Fototest – Oppo A91

Oppo A91

Ostatnio miałem szansę przetestować dla Was aparaty w telefonie Oppo A91. Jest to bardzo ciekawe urządzenie, które jest dosyć tanie, a jest nawet interesujące. Oppo w tym roku poszalało i pokazało dużo nowości w serii A — większość modeli znajdziecie już na blogu. Myślę, że producent osiągnął swój cel, ponieważ nowa seria A cieszy się powodzeniem, małym lub większym — szczególnie u operatorów, gdzie to znajdziemy nowe modele w ciekawych ofertach. Jak jednak sprawdzają się aparaty w Oppo A91? Przekonacie się tego z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A91

Oppo wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.79
  • 8 Mpx f/2.25 — szeroki kąt i makro
  • 2x 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, gdzie to tylko momentami widać, że nie potrzebnie ją uruchamiamy — zieleń jest mocniejsza. Na całe szczęście tryb AI nie działa tak jak u innego chińskiego producenta, gdzie to zdjęcia wyglądają sztucznie. Kolory są tylko bardziej nasycone, ale za to zdjęcia nie są sztuczne. Automatyczny HDR spisuje się całkiem nieźle i nie można na niego narzekać. Drobną uwagę mam do szerokiego kąta, ponieważ przy tych 8 Mpx zdjęcia nie zawsze wydają się szczegółowe i warto o tym pamiętać przy wykonywaniu zdjęć, aby się potem nie zawieźć.

Pochmurna pogoda - Oppo A91

Pochmurna pogoda - Oppo A91

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze co w odrobinie gorszych warunkach. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Narzekać również nie można na biel, ponieważ nie jest ona przepalona, jak to bywa czasami w innych urządzeniach za podobną cenę. Co do kolorów, to trochę się na tym zawiodłem, ponieważ raz odcień był zimniejszy, a raz cieplejszy — zależało to wszystko od naszego kadru. Więc mam nadzieję, że producent popracuje jeszcze w tym urządzeniu nad balansem bieli i sztuczną inteligencją, aby była ona taka jak w innych modelach lub jak w serii Reno — w serii Reno sztuczna inteligencja od Oppo świetnie się spisywała i mam nadzieję, że tam też tego nie popsują. Nie mniej jednak można tym telefonem wykonać naprawdę ładne krajobrazy, ale tylko przy wyłączonej sztucznej inteligencji.

Słoneczna pogoda - Oppo A91

Słoneczna pogoda - Oppo A91

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to tym telefonem możemy wykonać ładne tego typu zdjęcia — oczywiście głównym aparatem. Szeroki kąt umożliwia nam na wykonywanie zdjęć makro, jednak jakość i szczegółowość zdjęć z tego aparatu nie jest zadowalająca, szczególnie jak nie mamy wystarczającej ilości światła — w większości wypadków polecam korzystać z głównego aparatu, ponieważ zdjęcia będą wtedy o wiele lepsze, a czasami nawet ładniejsze. Głębia ostrości wygląda naprawdę super (jak na takie urządzenie) i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy i muszę przyznać, że spisuje się on świetnie na tym telefonie i możemy nim wykonać naprawdę super portrety i artystyczne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo A91

Zdjęcia makro - Oppo A91

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę powiedzieć, że w obu warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą dobrze i co ważne, to autofocus działa, tak jak powinien. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane w dużym stopniu, tylko czasami się zdarza i za to można pochwalić Oppo, bo jest to bardzo tani model, a pozbyli się takiego problemu. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wyglądają dobrze, jedynie zdjęcia wychodzą odrobinę ciemniejsze.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A91

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A91

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu bardzo mnie zaskoczyła. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze i nie można na nie narzekać. Przynajmniej kolory i jasność są poprawne, a same zdjęcia nie posiadają dużej ilości szumów i ziaren. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą jeszcze lepiej i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Przynajmniej mamy w przednim aparacie automatyczny HDR (co też nie zawsze jest w urządzeniach w podobnej cenie) i tło na zdjęciach nie powinno być przepalone — mnie się nie zdarzało.

Przednia kamerka - Oppo A91

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne telefonami Oppo z serii A nie były najlepsze, bo wiadomo jest to seria ze średniej półki cenowej. Na całe szczęście Oppo A91 dosyć dobrze radzi sobie w takich warunkach oświetleniowych. Tryb automatyczny i tryb nocny działają dosyć dobrze, jednak zdjęcia nie są takie same, jak bywa to czasami u innych producentów lub w telefonach z serii Reno. W trybie automatycznym zdjęcia wyglądają w porządku, jedynie, do czego można się przyczepić to szumy i ziarno — co tak naprawdę chcemy od telefonu za ok. 1100 zł. W trybie nocnym zdjęcia wychodzą prawie identycznie jak w trybie automatycznym, jednak w tym przypadku zdjęcia posiadają większy kontrast — jednym może się to spodobać, a innym nie.

Zdjęcia nocne - Oppo A91

Zdjęcia nocne - Oppo A91

8. Próbka nagrania

Oppo A91 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD — tak ten telefon ma możliwość nagrywania, tylko w rozdzielczości Full HD co mnie bardzo zdziwiło. Na całe szczęście mamy tutaj cyfrową stabilizację obrazu (nie mamy opcji jej włączenia/wyłączenia, jest ona włączona na stałe). Co do samego nagrania, to muszę powiedzieć, że nie jest ono złe. Jednak przeszkadzać mogą lekkie skoki nagrania (przez EIS (cyfrowa stabilizacja obrazu)) i skoki ekspozycji, które mogą psuć wizualną część nagrania. Nie mniej jednak spontaniczne nagrania mogą wyglądać w porządku. Co jeszcze jest ważne, to w szerokim kącie nie posiadamy stabilizacji i nie polecam nagrywać tym telefonem właśnie w szerokim kącie.

Podsumowując

Oppo A91

Oppo A91 to bardzo fajny telefon, który u mnie spisał się dosyć dobrze, a nawet mogę powiedzieć, że bardzo dobrze. Wcześniej telefon kosztował ok. 1300 zł, a teraz spokojnie ten model można znaleźć za ok. 1100 zł — cena i tak cały czas nie była wygórowana, porównując ten telefon do innych producentów i ich telefonów ze średniej półki cenowej. Podczas całego okresu testów byłem z niego zadowolony i na pewno mogę go Wam polecić. Jest to idealny model, aby wyjeżdżać z nim na wakacje i wracać z super zdjęciami (głównie z głównego aparatu).

Zdjęcia wykonane Oppo A91 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?