Fototest – Huawei P40 Lite E

Huawei P40 Lite E

Jakiś czas temu na blogu mogliście przeczytać recenzję Huaweia P40 Lite. Teraz przyszedł czas, abym to pokazał Wam możliwości fotograficzne modelu Huawei P40 Lite E. Model z literką E w nazwie nie tylko znaczy, że jest to jeszcze tańsza wersja taniego modeli P40 Lite, ale jest to też trochę okrojona wersja telefonu. Więc czy z tej racji aparaty również dają radę? Tego będziecie mogli się przekonać z tej recenzji.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei P40 Lite E

Huawei ten telefon wyposażył w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.4 — szerokokątny
  • 2 Mpx f/2.4 — czujnik głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą bardzo dobrze, nawet można powiedzieć, że coś za dobrze jak na cenę tego urządzenia (ok. 700 zł). Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Oczywiście, jako że jest to urządzenie marki Huawei, to HDR jest osobnym trybem — mamy tylko wyostrzenie. Co więcej, jest to też tańszy model i tak jak postępuje producent w takim przypadku, to sztuczna inteligencja jest tylko przy jednej rozdzielczości (12 Mpx) i nie można tego zmieniać. Dlatego polecam nie włączać trybu AI. Zdjęcia bez tego o wiele lepiej wyglądają, nawet w takich warunkach.

Pochmurna pogoda - Huawei P40 Lite E

Pochmurna pogoda - Huawei P40 Lite E

3. Słoneczna pogoda

W sprawie zdjęć w słoneczną pogodę, to przyznać muszę, że wyglądają one równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie, więc można przyznać, że nawet w takich warunkach można wykonać porządne zdjęcie. Dodam jeszcze, że szeroki kąt o wiele lepiej spisuje się przy takim oświetleniu, ponieważ kiedy mu brakuje światła, to te zdjęcia już nie wyglądają tak super. Standardowo więcej zdjęć możecie zobaczyć w podlinkowanej galerii na końcu. Przyznać muszę, że tym telefonem można zrobić porządne zdjęcia krajobrazów.

Słoneczna pogoda - Huawei P40 Lite E

Słoneczna pogoda - Huawei P40 Lite E

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to nie mamy tutaj żadnego dedykowanego aparatu do wykonywania takich zdjęć. Z jednej strony dobrze, bo aktualnie aparaty makro mają bardzo niską rozdzielczość — no, chyba że są one zaimplementowane w aparaty szerokokątne. Na całe szczęście głównym aparatem możemy wykonać ładne tego typu zdjęcia, które będą cieszyć nasze oko i możemy podejść z telefonem nawet dosyć blisko. Co bardzo mnie zaskoczyło, to fakt, że głębia ostrości w tym modelu jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Co jest jeszcze ważne, to mamy tutaj tryb portretowy, dzięki czemu możemy wykonać artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem. Przyznać muszę, że sprawdza się to w tym modelu to dosyć dobrze — oczywiście jak na cenę tego modelu.

Zdjęcia makro - Huawei P40 Lite E

Zdjęcia makro - Huawei P40 Lite E

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest dosyć dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wyglądają dobrze i trudno coś złego na ten temat mówić. Przy sztucznym oświetleniu jasność zdjęć odrobinę nam spada, ale za to balans bieli działa tak jak powinien. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane aż tak mocno. Czasami się zdarza, że w urządzeniach za podobną cenę widać to tak, że aż oczy bolą. Tutaj tego nie widać, dopiero jak się przypatrzymy na jednolitym tle.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P40 Lite E

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P40 Lite E

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka nie należy do tych najwybitniejszych. W średnich warunkach oświetleniowych jakość zdjęć mocno spada i widać dużo szumów i ziarna. Oczywiście przy lepszym oświetleniu zdjęcia selfie mogą wyglądać okej, ale za to, jak będziemy chcieli zrobić sobie później zdjęcie lub jak będzie brakować tego światła, nie zawsze będzie taki efekt, jakbyśmy go oczekiwali. Dodać muszę, że zdjęcia z przedniego aparatu mają więcej kontrastu — nie każdemu będzie to pasować. Nie jest to model stworzony do zdjęć typu selfie, więc na pewno wiele osób nie będzie zadowolonych.

Przednia kamerka - Huawei P40 Lite E

7. Zdjęcia nocne

Huawei już pokazał, że dzięki jego urządzeniom możemy zrobić super zdjęcia w nocy. Jednak z reguły były to te droższe modele. Więc jak się spisuje P40 Lite E? Mimo wszystko muszę przyznać, że w trybie automatycznym zdjęcia wychodzą dosyć jasne i można się już takimi zdjęciami pochwalić przed znajomymi. Oczywiście mamy tutaj też tryb nocny, który jak zawsze w urządzeniach marki Huawei spisuje się bardzo dobrze. Tutaj nie mogło być inaczej i zdjęcia dzięki temu są ostrzejsze i posiadają więcej szczegółów — przynajmniej dzięki temu możemy takie fotografie wrzucać na nasze portale społecznościowe i pochwalić się znajomym gdzie to jesteśmy i jak jest u nas ładnie.

Zdjęcia nocne - Huawei P40 Lite E

Zdjęcia nocne - Huawei P40 Lite E

8. Próbka nagrania

Huawei P40 Lite E ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety brakuje tutaj jakiejkolwiek stabilizacji i to widać po filmach. Co do samych filmów, to muszę powiedzieć, że nie są one złe. Gdyby była tutaj stabilizacja, choćby cyfrowa, to można byłoby tym telefonem nagrywać naprawdę ładne filmy, a tak to przydałoby się dokupić gimbal, aby zniwelować drgania. Autofocus działa sprawnie i się powtórzę, ale wszystko byłoby dobrze, gdyby była tutaj jakakolwiek stabilizacja.

Podsumowując

Huawei P40 Lite E

Huawei P40 Lite E to tanie urządzenie, nawet można powiedzieć, że bardzo tanie urządzenie. Podczas jego testów byłem z niego zadowolony, nie mogłem na niego narzekać — oprócz przedniej kamerki i braku stabilizacji. Polecić mogę każdemu ten model, ponieważ zdjęcia wychodzą z niego dosyć dobre i jest to idealny model za niewielkie pieniądze na wyjazdy i nie tylko.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P40 Lite E -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?