Fototest – Nokia 8.1

Nokia 8.1

Ostatnio na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Nokia 5.1 Plus. Dzisiaj chciałbym Wam pokazać możliwości fotograficzne Nokii 8.1. Czy Nokia poprawiła w tytułowym urządzeniu aparaty względem pierwszej wersji Nokii 8 i Nokii 8 Sirocco? Za moment będziecie mogli się przekonać. Na wstępie dopowiem jeszcze, że Nokia 8.1 strasznie przypomina Nokię 8 Sirocco, ale przynajmniej nowsza wersja Nokii nie jest kanciasta i o wiele lepiej trzyma się ją w dłoni.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1.  Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 8.1

Nokia to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada 12 Mpx, a drugi aparat z teleobiektywem posiada 13 Mpx. Niestety producent nie podał jakie przesłony zastosował we wszystkich aparatach.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 20 Mpx.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęciach podczas pochmurnej pogody są dobre. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takim oświetleniu jest poprawna i to dobrze świadczy o tym modelu Nokii. Kolory są również dobre, jednak czasami można się spotkać z błędnym balansem bieli i niektóre nasze kolory będą chłodniejsze. Co ważne to w tym urządzeniu mamy automatyczny HDR, który w większości sytuacji pomaga, oraz sztuczną inteligencję, która momentami może zepsuć nasze całe zdjęcie — szkoda, że Nokia nie pokusiła się o opcje włączenia/wyłączenia trybu AI.

Pochmurna pogoda - Nokia 8.1

Pochmurna pogoda - Nokia 8.1

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć przy takim oświetleniu jest bardzo dobra. Automatyczny HDR radzi sobie całkiem nieźle przy takim oświetleniu, chociaż nie można powiedzieć, że rozpiętość tonalna w tej Nokii jest piorunująca. Przynajmniej kolory są dobre, chociaż momentami biel może wydawać się przepalona i nie wiem, czy wszystkim będzie to pasować. Oczywiście jest odrobinę lepiej względem Nokii 8, ale niestety efekt całego zdjęcia odrobinę psuje nam sztuczna inteligencja, która nasyca mocniej kolory — czasami aż za bardzo.

Słoneczna pogoda - Nokia 8.1

Słoneczna pogoda - Nokia 8.1

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej. Jakość i przede wszystkim szczegółowość tego typu zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie i za to można pochwalić producenta. Przynajmniej kolory przy zdjęciach makro są poprawne i dobrze nasycone — nawet dzięki sztucznej inteligencji. Co do głębi ostrości to powiedzieć mogę, że jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, nawet tryb Live bokeh w tym modelu działa tak jak powinno i można być zadowolonym z tego. Dodam jeszcze, że przy tego typu zdjęciach nie miałem problemu z autofocusem i dobrze to świadczy o tej Nokii.

Zdjęcia makro - Nokia 8.1

Zdjęcia makro - Nokia 8.1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie jest źle. Jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych stoi na dobry, a nawet bardzo dobrym poziomie. Krawędzie na całe szczęście nie są mocno poszarpane ani rozmazane i można za to pochwalić producenta i ten model. Dodać jeszcze muszę, że przy naturalnym oświetleniu zdjęcia mają odrobinę większy kontrast niż przy sztucznym oświetleniu. Powiedzieć muszę jeszcze o autofocusie, który na całe szczęście w obu warunkach oświetleniowych działa tak jak powinien.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8.1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8.1

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu mnie zaskoczyła. Myślałem, że nie będzie dobrze, a tu proszę, jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na wysokim poziomie, a co najważniejsze to balans bieli działa poprawnie, dzięki czemu kolory są dobre. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest odrobinę lepiej, jednak trzeba zwrócić uwagę, że w średnich warunkach oświetleniowych jest tak dobrze i można tym telefonem zrobić naprawdę ładne selfie.

Przednia kamerka - Nokia 8.1

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane telefonem Nokia 8.1 nie są może najjaśniejsze, ale przynajmniej nie są najciemniejsze i najgorsze. W trybie automatycznym da się zrobić w porządku zdjęcia, jednak one mają mniejszą szczegółowość niż zdjęcia w trybie profesjonalny, które są o wiele jaśniejsze i mają o wiele lepszą szczegółowość. Dlatego tym urządzeniem polecam w większości sytuacjach wykorzystać tryb profesjonalny, ponieważ nim możemy znacznie więcej wyciągnąć z aparatów w tym urządzeniu.

Zdjęcia nocne - Nokia 8.1

8. Przykładowe wideo

Nokia 8.1 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Niestety nie posiadamy w tym urządzeniu żadnej stabilizacji obrazu (przynajmniej nie ma takiej opcji), a stabilizacja optyczna znajduje się tylko w głównym aparacie. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że jakość i szczegółowość nie jest najgorsza, a optyczna stabilizacja nie jest najgorsza i jest to ogromny plus tej Nokii. Nawet kolory są poprawnie odwzorowane i jest to dobre.

Podsumowując

Nokia 8.1

Nokia 8.1 nie jest drogim telefonem i jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ jest to poprawiona wersja pierwszej generacji Nokii 8. Najważniejsze, że tym telefonem możemy zrobić naprawdę ładne zdjęcia, w szczególności przy trybie profesjonalnym. Dlatego czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Mogę Wam powiedzieć, że tak i szczerze mogę Wam polecić ten telefon, a w szczególności, jeżeli będziecie robić nim zdjęcia w trybie profesjonalnym — znacznie lepiej będą wyglądały zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Nokią 8.1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?