Fototest – Nokia 6

Nokia 6

Zastanawialiście się kiedyś nad zakupem Noki 6? Ale nie wiedzieliście, czy aparat akurat w tym konkretnym modelu nadaje się do wykonywania zdjęć? Dzisiaj będę chciał Wam odpowiedzieć na to pytanie i od razu wspomnę, że Nokia 6 lepiej sobie radzi z wykonywaniem zdjęć niż wcześniej recenzowana Nokia 5, recenzję możecie znaleźć tutaj -> LINK.

Zanim przejdziecie oglądać zdjęcia wykonane tym telefonem, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 6

Nokia to urządzenie wyposażyło tylny aparat w matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przedni kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są wykonywane nawet jasne, chociaż nie zawsze kolory są dobrze odzwierciedlone, a chmury są czasami prześwietlone. Ostrość i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra, chociaż nie ukrywam, że mgła, która występuje na zdjęciach, nie oddaje całej ostrości zdjęć. Co najważniejsze aparat podczas takiej pogody nie miał trudności z ostrością, ale miewa za to podczas innych warunków oświetleniowych.

Pochmurna pogoda - Nokia 6

Pochmurna pogoda - Nokia 6

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą naprawdę dobre, niebo jest poprawnie niebieskie, a cienie nie są przesadnie duże i mocne. Szczegółowość jest bardzo dobra, mam kilka zarzutów. Jednym z nich jest do kolorów na zdjęciach, są one w niektórych miejscach zakłamane i to nie wygląda za dobrze. Innym moim zarzutem są rzeczy w oddali, nie są one dobrze widoczne nawet po przybliżeniu.

Słoneczna pogoda - Nokia 6

Słoneczna pogoda - Nokia 6

4. Zdjęcia makro

Nokia 6 potrafi wykonywać zdjęcia makro, tło jest dobrze rozmazane i nie jest w większości poruszone. Jednak nie jest tak super, jakbyśmy tego oczekiwali, aparat w telefonie nie zawsze szybko umie złapać ostrość, niekiedy trzeba się chwilę pomęczyć, aby wykonać ostre zdjęcie. Tak samo jest z kolorami, nie zawsze są one poprawnie odzwierciedlone. Kiedy jednak wszystko pójdzie poprawnie, to zdjęcia są naprawdę na dobrym poziomie.

Zdjęcia makro - Nokia 6

Zdjęcia makro - Nokia 6

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Co do tych zdjęć w pomieszczeniu, to można tutaj tylko narzekać na balans bieli, który po raz kolejny świruje i psuje kolorystykę zdjęć. Gdyby nie te nieszczęsne kolory, to wszystko byłoby poprawne i trudny byłoby się do czegoś doczepić. Szczegółowość i ostrość zdjęć jest poprawna, a krawędzie o dziwo nie są poszarpane. Mam tylko nadzieję, że w Noki 8 nie będzie takiego problemu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w telefonie Nokia 6 jest przeciętna, chociaż słowo „przeciętna” określające zdjęcia wykonane tym aparatem to i tak za dużo powiedziane. Zdjęcia nie są aż tak super, widać na nich ziarno i szumy, a o mylącym się balansie bieli już nie wspomnę. Niestety przednia kamerka nie jest dobra do wykonywania zdjęć, specyfikacja by na to wskazywała, ale oczywiście w rzeczywistości musi być inaczej. Szczegółowość zdjęcia jest w miarę ok.

Przednia kamerka - Nokia 6

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonywane Nokia 6 nie są urodziwe, niestety w trybie automatycznym z funkcją HDR i bez nie jest wcale lepiej. W oprogramowaniu tego telefonu niestety nie znajdziemy trybu profesjonalnego, aby przynajmniej zwiększyć długość naświetlania. Gdybyśmy mieli tę opcje, to zdjęcia były odrobione jaśniejsze bez szumów i ziarna. Tak to w trybie automatycznym z HDR i bez niego jest kiepsko. Pełno szumów i ziarna, a zdjęcia same w sobie nie są aż tak jasne, aby cieszyły one oko. Chociaż warto zauważyć, że zdjęcia są na tyle wystarczająco jasne, aby zobaczyć, co się na konkretnym zdjęciu się znajduje.

Zdjęcia nocne - Nokia 6

Zdjęcia nocne - Nokia 6

8. Przykładowe wideo

Nokia 6 potrafi co najwyżej nagrywać w rozdzielczości Full HD, szkoda, że producent nie pokusił się tutaj o 4K. Przynajmniej rozdzielczość byłaby lepsza, a inne rzeczy by się i tak nie zmieniły, tak jakby np. stabilizacja obrazu, której i tak nie ma. Samo nagranie jest poprawne, nie patrząc oczywiście na drgania. Kolory, mimo iż nie zawsze na zdjęciach są dobre, to akurat przy wideo są. Ostrość jak na taki telefon jest nawet szybka i tego nie można przeoczyć. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie ta nieszczęsna stabilizacja obrazu.

Podsumowując

Nokia 6

Nokia 6 nie jest aż tak tanim urządzeniem, dlatego konsumenci chcieliby, aby aparat w urządzeniu za tą sumę pieniędzy, wykonywał porządne zdjęcia, a nie miał problemów z balansem bieli. Jest wiele innych tańszych urządzeń, które wykonują podobne zdjęcia, ale na pewno mają lepsze kolory, niż te wcześniej pokazane. Naprawdę liczyłem na coś więcej, a również uboga aplikacja aparatu nie jest najlepsza, Nokia mogłaby pod tym względem się więcej postarać. Stwierdzam, że to urządzenie nie jest za dobrym rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają przygodę z mobilną fotografią, a to tylko dlatego, że sam balans bieli, nie działa tutaj za dobrze, mam nadzieję, że Nokia naprawi to przy najbliższej aktualizacji.

Zdjęcia wykonane Nokią 6 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?