Fototest – Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro

Jakiś czas temu miałem w końcu okazję testować dla Was aparaty w telefonie Huawei P30 Pro — przy okazji mogłem mieć u siebie najnowszą wersję kolorystyczną tego modelu! Od razu muszę przyznać, że prezentuje się o wiele lepiej od tych standardowych wersji kolorystycznych, które mogliśmy zobaczyć od premiery tego modelu. Nie zmieniając temu, czy byłem zadowolony z aparatów w tym modelu? Zaraz będziecie mogli wszystko zobaczyć (nie wszystko jest takie super, jakby się zdawało).

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei P30 Pro

Huawei to urządzenie wyposażyło w pięć aparatów. Cztery z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 40 Mpx z przesłoną f/1.6. Drugi aparat ultra-szerokokątny posiada matrycę 20 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat to aparat z teleobiektywem i matrycą 8 Mpx z przesłoną f/3.4. Czwarty aparat to aparat TOF (Huawei Time-of-Flight) do sprawdzania odległości obiektu od aparatu.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i przede wszystkim szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie i trzeba przyznać, że Huawei postarał się nad oprogramowaniem aparatów i nad głównym aparatem w tym urządzeniu. Jasność jest również odpowiednia, mimo iż nie mamy tutaj HDR w trybie automatycznym (jest tylko wyostrzenie) — tryb HDR jak to już bywa w urządzeniach Huawei, jest osobnym trybem. Oczywiście mamy tutaj jeszcze sztuczną inteligencję, która na całe szczęście jest już mocno poprawiona, chociaż czasami zieleń jest nienaturalna (ale to tylko czasami).

Pochmurna pogoda - Huawei P30 Pro

Pochmurna pogoda - Huawei P30 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych, chociaż przyznać trzeba, że w dobrym, a nawet bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia wychodzą jeszcze znacznie lepiej — mogą się one podobać większości osób. Chociaż trzeba przyznać, że teleobiektyw nie zawsze sobie radzi, ponieważ brakuje nam tam stabilizacji obrazu i trudno wtedy wykonywać zdjęcia z ręki. Oczywiście jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś złego mówić na ten temat. Dodać muszę, że tryb AI bardzo dobrze radzi sobie w takich warunkach oświetleniowych.

Słoneczna pogoda - Huawei P30 Pro

Słoneczna pogoda - Huawei P30 Pro

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tym telefonem, to muszę przyznać, że są one świetne! Jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i muszę przyznać, że autofocus w głównym aparacie jest super i bardzo szybko ostrzy. Dodatkowo powiedzieć muszę, że w szerokim kącie również znajduje się autofocus, ale już z nim bywają małe problemy — przy mniejszej ilości światła się gubi. Powiedzieć muszę jeszcze o dodatkowym trybie makro w tym urządzeniu, który radzi sobie znakomicie i jak widać, nie potrzebujemy żadnego dodatkowego aparatu, aby móc robić takie zdjęcia. Głębia ostrości z głównego aparatu jest bardzo ładna i dodając do tego tryb portretowy/przysłona możemy uzyskać bardzo fajne efekty (oczywiście przy odpowiednim oświetleniu).

Zdjęcia makro - Huawei P30 Pro

Zdjęcia makro - Huawei P30 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że aparaty w P30 Pro dobrze sobie z tym radzą. Oczywiście szeroki kąt i teleobiektyw znacznie gorzej niż główny aparat. Najważniejsze, że w głównym aparacie nie dopatrzymy się żadnych poszarpanych i rozmazanych krawędzi. Same zdjęcia w obu warunkach oświetleniowych są bardzo dobre i ważne, że balans bieli w tym urządzeniu działa znakomicie. Ogromne brawa dla Huaweia za właśnie ten model i aparaty w nim — w końcu widać postęp i można już śmiało ten telefon wykorzystywać w fotografii mobilnej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P30 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P30 Pro

6. Przednia kamerka

Co do przedniej kamerki, to powiedzieć muszę, że nie ma źle i nawet w średnich warunkach oświetleniowych da się tym aparatem zrobić bardzo ładne i szczegółowe zdjęcie typu selfie. Przyznać muszę, że tym telefonem da się zrobić bardzo ładne selfie, a też możemy w przednim aparacie włączyć sztuczną inteligencję, więc zdjęcia mogą wyglądać jeszcze lepiej. Dlatego dla osób, które uwielbiają robić sobie tego typu zdjęcia, to na pewno będą zadowolone z tego urządzenia.

Przednia kamerka - Huawei P30 Pro

7. Zdjęcia nocne

Jak wiadomo Huawei P30 Pro, jest królem nocy! Oczywiście mogę się z tym zgodzić, chociaż momentami zdjęcia (szczególnie przy otwartej przestrzeni) mogą wydawać się sztucznie. Chociaż i tak jest znacznie lepiej, niż to, co było u Samsunga na samym początku jego trybu nocnego. Przynajmniej tutaj ze spokojem mogę powiedzieć, że w trybie automatycznym zrobimy bardzo jasne zdjęcie, które spodoba się wielu osobom. Dodać muszę tylko, że w trybie automatycznym będzie większy kontrast niż w trybie nocnym lub trybie profesjonalnym/manualnym.

Zdjęcia nocne - Huawei P30 Pro

Zdjęcia nocne - Huawei P30 Pro

8. Próbka nagrania

Huawei P30 Pro ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu w głównym aparacie i szerokim kącie (tylko w tych aparatach). Zabrakło stabilizacji optycznej w teleobiektywie i jak widać, nie tylko odbija się to na zdjęciach, ale także odbija się to na filmach i lepiej nie nagrywać filmów tym obiektywem — no, chyba że będzie dużo światła i będziemy używać statywu/gimbala. Tak to na filmy z głównego i szerokokątnego aparatu nie można narzekać.

Podsumowując

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro niby nie jest tani, ale też nie jest na całe szczęście drogi jak konkurencyjne urządzenia, które nawet mają gorsze aparaty od tego modelu. Jednak czy jestem w stanie polecić ten telefon ze względu na aparaty? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że tak i to bardzo. Sam chciałbym mieć to urządzenie, ponieważ wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie i co najważniejsze, to trudno znaleźć mi teraz podobne urządzenie (w tej cenie) z tak dobrymi aparatami i oprogramowaniem (oprócz teleobiektywu). Więc jak dla mnie jest sens rozglądać się za tym urządzeniem w sensownych promocjach lub okazjach.

Zdjęcia wykonane Huawei’em P30 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?