Fototest – Huawei P Smart Pro

Huawei P Smart Pro

Jakiś czas temu na testy przyjechał do mnie Huawei P Smart Pro. Jest to kolejna część serii P Smart, oczywiście miałem już u siebie P Smart Z i już niebawem przekonacie się, co myślę o aparatach w modelu Z. Jednak jak sprawdziły się aparaty w najnowszych Huaweiu P Smart Pro? Poniżej będziecie mogli się przekonać, co myślę o aparatach w tym urządzeniu i jak to się one u mnie sprawdziły.

Film jest w trakcie przygotowania.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei P Smart Pro

Huawei to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat jest ultraszerokokątny i posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest do głębi ostrości i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka (wysuwana) posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia przy pochmurnej pogodzie wykonane tym telefonem są dosyć ładne. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na wysokim poziomie i nie można nic złego na ten temat powiedzieć — o wiele gorzej jest przy zdjęciach wykonanych szerokim kątem. Oczywiście mamy tutaj sztuczną inteligencję, ale jak to bywa w tańszych urządzeniach Huawei (i Honor) przy włączonej sztucznej inteligencji mamy stałą rozdzielczość 12 Mpx — nie wszyscy mogą być z tego zadowoleni, dlatego ja nie polecam włączać trybu AI. Również tryb HDR jak to bywa u tego producenta, jest jako osobny tryb i mamy tutaj tylko wyostrzanie, które nawet się spisuje przy tego typu warunkach oświetleniowych. Na kolory również nie można narzekać, chociaż czasami wydają się one być wyprane.

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart Pro

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart Pro

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wydają się dobre i co najważniejsze, to jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Tutaj wyostrzanie trochę gorzej sobie radzi, ale nie jest na szczęście tak źle, jakby mogło się wydawać. O wiele gorzej jest przy szerokim kącie, chociaż czasami są wyjątki, ale bez dwóch zdań szeroki kąt jest najsłabszą stroną tego urządzenia. Tutaj główny aparat o wiele lepiej radzi sobie z kolorami i trzeba mieć to na uwadze, bo przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych te kolory mogą wyjść niejakie. Przynajmniej biel nie jest przepalona i jest to dobra wiadomość.

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart Pro

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart Pro

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że są one bardzo ładne! Przyznam się szczerzę, że nie sądziłem, iż tego typu zdjęcia mogą wyjść ładnie z tego telefonu — a tu proszę jakie zdziwienie. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na wysokim poziomie (oczywiście tylko z głównego aparatu). Głębia ostrości z głównego aparatu jest również ładna i plastyczna, poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście nie zabrakło w tym urządzeniu trybu przesłonaportret. Oba te tryby działają w tym urządzeniu na tyle dobrze, że rzeczywiście tym Huaweiem da się wykonać ładne portrety i na pewno będzie można być z nich zadowolony. Powiem jeszcze, że kolory (nawet bez trybu AI) są ładne i poprawnie odwzorowane. Jak włączymy tylko tryb AI, to momentami zieleń może być za mocna.

Zdjęcia makro - Huawei P Smart Pro

Zdjęcia makro - Huawei P Smart Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że nie ma źle. Chociaż w zdjęciach przy naturalnym oświetleniu zdjęcia mogą wydawać się ciemnie (a szczególnie krawędzie zdjęć). Co również jest ważne i trzeba o tym wspomnieć, to poszarpane i rozmazane krawędzie — niestety Huawei nie popracował nad tym. W sztucznym oświetleniu zdjęcia są o wiele jaśniejsze, ale nadal krawędzie są mocno rozmazane i nie można tego uznać za dobre. Przynajmniej autofocus nie nawala przy tego typu oświetleniach, ale niestety, jeżeli chodzi o same zdjęcia, to myślałem, że będzie o wiele lepiej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka jest w tym urządzeniu wysuwana, aby zaoszczędzić miejsca na ekranie. Oczywiście w niektórych urządzeniach ta kamerka przez to jest o wiele lepsza, ale też nie zawsze u wszystkich. W tym przypadku Huaweia kamera nie jest najlepsza. W średnich warunkach oświetleniowych widać, że jakość spada. W lepszych warunkach oświetleniowych jakość tych zdjęć odrobinę lepsza, ale nie są to zdjęcia wysokich lotów. Dodać muszę, że możemy tutaj włączyć sztuczną inteligencję — momentami mocno ona podbije nasze kolory i nie zawsze wygląda to naturalnie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, nie zawsze będą zadowolone ze zdjęć z tej przedniej kamerki.

Przednia kamerka - Huawei P Smart Pro

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym Huaweiem nie są może wysokich lotów — mowa oczywiście o trybie automatycznym. W trybie nocnym lub pro te zdjęcia mogą wyjść o wiele lepiej, ale uwaga! W trybie nocnym zdjęcia też nie zawsze wyjdą lepsze, to wszystko zależy od tego, ile światła będziemy mieć w naszym kadrze — czasami zdjęcia wychodziły mi takie same jak w przypadku trybu automatycznego, czyli mnóstwo ziarna i szumów. Dlatego polecam wtedy spróbować z trybem profesjonalnym, bo na całe szczęście Huawei go nie okroił w tym urządzeniu i możemy się nim pobawić. Mimo wszystko i tak muszę powiedzieć, że zdjęcia w nocy nie są najgorsze, jeżeli będziemy patrzeć pod kątem jasności samych zdjęć.

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart Pro

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart Pro

8. Próbka nagrania

Huawei P Smart Pro ma możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD. Niestety w tym urządzeniu brakuje stabilizacji i czasami to aż za bardzo. Przynajmniej miłą opcją jest możliwość zmiany aparatu podczas nagrywania na szeroki kąt (gdzie przy filmach nawet sobie w miarę radzi). Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest aż tak źle. Widać oczywiście brak stabilizacji, ale zawsze można to poprawić gimbalem — chociaż muszę Wam powiedzieć, że czasami obraz trzęsie tak jakby była w tym urządzeniu elektroniczna stabilizacja obrazu, szkoda tylko, że nie ma do tego żadnej opcji w ustawieniach. Sam autofocus również dobrze sobie radzi i nie można na niego narzekać. Krótkie filmiki mogą udać się tym urządzeniem.

Podsumowując

Huawei P Smart Pro

Huawei P Smart Pro nie jest aż takim drogim urządzeniem, ale w tej cenie można znaleźć urządzenia (od innych producentów), które lepiej radzą sobie ze zdjęciami i filmami. Oczywiście nie jest to złe urządzenie, ale szczerze mówiąc, spodziewałem się czegoś więcej. Tak samo myślałem, że przynajmniej przednia kamerka w tym urządzeniu będzie SUPER! No jest całkowicie inaczej. Czy polecam to urządzenie? Mam trochę mieszane uczucia, ale mogę polecić to urządzenie dla osób, które chcą mieć nowsze urządzenie i nie patrzą aż tak na zdjęcia, chociaż z głównego aparatu momentami można wyciągnąć naprawdę super zdjęcia, ale to trzeba się postarać.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P Smart Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?