Fototest – realme 7

realme 7

Ostatnio na testy trafił do mnie realme 7. Jakiś czas temu na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie realme 7 Pro. Jak sprawdził się u mnie realme 7? Tego przekonajcie się poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.1

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Pamiętać trzeba, że ten telefon jest jednym z tańszych telefonów, a można takie zdjęcia wykonać już w przy słabszych warunkach oświetleniowych. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję od realme. Automatyczny HDR sprawdza się całkiem nieźle i dzięki temu rozpiętość tonalna na zdjęciach jest poprawna i nie można na nią narzekać. Dopowiem jeszcze, że momentami dynamika zdjęć jest bardzo dobra i można dzięki temu zrobić zdjęcia, od których będzie ciężko oderwać wzrok. Jeżeli chodzi o tryb AI, to przy takim oświetleniu nie psuje ona nam zdjęć i jest to dosyć ważne.

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie jest równie dobrze i nie można na nic narzekać. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się o dziwo dobrze i nie można na niego narzekać. Tak samo sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno tych kolorów, przez co zdjęcia nie wychodzą sztucznie — w końcu realme nauczyło się, jak ma działać poprawnie tryb AI. Spokojnie można ten telefon zabrać ze sobą w podróż i wykonać ładne zdjęcia (ale tylko głównym aparatem).

4. Zdjęcia makro

Oczywiście nie mogło być inaczej i ten telefon został wyposażony w dedykowany aparat makro, jednak jest to matryca 2 Mpx i nie działa to świetnie — nie polecam z niego korzystać. Głównym aparatem wykonamy naprawdę ładne zdjęcia i głębia ostrości dobrze oddziela tło od głównego obiektu naszego zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który spisuje się całkiem nieźle jak na telefon za ok. 900 zł. Więc czego można chcieć więcej? No tak naprawdę nic, bo nawet AI nie przesadza z kolorami zieleni.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to w obu warunkach oświetleniowych nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu na nic nie można narzekać, jakość zdjęć jest poprawna, kolory są takie, jakie powinny być, a autofocus działa sprawnie. Co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są mocno poszarpane i rozmazane — więc można powiedzieć, że producent się mocno nad tym postarał. Przy sztucznym oświetleniu jest również dobrze, jedynie kolory mogą wychodzić odrobinę cieplejsze, ale też nie zawsze — też to zależy od sztucznej inteligencji.

6. Przednia kamerka

Jak sprawdza się przednia kamerka w średnich warunkach oświetleniowych? Muszę przyznać, że jest dosyć dobrze i zdjęcia nie mają dużej ilości szumów i ziarna — nawet szczegółowość jest dosyć dobra. W lepszych warunkach oświetleniowych jest również dobrze i osoby, które lubią robić sobie zdjęcia typu selfie, na pewno będą zadowolone z przedniego aparatu.

7. Zdjęcia nocne

realme zaskoczył mnie w przypadku zdjęć nocny, bo w trybie automatycznym radzi sobie całkiem nieźle i zdjęcia nie są jedną czarną plamą. Owszem mamy tutaj tryb nocny, który radzi sobie odrobinę lepiej, ale przez to też zdjęcia mają dużo szumów i ziarna, więc polecam korzystać albo z trybu automatycznego, albo z trybu profesjonalnego — oczywiście, jeżeli tylko potrafimy obsługiwać się takim trybem. Spokojnie tym telefonem wykonamy zdjęcia na media społecznościowe (chociaż nie będą one super jasne).

8. Próbka nagrania

realme 7 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Przy najwyższej rozdzielczości nie możemy korzystać z szerokiego kąta, a przy rozdzielczości Full HD mamy ultrastabilizację i ultrastabilizację max. Jeżeli chodzi o filmy, to nie wyglądają one źle, chociaż ich jakość nie jest może najwyższych lotów. Przynajmniej stabilizacja dosyć dobrze działa i obraz aż tak się nie trzęsie (tylko przy rozdzielczości Full HD). Co do ultrastabilizacji, to przy niej obraz trochę drga, więc polecam nagrywać tym telefonem w rozdzielczości Full HD bez ultrastabilizacji/ultrastabilizacji max (przy niej nie mamy autofocusu).

Podsumowując

realme 7 nie jest drogim telefonem, więc czy warto się nim interesować? Telefon spisał się u mnie bardzo dobrze. Nie mogłem na niego narzekać, nawet momentami aparat mnie mocno zaskakiwał, bo już dawno nie miałem u siebie telefon za ok. 900 zł, który robiłby takie zdjęcia. Owszem nie jest ten telefon pozbawiony wad, ale radzi sobie całkiem nieźle. Więc mogę go spokojnie polecić.

Zdjęcia wykonane realme 7 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?