Fototest – Nokia 8.3 5G

Nokia 8.3 5G

Długo było nam czekać na nowe Nokie, spodziewaliśmy się też, że w tym roku firma pokaże nam kolejne ciekawe modele. Owszem pokazała kilka następców różnych serii, ale czy to są dobre modele? Na testy ostatnio w moje ręce wpadła Nokia 8.3 5G. Ostatnią Nokią z serii 8, jaką u siebie testowałem, to Nokia 8.1. Więc jak ta najnowsza Nokia się u mnie sprawdziła? Przekonacie się tego poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 8.3 5G

Nokia wyposażyła ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx
  • 12 Mpx — szeroki kąt
  • 2 Mpx — do głębi ostrości
  • 2 Mpx — makro
 • Przód:
  • 24 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Jeżeli chodzi o zdjęcia przy pochmurnej pogodzie, to nie wychodzą one źle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i na to na ten telefon narzekać nie można. Automatyczny HDR sprawdza się dosyć dobrze i dzięki temu rozpiętość tonalna, jest poprawna. Jedynie co zauważyłem w tym modelu i co się powiela w wielu urządzeniach z logiem Nokia, to niestety balans bieli, który nie zawsze jest rewelacyjny — jeżeli zauważymy błędny balans bieli, to polecam wykonywać zdjęcia dalej, aż w końcu nam się uda (jeżeli nie, to polecam wtedy tryb profesjonalny).

Pochmurna pogoda - Nokia 8.3 5G

Pochmurna pogoda - Nokia 8.3 5G

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest równie dobra, co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Automatyczny HDR sprawdza się nadzwyczaj dobrze i dzięki temu rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być. Kolory przy takim oświetleniu są bardzo dobre i nie można na to narzekać — przy takim oświetleniu balans bieli działa poprawnie. Co ważne, to nawet szerokim kątem możemy wykonać ładne zdjęcia krajobrazowe. Więc spokojnie ten telefon możemy zabierać ze sobą w podróż i wykonywać nim super zdjęcia.

Słoneczna pogoda - Nokia 8.3 5G

Słoneczna pogoda - Nokia 8.3 5G

4. Zdjęcia makro

Nokia poszła w ten trend dedykowanych aparatów makro, więc i ten model został wyposażony w aparat makro z matrycą 2 Mpx. Jak wiadomo, nawet nie warto się uruchamiać tego aparatu — zdjęcia z niego znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu recenzji. Głównym aparatem spokojnie możemy wykonać ładne zdjęcia z głębią ostrości, która dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Co ważne, to szeroki kąt ma autofocus i można też się nim pobawić. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy, który spisuje się bardzo dobrze i można wykonać nim naprawdę ładne portrety i artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Nokia 8.3 5G

Zdjęcia makro - Nokia 8.3 5G

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jak sprawa stoi ze zdjęciami w pomieszczeniu? Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze. Jakość jest odpowiednia, autofocus daje radę, a kolory są poprawne. Co jest jednak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są trochę poszarpane i niestety Nokia powinna jeszcze nad tym trochę popracować, ale widać przynajmniej poprawę u nich. Przy sztucznym oświetleniu nie jest źle, jedynie, na co można narzekać, to na jasność zdjęć — są po prostu ciemniejsze, ale można to zawsze poprawić ekspozycją. Przynajmniej kolory są poprawne, a autofocus działa również sprawnie przy takim oświetleniu.

Zdjęcia w pomieszczeniach - Nokia 8.3 5G

Zdjęcia w pomieszczeniach - Nokia 8.3 5G

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka również mnie trochę zaskoczyła w tym modelu, ponieważ w średnich warunkach oświetleniowych można wykonać naprawdę dobre zdjęcie. Przynajmniej nie będzie ono miało dużej ilości szumów, czy ziarna. Kolory są również poprawne, a to dopiero gorsze warunki oświetleniowe. W lepszych warunkach oświetleniowych można wykonać naprawdę ładne zdjęcie tego typu. Przynajmniej szczegółowość jest dosyć dobra i co najważniejsze, to balans bieli, aż tak nie szaleje. Przynajmniej osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z przedniej kamerki w tym modelu.

Przednia kamerka - Nokia 8.3 5G

7. Zdjęcia nocne

Nokia wcześniej jakoś nie zachwycała mnie w nocy, ale w końcu postanowili to zmienić i to jak widać, zmiana jest ogromna. W trybie automatycznym zdjęcia wychodzą jasne i spokojnie możemy je wstawiać na portale społecznościowe. W tym modelu także znajduje się tryb nocny, który sprawdza się o wiele lepiej, jednak wtedy też kolory są trochę inne i warto o tym pamiętać — chociaż jakość tych zdjęć z trybu nocnego, jest naprawdę super. Owszem najlepiej jakbyśmy wykorzystali tryb profesjonalny, ale jeżeli nie potrafimy się posługiwać tym trybem, to lepiej będzie skorzystać z trybu nocnego lub automatycznego.

Zdjęcia nocne - Nokia 8.3 5G

Zdjęcia nocne - Nokia 8.3 5G

8. Próbka nagrania

Nokia 8.3 5G ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co warto od razu powiedzieć, to nie mamy tutaj opcji włączenia/wyłączenia stabilizacji, a aparat makro nagrywa tylko w rozdzielczości HD. Dodatkowo posiadamy przy nagrywaniu tryb kamery sportowej, a także mamy możliwość nagrywania filmów w manualu. Jeżeli chodzi o same filmy, to nie wyglądają one źle, można tym telefonem nagrać naprawdę ładne filmy, nawet w rozdzielczości 4K. Szkoda, że przy nagrywaniu autofocus w szerokim kącie nie działa aż tak dobrze, ale no warto pamiętać, że on tam jest. Mimo wszystko stabilizacja działa poprawnie i można tą Nokią nagrać ładne filmy z naszego codziennego życia.

Podsumowując

Nokia 8.3 5G

Nokia 8.3 5G nie jest może najtańszym telefonem, ale czy warto się tym modelem interesować? Nie jest to telefon pozbawiony wad, szczególnie czytnik linii papilarnych nie jest może jakiś piorunująco szybki, ale sam telefon spisywał się u mnie bardzo dobrze. Tą Nokią można wykonać super zdjęcia, które zachwycą nie jedną osobę — oczywiście, jeżeli się postaramy. Polecić mogę tę Nokię i mam nadzieję, że producent jak najszybciej naprawi błędy aktualizacjami.

Zdjęcia wykonane Nokią 8.3 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?