, chociaż też nie zawsze, bo trzeba uważać na poruszenia czy ostrość. Przy mniejszej ilości światła jak w np. pochmurnej pogodzie nie wykonamy tym aparatem najpiękniejszych zdjęć. Dlatego w większości polecam korzystać z głównego aparatu, no, chyba że pogoda jest piękna i jest dużo oświetlenia. Jeżeli chodzi o głębie ostrości, to przyznać muszę, że jest ona bardzo ładna i naturalna. Tryb przysłona też już całkiem nieźle sobie radzi, tak samo, jak tryb portretowy i działa już o wiele lepiej niż dotychczas miało to miejsce.

Zdjęcia makro - Honor 20

Zdjęcia makro - Honor 20

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych nie będziemy mieć problemów z tym telefonem — producent się mocno o to postarał. Jednak co mnie mocno zdziwiło, to występują w tym urządzeniu poszarpane krawędzie, które niestety na jednolitym tle mogą być mocno widoczne. Przynajmniej w obu warunkach oświetleniowych nie można narzekać na autofocus i jest to bardzo ważne. Dodać jeszcze muszę, że w sztucznym oświetleniu kolory nie wchodzą w mocny żółty odcień, więc można Honora pochwalić za balans bieli w tym modelu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 20

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 20

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo dobra, nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych. Już od razu mówię, że przy tych gorszych warunkach oświetleniowych trzeba uważać na poruszenia. Gdy one nie wystąpią, to zdjęcia wyglądają bardzo dobrze i są one szczegółowe. Nie wiele urządzeń umie sobie poradzić przy średnich warunkach oświetleniowych, a Honor umie i można go za to pochwalić. Więc mogę powiedzieć, że jest to telefon dla osób, które lubią robić sobie dużo ładnych selfie — na pewno przednia kamerka przypadnie im do gustu.

Przednia kamerka - Honor 20

7. Zdjęcia nocne

Przyznać trzeba, że Honor 20 już celuje w te droższe urządzenia, patrząc na jasność, jakość i szczegółowość zdjęć w nocy. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny i tryb profesjonalny — z obu polecam korzystać podczas takiego oświetlenia — lecz tryb automatyczny bardzo dobrze radzi sobie w takich warunkach oświetleniowych (wraz z włączoną sztuczną inteligencją). Przynajmniej wiadomo, że przy trybie automatycznym w nocy nie otrzymamy czarnego zdjęcia, a będzie coś na nim widać. Jednak jeżeli chcecie zrobić o wiele jaśniejsze zdjęcie, które będzie bardziej szczegółowe, to polecam tryb nocny (o wiele lepiej wyglądają wtedy zdjęcia z szerokiego kąta) lub tryb profesjonalny/manualny.

Zdjęcia nocne - Honor 20

Zdjęcia nocne - Honor 20

8. Próbka nagrania

Honor 20 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Szkoda, że nie mamy tutaj optycznej stabilizacji obrazu, jest tu tylko elektroniczna, która jest włączona i nie da się z nią nic zrobić — szkoda, bo niestety obraz przez to odrobinę pływa. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że nie jest źle, chociaż boli mnie to, że podczas zmieniania aparatu na szerokokątny obraz nam się prześwietla (na jakiś czas). Nie występuje to zawsze, jednak warto na to zwrócić uwagę i mam nadzieję, że Honor to poprawi jakąś aktualizacji, bo tak nie powinno być. Warto też nagrywać głównym aparatem, bo to właśnie w nim działa stabilizacja. Przynajmniej autofocus działa dosyć dobrze i nie można mieć do niego zarzutów.

Podsumowując

Honor 20

Honor 20 nie jest może najdroższym urządzeniem, ale też nie jest najtańszy. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że tak, chociaż już też od razu powiem, że warto też poczekać na recenzję Honora 20 Pro — według mnie aparaty w tym modelu są o wiele lepsze. Nie zmieniając tematu, to polecam ten telefon osobom, które chcą mieć przede wszystkim ładne zdjęcia i nie chcą się bawić trybem profesjonalnym i innymi trybami. Tutaj tryb automatyczny (i nawet sztuczna inteligencja) w zupełności wystarcza i można być z tego telefonu zadowolony. Mam ogromną nadzieję, że Honor pójdzie po rozum do głowy i naprawi niektóre wady jakąś aktualizacją.

Zdjęcia wykonane Honorem 20 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?