Fototest – Oppo A38

Oppo A38

Na testy jakiś czas temu dotarł do mnie telefon za ok. 500 zł. Konkretnie mowa o Oppo A38, czyli jednym z najtańszych telefonów producenta. Jak się u mnie sprawdził i, czy można tym modelem wykonać jakieś ładne zdjęcia? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A38

Oppo wyposażyło ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 5 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają dosyć dobrze, chociaż momentami jest lepiej lub gorzej. Jakość i szczegółowość jest na naprawdę wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Automatyczny HDR sprawdza się naprawdę bardzo dobrze, czasami aż za dobrze i czasami zdjęcia mogą wyjść aż za jasne. Nie jest to aż taki zły efekt, ale jeżeli chcemy mieć naturalne zdjęcia. Najważniejsze jest i tak to, że cienie na zdjęciach nie są zbyt duże, a rozpiętość tonalna jest na naprawdę dobrym poziomie. Nawet sztuczna inteligencja nie nasyca za bardzo kolorów i można być z tego zadowolony.

Pochmurna pogoda - Oppo A38

Pochmurna pogoda - Oppo A38

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają odrobinę lepiej. Głównie pod względem takim, że zdjęcia wychodzą jednakowo, a nie różnie. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie, jak na to, że jest to taki tani telefon. Automatyczny HDR sprawdza się, a sztuczna inteligencja nie przesadza z kolorami. Standardowo więcej zdjęć znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - Oppo A38

Słoneczna pogoda - Oppo A38

4. Zdjęcia makro

Oppo na całe szczęście nie wyposażyło tego modelu w dedykowany aparat makro, bo po co by nam byłby aparat z małą ilością Mpx. Wszystkie takie zdjęcia wykonamy głównym aparatem i będą one wypadać naprawdę w porządku. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, kolory są odpowiednie, a nawet autofocus działa szybko i sprawnie. W końcu widać, że nawet i tańszymi telefonami możemy zrobić ładne zdjęcia, szczególnie w momencie, kiedy nie mamy wysokiego budżetu. Tutaj również nie zabrakło trybu portretowego, który spisuje się w porządku i można wykonać nawet ładne zdjęcie z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo A38

Zdjęcia makro - Oppo A38

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Kiedy wykonałem tym telefonem zdjęcia w pomieszczeniu, to się zdziwiłem. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, autofocus działa szybko, a balans bieli, nie zawodzi. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane, więc można za to pochwalić producenta. Przy sztucznym oświetleniu jest również o dziwo dobrze. Jakość i szczegółowość — bez zmian, autofocus również szybki, a balans bieli — tym razem również bez zarzutu. Tutaj Oppo trzeba pochwalić, że w końcu się poprawiają pod tym względem i oby w droższych modelach również aparaty były super.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A38

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A38

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka nawet jak na to, że ma tylko 5 Mpx nie jest tragiczna. W średnich warunkach oświetleniowych możemy wykonać nawet ładne zdjęcia, które jakąś szczegółowość i jakość będą miały. Kolory są również w porządku, chociaż przy przedniej kamerce balans bieli, nie działa tak super, jak przy głównym aparacie i momentami kolory mogą wpaść w różne inne odcienie. Na szczęście w lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej. Osoby, które lubią robić sobie selfie, na pewno będą zadowolone, szczególnie ze zdjęć w lepszym świetle.

Przednia kamerka - Oppo A38

7. Zdjęcia nocne

Nie zawsze może być świetnie i tak niestety A38 nie radzi sobie w nocy, nawet mając tryb Ultra Night. W trybie automatycznym zdjęcia wypadają bardzo słabo i nic na nich nie widać. W momencie użycia trybu nocnego widać tylko odrobinę zarysu fotografowanych przez nas obiektów w takim oświetleniu, ale tak naprawdę nic więcej. Szkoda, bo naprawdę zapowiadała się dobrze i tak naprawdę sądziłem, że tryb nocny od Oppo poradzi sobie w takim oświetleniu, ale niestety się myliłem. Lepsze zdjęcia wykonamy w trybie profesjonalnym, ale też nie każdy potrafi z niego korzystać, więc tak naprawdę tym telefonem nie zrobimy super zdjęć w nocy.

Zdjęcia nocne - Oppo A38

Zdjęcia nocne - Oppo A38

8. Próbka nagrania

Oppo A38 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie mamy tutaj żadnej stabilizacji, więc tak naprawdę filmy nie wypadają jakoś rewelacyjnie. Przynajmniej można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia za dnia i jeżeli chcemy coś nagrać, to lepiej nagrywać tym telefonem filmy statyczne. Przynajmniej nie będą się tak trząść.

Podsumowując

Oppo A38

Oppo A38 jest naprawdę tanim telefonem, bo możemy go znaleźć za ok. 500 zł. Więc czy warto patrzeć w ogóle na ten telefon? Tak naprawdę to nie jest zły telefon do używania, a aparaty za dnia naprawdę dosyć dobrze się spisują (nawet przedni). Szkoda, że nie możemy tym telefonem nagrać w miarę przyzwoitych filmów, ale nie możemy mieć wszystkiego. Więc tak naprawdę, jeżeli nie macie dużego budżetu, a szukacie telefon z przyzwoitym aparatem, to możecie spojrzeć właśnie na ten model.

Zdjęcia wykonane Oppo A38 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?