Fototest – Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Dzięki przyjemności Huawei miałem możliwość uczestniczenia na premierze najnowszego telefonu, jakim jest Huawei Nova 9. Jest to kolejne urządzenie z serii Nova i wiadomo, że każdy czeka na nowe urządzenia z serii P i Mate (może się niebawem pojawią). Jednak muszę i tak przyznać, że najnowszy telefon zrobił na mnie pozytywne wrażenie, chociaż nie wszystko jest takie super, jakbyśmy się tego spodziewali — ale to jak w każdym telefonie.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Nova 9

Huawei wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.9
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie przy takim oświetleniu. Automatyczny HDR i sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie w tym telefonie — jedynie, o czym warto pamiętać, to HDR nie można wyłączyć jak sztuczną inteligencję. Huawei w końcu coś zmieniło, jednak w niektórych momentach więcej przeszkadza, niż daje nam oczekiwany efekt. Nie mniej można tym telefonem, szczególnie głównym aparatem wykonać bardzo ładne zdjęcia podczas pochmurnej pogody.

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 9

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 9

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i nie można na to narzekać. Automatyczny HDR i sztuczna inteligencja spisuje się naprawdę nieźle, przez to niektóre zdjęcia mają znacznie więcej dynamiki niż mamy to na podglądzie. Jednak to na co warto zwrócić uwagę, to wykonane zdjęcia strasznie długo się przetwarzają i można czasami dostać szoku przed i po. Szczególnie widać to w momencie, kiedy to wykonujemy zdjęcia seryjne i telefon nie wyrabia z tak dużą ilością zdjęć, bo każde po kolei obrabia. Nie mniej można tym telefonem wykonać super pamiątkę podczas podróży.

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 9

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 9

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to oczywiście Huawei wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro. Jest to jednak tylko 2 Mpx i mimo iż zdjęcia nie wyglądają tak tragicznie, jak u konkurencji, to polecam do tego typu zdjęć używać głównego aparatu. Głębia ostrości dzięki dużej przesłonie jest super i bardzo ładnie oddziela nam tło od głównego obiektu zdjęcia. Zdjęcia tego typu wypadają bardzo dobrze na tym telefonie i tylko szkoda, że mamy tutaj aparat makro, z którego nie będziemy używać w dużym stopniu, jak prawie i w ogóle. Oczywiście mamy też tutaj tryb portretowy i spisuje się on całkiem nieźle i spokojnie tym telefonem wykonamy bardzo ładne portrety lub artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Huawei Nova 9

Zdjęcia makro - Huawei Nova 9

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to w obu warunkach oświetleniowych nie jest źle, jednak warto zaznaczyć kilka faktów. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba i nie można mieć do nich żadnych zarzutów. Kolory i szczegółowość są odpowiednie i to jest bardzo ważne. Co i tak jest najważniejsze, to krawędzie, które nie są poszarpane i rozmazane — można to uznać za naprawdę ogromną zaletę tego modelu. Przy sztucznym oświetleniu również nie można na nic narzekać, oprócz na kolory — balans bieli mógłby działać momentami znacznie lepiej, bo raz jest w porządku, a raz nie. Wszystko zależy już od tego, jak telefon obrobi zdjęcie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 9

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 9

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu działa tak jak trzeba. W średnich warunkach oświetleniowych możemy wykonać naprawdę bardzo ładne zdjęcia, które mają poprawne kolory i szczegółowość. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Przy lepszym oświetleniu zdjęcia również wypadają całkiem nieźle i można spokojnie tym telefonem robić sobie zdjęcia typu selfie nawet na imprezach, gdzie to zazwyczaj brakuje nam światła.

Przednia kamerka - Huawei Nova 9

7. Zdjęcia nocne

W nocy wykonamy tym telefonem dosyć jasne zdjęcia, jednak będą one mniej szczegółowe niż za dnia. Na szczęście zdjęcia są na tyle jasne, że można je spokojnie pokazać na swoich mediach społecznościowych lub pokazać znajomym gdzie się to było wieczorem. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny, którym zrobimy jaśniejsze zdjęcia i polecam z niego korzystać, bo wtedy też zdjęcia są odrobinę bardziej szczegółowe. Na pokładzie mamy także tryb profesjonalny, jednak z niego nie korzysta się na co dzień, więc polecam od razu używać w takim oświetleniu trybu nocnego lub trybu automatycznego jak chcemy na szybko zrobić zdjęcie.

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 9

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 9

8. Próbka nagrania

Huawei Nova 9 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Jedna w dalszym ciągu nie mamy tutaj opcji włączenia/wyłączenia EIS — a widać, że mamy cyfrową stabilizację. Co do samego nagrywania, to przyznać muszę, że filmy nie wyglądają źle. Jednak z szerokiego kąta to momentami lepiej nie korzystać, tak samo z cyfrowego zbliżenia — jakość wtedy mocno spada. Jedynie co może nam się też rzucić, to obraz podczas chodzenia może trochę drgać i stabilizacja nie zawsze będzie taka, jakbyśmy tego chcieli. Przy nagrywaniu w rozdzielczości 4K również obraz skacze, ale także zauważyłem, że film posiada wtedy znacznie większy kontrast. Lepiej robi się tym telefonem zdjęcia niż filmy i też momentami lepiej nagrywać w rozdzielczości Full HD.

Podsumowując

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9 nie jest zbyt tanim modelem, więc czy warto się nad nim rozglądać? Otóż mi z niego korzystało się naprawdę świetnie i nie mogłem na niego narzekać. Oczywiście w dalszym ciągu brakuje mi usług Google, jednak osoby, które nie mają z tym problemu, na pewno nie będzie im to przeszkadzało. Jeżeli wolicie też robić zdjęcia, zamiast filmować, to możecie zastanowić się nad tym telefonem. Jednak nie jest to model do super zdjęć jak z lustrzanki, jest to model, z którego możemy być zadowoleni na co dzień i też nim wykonamy pamiątkowe zdjęcia na wyjeździe.

Zdjęcia wykonane Huawei Nova 9 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?