Fototest – realme 11 5G

realme 11 5G

Na testy jakiś czas temu dotarł do mnie telefon realme 11 5G, który można znaleźć w sklepie za ok. 1200 zł. Jak się on u mnie sprawdził i, czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 11 5G

realme wyposażyło ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i tutaj nie można na to narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się, a sztuczna inteligencja nie przesadza z nasyceniem kolorów. Zdjęcia wypadają bardzo dobrze, chociaż brakuje tutaj jakiegoś dodatkowego aparatu, aby móc zrobić zdjęcia bliżej — owszem jest tutaj zoom cyfrowy, ale nawet jak na to, że robimy wycinek z 108 Mpx podczas wykonywania zdjęcia, to wygląda to gorzej, niż jakbyśmy zrobili standardowo zdjęcie i je wykadrowali podczas edycji.

Pochmurna pogoda - realme 11 5G

Pochmurna pogoda - realme 11 5G

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia również wyglądają w porządku. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się, ale odrobinę gorzej niż przy gorszym oświetleniu. Momentami zdjęcia mogą być przepalone lub cienie są zbyt duże — to samo jest w przypadku kontrastu. Na szczęście przypadki z przepalonymi zdjęciami i słabą rozpiętością tonalną zdarzają się rzadko, ale warto mieć to na uwadze. Polecam zobaczyć więcej zdjęć w podlinkowanej galerii na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - realme 11 5G

Słoneczna pogoda - realme 11 5G

4. Zdjęcia makro

realme na całe szczęście nie wyposażyło tego telefonu w dedykowany aparat makro, ale także nie potrzebnie jest ten 2 Mpx aparat do makro, bo równie dobrze można wszystko zrobić lepszym oprogramowaniem aparatu. Oczywiście tego typu zdjęcia zrobimy za pomocą głównego aparatu i będą one wyglądać bardzo dobrze, nawet HDR sprawdza się przy takich zdjęciach. Głębia ostrości jest ładna i dosyć dobrze oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie mogło też zabraknąć w tym modelu trybu portretowego, który spisuje się dosyć dobrze i spokojnie tym modelem zrobimy zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - realme 11 5G

Zdjęcia makro - realme 11 5G

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to tak naprawdę nie spodziewałem się rewelacji i no niestety jej też nie znalazłem. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia może i są w porządku. Jakość jest odpowiednia i kolory także, nawet autofocus działa sprawnie. Jednak niestety przy sztucznym oświetleniu balans bieli, radzi sobie gorzej i kolory potrafią pójść w zielony odcień (nie wiem jak to realme zrobiło, ale tak wyszło). Szkoda, bo nawet krawędzie nie są jakoś mocno poszarpane, jak na telefon za ok. 1200 zł.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 11 5G

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 11 5G

6. Przednia kamerka

W przypadku przedniej kamerki to realme 11 5G dosyć dobrze sobie poradziło w średnich warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość jest nawet dosyć dobra i niestety musicie uwierzyć mi na słowo, bo przykładowe zdjęcie zniknęło w akcji. Co jest ważne, to przy odrobinie lepszym oświetleniu zdjęcia wypadają odrobinę lepiej. Jednak ważne jest to, że przy odrobinie gorszym oświetleniu zrobimy w porządku zdjęcie i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

7. Zdjęcia nocne

Nie ma co tego modelu porównywać do modelu realme 11 Pro lub 11 Pro+, jednak trzeba zwrócić uwagę, że nawet te mocniejsze modele nie radzą sobie rewelacyjnie przy tego typu oświetleniu. Więc przy 11 5G nie mogło być inaczej. Tryb automatyczny robi ciemne zdjęcia, są tam jakieś kontury i jak będziemy mieć w kadrze dużo światła, to zrobimy jakieś zdjęcie, ale niestety nie będzie ono zwalać z nóg. Tak samo jest w przypadku trybu nocnego, który również sobie nie radzi, a nawet przez niego nasze zdjęcia mają więcej szumów i ziarna niż powinny mieć. W trybie profesjonalnym zrobimy jaśniejsze zdjęcia, ale niestety też nie każdy potrafi obsługiwać ten tryb.

Zdjęcia nocne - realme 11 5G

Zdjęcia nocne - realme 11 5G

8. Próbka nagrania

realme 11 5G ma możliwość nagrywania filmów w najwyższej rozdzielczości Full HD. Co ważne, to nie mamy możliwości sterowania stabilizacją obrazu, a także nie mamy innych aparatów, aby nagrać nimi filmy. Co do nagrań, to nie są one jakoś oszałamiające. Lepiej wyglądają filmy statyczne z tego modelu, chociaż to też nie zawsze, bo momentami kolory potrafią zrobić psikusa, tak samo, jak i ekspozycja. Tym telefonem zdecydowanie lepiej zrobić zdjęcia niż filmy.

Podsumowując

realme 11 5G

realme 11 5G nie jest drogim urządzeniem, bo kosztuje ok. 1200 zł. Więc czy warto interesować się tym modelem? Tak naprawdę nie jest to zły model, przez cały okres testów nie mogłem na niego narzekać i nawet się sprawdzał. Nawet, bo niestety aparaty nie są rewelacyjnie, chociaż da się nim zrobić ładne zdjęcia i najpewniej większości osobom to wystarczy.

Zdjęcia wykonane realme 11 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?