Fototest – Motorola One Action

Motorola One Action

Jak wiecie miałem okazję uczestniczyć w premierze najnowszej Motoroli One Action, a w późniejszym czasie One Zoom. Niestety tego drugiego urządzenia nie udało się jeszcze zdobyć na testy, ale One Action od razu na premierze otrzymałem na testy i mogłem się już nim pobawić. Jak się u mnie sprawdziła ta Motorola? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie jednak dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu plusów i minusów w aparatach w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola One Action

Motorola to urządzenie wyposażyła w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2. Trzeci aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 5 Mpx.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 12 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tym telefonem wychodzą dosyć dobrze. Nie jest źle i to jest najważniejsze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie — w tej sprawie nic złego nie można zarzucić Motoroli. Kolory również są dobre i co trzeba przyznać, to sztuczna inteligencja aż tak mocno nie ingeruje w kolory, a tylko subtelnie je nasyca. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że zdjęcia wyglądają sztucznie. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR — cienie nie są mocne, a rozpiętość tonalna jest na dobrym poziomie.

Pochmurna pogoda - Motorola One Action

Pochmurna pogoda - Motorola One Action

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takim oświetleniu jest na bardzo wysokim poziomie i można być z tego zadowolony, nawet z aparatu szerokokątnego — zdjęcia z niego możemy zrobić tylko podczas nagrywania filmu pionowo. Kolory są równie dobre i nie przeszkadza tutaj żadna sztuczna inteligencja — jest to ogromny plus dla Motoroli. Nawet automatyczny HDR sprawdza się tutaj całkiem nieźle i cienie nie są takie mocne. Przynajmniej widać, że producent trochę się przyłożył i zaczął poprawiać niektóre niedociągnięcia w aplikacji aparatu. Dodam jeszcze, że biel nie jest przepalona, jak zdarza się to w innych urządzeniach i można zaliczyć to za ogromną zaletę.

Słoneczna pogoda - Motorola One Action

Słoneczna pogoda - Motorola One Action

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tą Motorolą, to przyznać muszę, że nie jest źle. Jest na prawdę w porządku i za to można pochwalić ten telefon. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na dobrym poziomie. Kolory są równie dobre i nawet sztuczna inteligencja nie psuje całego efektu tego zdjęcia. Co do głębi ostrości, to muszę przyznać, że jest ona ładna i plastyczna. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który o dziwo w tej Motoroli działa jeszcze lepiej i przynajmniej w dobrych warunkach oświetleniowych uda się wykonać ładny portret.

Zdjęcia makro - Motorola One Action

Zdjęcia makro - Motorola One Action

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest naprawdę w porządku. Chociaż w sztucznym oświetleniu kolory mogą wpadać w trochę żółty, ale nie oszukujmy się, nie jest to aż tak drogie urządzenie, aby na to narzekać. Najważniejsze, że w większości krawędzie nie są poszarpane i można uznać to za atut. Wiele droższych urządzeń nie może się tym pochwalić, a tu taka Motorola już może. Na autofocus w obu warunkach nie można narzekać — szczerze mogę powiedzieć, że Motorola w swoich urządzeniach ma dobry autofocus i rzadkością jest, żeby on źle działał (nie mówię o nagrywaniu).

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola One Action

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola One Action

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest dobra, jednak muszę powiedzieć, że focus łapie odrobinę dalej i lepiej wiedzieć o tym wcześniej, aby nasza twarz była ostra. Przynajmniej dzięki temu możemy złapać szerszy kąt naszego selfie i więcej osób zmieści się na naszym zdjęciu — nie potrzeba wtedy żadnej panoramy z przedniego aparatu. Co do samych zdjęć, to przyznać muszę, że nawet w średnich warunkach jest bardzo dobrze i jest to ogromna zaleta w tym One Action. Balans bieli działa równie dobrze i na to narzekać nie można. Osoby, które robią sobie dużo selfie, na pewno docenią aparat w tym urządzeniu.

Przednia kamerka - Motorola One Action

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy nie są może takie dobre, jak to było w Motoroli One Vision, tutaj jest odrobinę gorzej i niestety nie mamy w tym modelu trybu nocnego. Dobrze, że mamy tutaj tryb profesjonalny, który jest na nasze szczęście rozbudowany i możemy dużo wyciągnąć z głównego aparatu. Jednak powiedzieć muszę, że zdjęcia w nocy nie są aż tak tragiczne, jak to bywa w niektórych urządzeniach w podobnej cenie. Tutaj widać co fotografujemy i co chcemy pokazać. Jeśli wolicie jaśniejsze zdjęcia, to polecam skorzystać z trybu profesjonalnego, wystarczy użyć przynajmniej czasu naświetlania, aby nasze zdjęcie było odrobinę jaśniejsze.

Zdjęcia nocne - Motorola One Action

Zdjęcia nocne - Motorola One Action

8. Próbka nagrania

Motorola One Action ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K, ale szeroki kąt (kamera akcji) ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Co najważniejsze, to tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu. Szkoda, że w tym urządzeniu nie ma optycznej stabilizacji, ale no cóż, ważne, że znalazła się przynajmniej ta elektroniczna. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że nie jest najlepiej (w rozdzielczości 4K). Polecam tym telefonem nagrywać w rozdzielczości Full HD wraz ze stabilizacją obrazu. Chociaż nie zawsze jest dobrze, bo czasami autofocus ma problemy z wyostrzaniem (na szczęście nie skacze jak w One Vision). Tutaj możemy doświadczyć też problemów z kolorami i mam nadzieję, że Motorola to naprawi w najbliższej aktualizacji. Sama stabilizacja jest dobra, chociaż czasami widać skoki i jakość filmów też jest gorsza.

Dodać muszę jeszcze, że nagrywanie z kamery akcji odbywa się tylko w pionie — tam o wiele lepiej działa stabilizacja, ale nadal widać drgania ekranu.

Podsumowując

Motorola One Action

Motorola One Action nie jest drogim urządzeniem, jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że pod względem zdjęć ta Motorola nadaje się idealnie (jak za tą cenę!), ale no niestety pod względem wideo jest słabo — mam nadzieję, że producent poprawi to jakąś aktualizacją. Mimo tej wady podczas nagrywania, a niby ten telefon jest skierowany głównie do nagrywania, to i tak go gorąco polecam. W tej cenie trudno znaleźć urządzenie z tak dobrym aparatem do zdjęć i trybem profesjonalnym(!). Już nie mogę doczekać się testów Motoroli One Zoom, po zobaczeniu właśnie co potrafi Motorola One Vision i One Action.

Zdjęcia wykonane Motorolą One Action -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?