Fototest – Motorola Edge

Motorola Edge

Motorola w tym roku wypuściła na rynek swoje nowe flagowe urządzenie, jakim jest Motorola Edge i Motorola Edge+. Niestety wersji z plusem na razie nie uświadczymy lub w ogóle się nie pojawi — jest to przykra informacja, ale nic z tym nie zrobimy. Przynajmniej miałem okazję przez prawie miesiąc testować Motorolę Edge. Dlaczego? Zastanawiam się cały czas nad tym, czy za jakiś czas nie wymienić jej za One Zoom, a to tylko dlatego, że Edge strasznie mi się spodobał na prezentacji. No dobrze, ale jakie mam odczucia po prawie miesiącu korzystania z tego modelu? Poniżej będziecie mogli się przekonać. Na blogu mogliście już przeczytać pierwsze wrażenia dotyczące tego urządzenia.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Edge

Motorola to urządzeni wyposażyła w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 16 Mpx f/2.2 — szeroki kąt i makro
  • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
 • Przód:
  • 25 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Nie brakuje zdjęciom poprawnego kontrastu i co najważniejsze dynamiki. Co ważne to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która jak w prawie każdej Motoroli spisuje się na medal. Nie przesadza z kolorami i są one poprawnie odzwierciedlone. Również dzięki HDR-owi rozpiętość tonalna jest bardzo dobra i nie można na to narzekać. Przy szerokim kącie również jest tak dobrze i widać, że Motorola swoimi aktualizacjami poprawia aparaty. Podczas moich testów weszły chyba z dwie aktualizację aparatu, które naprawdę usprawniły jeszcze bardziej ten model — można powiedzieć, że podobnie dalej jest tak z One Zoom. Nadal dostaje aktualizację i jest o wiele lepiej niż na początku.

Pochmurna pogoda - Motorola Edge

Pochmurna pogoda - Motorola Edge

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody jest równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest znakomita. Już od razu mogę powiedzieć, że ten telefon idealnie się sprawdza przy zdjęciach krajobrazowych, a także świetnie się sprawdza przy wyjazdach. Całość naszego mobilnego wyjazdu wykonałem właśnie tym modelem. Wyszło super! Teleobiektyw i szeroki kąt z autofocusem sprawdza się super — więcej o szerokim kącie przy zdjęciach makro. Kolory są poprawne i dobrze nasycone, a cały czas miałem uruchomioną sztuczną inteligencję. Automatyczny HDR standardowo w Motoroli spisuje się świetnie, nawet przy takim oświetleniu i nie mogę na nic narzekać.

Słoneczna pogoda - Motorola Edge

Słoneczna pogoda - Motorola Edge

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że głównym obiektywem wyglądają one świetnie! Oczywiście mamy też tutaj dedykowany tryb do makro, gdzie używamy aparatu szerokokątnego z autofocusem. Do niego mam małe zastrzeżenie, w sumie to miałem, ponieważ z aktualizacji na aktualizację działa to już znaczenie lepiej. Mianowicie mam na myśli autofocus, który nie zawsze dobrze się ustawiał i czasami trzeba było mu pomóc. Na szczęście Motorola to zaczęła poprawiać i mam nadzieję, że niebawem będzie działać to znakomicie. Nie mniej jednak tym telefonem możemy wykonać świetne zdjęcia makro, które będą cieszyć oko. Głębia ostrości jest bardzo ładna, dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Kolory są poprawne, a szczegółowość też jest super — co chcieć więcej? Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy, który spisuje się bardzo dobrze i można dzięki niemu wykonać ładne portrety lub artystyczne zdjęcia.

Zdjęcia makro - Motorola Edge

Zdjęcia makro - Motorola Edge

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę powiedzieć, że Edge radzi sobie w obu warunkach oświetleniowych. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą wręcz idealnie. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są niestety odrobinę poszarpane i rozmazane — będzie to widoczne na jednolitym tle. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, autofocus nie zawodzi. Jedynie, do czego można się przyczepić, to do balansu bieli i cieplejszych kolorów. Mało który telefon sobie u mnie z tym radzi, ale warto o tym pamiętać, aby się w najmniej oczekiwanym momencie nie zdziwić.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest dosyć dobra. Jakość i szczegółowość zdjęć jest w porządku. Warto przy tej przedniej kamerce pamiętać, że ostrość ma ustawioną trochę dalej, aby więcej pomieścić w kadrze. Przynajmniej nie można narzekać na kolory i na to, że w średnich warunkach oświetleniowych pojawią się szumy. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Tym razem postanowiłem dodać więcej zdjęć do galerii wykonanych przednią kamerką — link znajduje się na końcu recenzji. Także możecie na vlogu z mobilnego wyjazdu zobaczyć, jak nagrywa przednia kamerka w tym urządzeniu.

Przednia kamerka - Motorola Edge

7. Zdjęcia nocne

Ze zdjęciami nocnymi w Motorolach bywało różnie, tak samo z trybem nocnym. Nie każdy model otrzymywał ten tryb, ponieważ był on zarezerwowany do konkretnych modeli. Motorola Edge otrzymała większość funkcji, w tym tryb nocny. Jednak co od razu muszę powiedzieć, to w trybie automatycznym wykonamy dosyć jasne zdjęcia, które spokojnie będziemy mogli pokazać znajomym, czy wstawić na swoje portale społecznościowe. Oczywiście, jeżeli chcemy czegoś więcej, to mamy tryb nocny, który spisuje się super, a także ulepszony tryb profesjonalny — teraz mamy większe pole do popisu przy naświetlaniu zdjęć.

Zdjęcia nocne - Motorola Edge

Zdjęcia nocne - Motorola Edge

8. Próbka nagrania

Motorola Edge ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Nie znajdziemy tutaj optycznej stabilizacji obrazu, ale przynajmniej dostajemy dobrze działającą cyfrową stabilizację, która działa nawet w najwyższej rozdzielczości. Jedynie czego nie mamy przy najwyższej rozdzielczości to szerokiego kąta i teleobiektywu. Przy nagrywaniu filmów w rozdzielczości Full HD mamy dostęp do wszystkiego. Co do samych filmów, to muszę powiedzieć, że bardzo dobrze wyglądają filmy nagrane tym telefonem (można było to też zobaczyć w vlogu). Przy stabilizacji ekran odrobinę nam skacze od ostrości, ale nie jest to w takim dużym stopniu, aby to nam przeszkadzało przy oglądaniu filmów. Edge może spełnić się idealnie przy nagrywaniu filmów naszej codzienności.

Podsumowując

Motorola Edge

Motorola Edge to nie jest tanie urządzenie, bo jest to flagowy model, ale na szczęście nie musimy za niego płacić, tyle ile sobie wyceniają swoje flagowce inni producenci. Mnie bardzo przypasował ten model do gustu i szczerzę mogę powiedzieć, że nadal się zastanawiam nad późniejszą wymianą mojej Motoroli One Zoom na ten model. Super się z niego korzystało, sprawdzał się idealnie na wyjazdach i w pracy. Nie mogłem na nic narzekać. Więc z czystym sumieniem mogę polecić Wam ten model.

Zdjęcia wykonane Motorolą Edge -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?