Fototest – Oppo Reno4 Lite

Oppo Reno4 Lite

Jakiś czas temu na testy dotarł do mnie Oppo Reno4 Lite. Jest to jedna z tańszych wersji Reno4, czyli serii, którą możemy zrobić naprawdę ładne zdjęcia. Jak sprawdziła się u mnie jedna z najtańszych wersji wspomnianej już serii Reno4? Przekonacie się tego poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno4 Lite

Oppo wyposażyło ten telefon w sześć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
  • 2 Mpx f/2.4 — monochromatyczny
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.4
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody możemy wykonać tym telefonem ładne zdjęcia. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, które sprawdzają się nawet poprawnie przy takim oświetleniu. Jedynie co zwróciło moją uwagę, to kolory, które nie zawsze są poprawne i czasami warto zwrócić na to uwagę. Mamy w tym modelu także szeroki kąt, który no niestety ma tylko 8 Mpx i niekiedy zdjęcia będą wyglądać tak jak trzeba (znacznie lepiej wychodzą zdjęcia w lepszych warunkach oświetleniowych).

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4 Lite

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4 Lite

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wypadają o wiele lepiej niż przy gorszych warunkach oświetleniowych. Oczywiście jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i na to narzekać nie można. Jedynie co jest lepsze przy takich warunkach oświetleniowych, to kolory, które są naprawdę ładne i poprawnie odwzorowane. Można tym telefonem wykonać w takim oświetleniu bardzo ładne zdjęcia krajobrazów i spokojnie można ten telefon zabrać ze sobą w podróż.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4 Lite

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4 Lite

4. Zdjęcia makro

Producent o dziwo nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro. Dzięki temu nie mamy zbędnego aparatu, chociaż i tak czasami dalej mnie dziwi to, że mamy te dwa aparaty monochromatyczne, bo jeden by w zupełności wystarczył — ale no cóż, trendy na jak najwięcej aparatów dalej są aktualne. Głównym aparatem wykonamy ładne zdjęcia, które będą miały poprawną głębię ostrości i będzie ona dobrze oddzielać tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który spisuje się całkiem nieźle i nie można na niego narzekać. Przynajmniej można wykonać nim ładne zdjęcia z rozmazanym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo Reno4 Lite

Zdjęcia makro - Oppo Reno4 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że nie jest źle. W naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba, jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i na to narzekać nie można. Autofocus również radzi sobie tak, jak trzeba i nie musimy mu pomagać wyostrzyć w żaden sposób. Oczywiście to, co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są aż tak mocno poszarpane i rozmazane, więc nad tym Oppo się postarało. Przy sztucznym oświetleniu jakość i szczegółowość zdjęć jest na naprawdę dobrym poziomie. Autofocus również działa tak, jak trzeba i jedynie, na co mogłem zwrócić uwagę, to na kolory, które nie zawsze są, tak jak trzeba i balans bieli niestety działa dosyć słabo — Oppo musi jeszcze nad tym popracować i mam nadzieję, że w nowych urządzeniach pozbędą się tego błędu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest dosyć słaba, a nawet mogę powiedzieć, że bardzo słaba. Jakość zdjęć w średnich warunkach oświetleniowych nie wychodzi najlepiej. Owszem w lepszych warunkach oświetleniowych jest tak, jak trzeba i nie można na to narzekać. Jedynie producent mógłby poprawić aparat w tych średnich warunkach oświetleniowych, ponieważ nie zawsze mamy idealne warunki do wykonania zdjęcia typu selfie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, no niestety nie zawsze będą zadowolone.

Przednia kamerka - Oppo Reno4 Lite

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych to na to w tym modelu narzekać nie można. W trybie automatycznym zdjęcia wypadają nieźle i można spokojnie wykonać jasne zdjęcia, które spokojnie będzie można wstawić na media społecznościowe. Oczywiście mamy w tym modelu także tryb nocny, który spisuje się znacznie lepiej niż tryb automatyczny — zdjęcia posiadają mniej kontrastu i są oczywiście jaśniejsze. Mamy w tym modelu także tryb profesjonalny, którym to można wykonać jeszcze lepsze zdjęcia, ale jeżeli tylko nie potrafimy korzystać z wszystkich parametrów, to tryb automatyczny i nocny w zupełności wystarczy.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4 Lite

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4 Lite

8. Próbka nagrania

Oppo Reno4 Lite może nagrywać w rozdzielczości 4K. Oczywiście mamy w tym modelu tylko elektroniczną stabilizację obrazu, nie możemy jej wyłączyć, a też działa jakoś słabo. Oppo powinno się nad tym mocniej zastanowić, jeżeli chodzi o nagrywanie. Jestem strasznie ciekawy, jak to będzie w kolejnych modelach tego producenta. Co do samych filmów, to nie mogę powiedzieć o nich niczego złego, bo wszystko wygląda tak, jak trzeba, jedynie brakuje stabilizacji. Oczywiście mamy dodatkową funkcję stabilizacji obrazu, jednak tracimy wtedy odrobinę na jakości.

Podsumowując

Oppo Reno4 Lite

Oppo Reno4 Lite nie jest drogim urządzeniem, jednak czy warto się nad nim zastanawiać? Ogólnie telefon spisywał się u mnie bardzo dobrze i nie mogłem narzekać, jednak sądziłem, że jak na Oppo to zdjęcia będą znacznie lepsze. Niestety jest inaczej i nic z tym nie zrobimy, a szkoda. Najważniejsze i tak jest to, że niekiedy można wykonać naprawdę ładne zdjęcie z głównego aparatu i mieć fajną pamiątkę z jakiegoś wyjazdu.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno4 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?