Fototest – Honor 90 Lite

Honor 90 Lite

Na testy jakiś czas temu trafił do mnie Honor 90 Lite. Czy jednym z tańszych przedstawicieli marki można zrobić ładne zdjęcia? Przekonacie się o tym poniżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Honor 90 Lite

Honor wyposażył ten telefon w cztery aparaty:

  • Tył:
    • 100 Mpx f/1.9
    • 5 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
    • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • Przód:
    • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wypadają źle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie, szczególnie jakość jest bardzo duża i przez to zdjęcia potrafią trochę ważyć. Przez to trzeba uważać na zapełnienie się pamięci w telefonie zdjęcia z wycieczki lub wakacji albo nawet i z dnia codziennego. Automatyczny HDR sprawdza się naprawdę dobrze i nie można na niego narzekać przy takim oświetleniu. Niestety tak nie mogę powiedzieć w przypadku AI, które momentami dobrze nasyci kolory, a czasami nawet i balans bieli, źle dobierze odcień i sztuczna inteligencja nasyca te błędne kolory, przez co zdjęcia wydają się być np. czasami zielone.

Pochmurna pogoda - Honor 90 Lite

Pochmurna pogoda - Honor 90 Lite

3. Słoneczna pogoda

W przypadku zdjęć w słoneczną pogodę to jest znacznie lepiej. Nie tylko pod kątem jakości i szczegółowości, ale także pod kątem balansu bieli. Automatyczny HDR również daje radę sobie w takich warunkach oświetleniowych i o dziwo nie mamy na zdjęciach dużej ilości kontrastu, a rozpiętość tonalna jak na telefon za ok. 1000 zł jest naprawdę bardzo dobra. Spokojnie tym telefonem można zrobić ładne zdjęcia na świeżym powietrzu i wrzucić na swoje media społecznościowe. Standardowo więcej zdjęć znajdziecie w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - Honor 90 Lite

Słoneczna pogoda - Honor 90 Lite

4. Zdjęcia makro

Honor wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, który niestety ma tylko 2 Mpx. Więc tak naprawdę lepiej wykonywać zdjęcia z bliska głównym aparatem, który ma 100 Mpx. Dzięki temu mamy lepszą jakość, szczegółowość oraz głębia ostrości bardzo ładnie rozmywa tło i nie musimy używać wtedy trybu portretowego. Co do wspomnianego trybu, to działa w porządku i nawet można wykonać dzięki niemu ładne zdjęcia z artystycznie rozmazanym tłem. Przy tego typu fotografiach nie zauważyłem problemu z balansem bieli, czy ogólnie z kolorami. Wszystko jest ładnie nasycone, nawet przy włączonej sztucznej inteligencji. Co też warto zaznaczyć, to autofocus nawet szybko działa, jak na taki telefon.

Zdjęcia makro - Honor 90 Lite

Zdjęcia makro - Honor 90 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Czasami bywa dobrze, a czasami jest na odwrót. Ze zdjęciami w pomieszczeniu bywa różnie, ponieważ raz jest okej, a raz fotografie są tragiczne. Przy naturalnym oświetleniu jest tak 50/50, na pewno na plus jest jakość i szczegółowość, tak samo autofocus działa szybko i sprawnie. Niestety nie mogę powiedzieć tego o balansie bieli, który nawet przy takim świetle błędnie dobiera odcienie. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, jak to jeszcze bywa w telefonach z tej półki cenowej. Przy sztucznym oświetleniu niestety powielają się te same błędy z kolorami i nie wygląda to zbyt dobrze. Honor musi się z tym poprawić w tej niższej półce cenowej, aby móc też konkurować z innymi urządzeniami, które lepiej radzą sobie w takich warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 90 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 90 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka nie jest zła, ale też nie jest jakaś rewelacyjna. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie wypadają znakomicie. Kolory nie są najlepiej odwzorowane, ale przynajmniej jakość jest odpowiednia. W przypadku lepszego oświetlenia zdjęcia wypadają znacznie lepiej i to głównie mówię o kolorach, ponieważ przy większej ilości światła balans bieli, nie wariuje. Niestety w tym modelu jest taki problem i jeżeli Honor nie poprawi tego w jakieś aktualizacji, to dobrze, aby w nowej edycji nie było już takiego problemu.

Przednia kamerka - Honor 90 Lite

7. Zdjęcia nocne

Testowane przeze mnie telefony od Honora zaskakiwały mnie w przy zdjęciach nocnych. No niestety 90 Lite nie radzi sobie w takim oświetleniu i czy to tryb nocny, czy nawet automatyczny — jest po prostu źle, a nawet momentami tragicznie. Niestety w tej półce cenowej inni producenci lepiej sobie radzą i Honor musi to poprawić, bo jedynym ratunkiem jest tryb profesjonalny, ale też nie każdy potrafi z niego korzystać. Więc tak naprawdę, gdy mamy tryb nocny, to powinien on lepiej działać, a nie że nasze zdjęcie wypada tak, jakbyśmy go robili kilkuletnim modelem.

Zdjęcia nocne - Honor 90 Lite

Zdjęcia nocne - Honor 90 Lite

8. Próbka nagrania

Honor 90 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Co ważne, to nie mamy tutaj możliwości ingerowania w uruchomienie lub wyłączenie stabilizacji obrazu. Widać, że też żadnej stabilizacji za bardzo tutaj nie ma i obraz nam lata i od razu trzeba przyznać, że tym telefonem nie nagramy ładnych filmów dynamicznych. Co prawda statyczne filmy będą wypadać lepiej, ale też nie każdy używa do tego telefonu i woli coś nagrać z ręki. W tym przypadku będzie to utrudnione, a na dodatek podczas nagrywania nie możemy przełączać się między obiektywami — szkoda.

Podsumowując

Honor 90 Lite

Honor 90 Lite nie jest drogim urządzeniem, więc czy warto się za nim rozglądać? Tak naprawdę w całokształcie, to sprawdził się u mnie bardzo dobrze. Nie zacinał się, używało się go po prostu w porządku, jak na cenę ok. 1000 zł. Jednak aparaty mnie dosyć mocno rozczarowały, szczególnie mówię o kolorach, a dokładniej balansie bieli. Więc jeżeli patrzycie za tym telefonem pod względem zdjęć, to muszę Wam odradzić. Ten model głównie nadaje się do normalnego korzystania z niego i sporadycznego zrobienia zdjęcia (o filmach lepiej nie wspominam).

Zdjęcia wykonane Honor 90 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?