Fototest – Sony Xperia 10 V

Sony Xperia 10 V

Na testy dotarł do mnie telefon Sony Xperia 10 V. Czyli już nie zbyt najnowsza wersja telefonów od Sony, bo możemy już znaleźć takie modele jak 1 VI lub 10 VI. Jak sprawdził się u mnie ten model i czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 10 V

Sony wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.2 — teleobiektyw
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest na dosyć dobrym poziomie i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Automatyczny HDR nawet się sprawdza, chociaż w większości sytuacji zdjęcia są odrobinę za ciemne i trzeba się wtedy pobawić ekspozycją lub samą edycją zdjęć. Na szczęście mamy tutaj także inne obiektywy, które spisują się nawet sprawnie i można się trochę pobawić tym telefonem, nawet w takim oświetleniu.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 V

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 V

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają znacznie lepiej. Jakość i szczegółowość jest na dosyć wysokim poziomie, automatyczny HDR sprawdza się, a kolory są naturalne i nie są przekoloryzowane. Spokojnie z tym telefonem możemy pójść na spacer lub nawet pojechać na wycieczkę i zrobić ładne zdjęcia, nie tylko głównym aparatem. Oczywiście więcej zdjęć znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 V

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 V

4. Zdjęcia makro

Sony na całe szczęście nie wyposażyło tego telefonu w dedykowany aparat makro. Takowe zdjęcia zrobimy nie tylko głównym aparatem, ale i czasami nawet teleobiektywem. Niestety Sony dalej nie radzi sobie z ostrością bardzo blisko (podobno zmieniło się to w najnowszych modelach). W tym modelu (jak i innym z serii mark V) musimy zdjęcia makro zrobić z dosyć daleka, więc dobrze, że momentami możemy zrobić fotografie teleobiektywem. Co ważne, to zdjęcia są dosyć ładne, kolory są odpowiednie, a głębia ostrości poprawnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Jedynie, o czym muszę wspomnieć, to momentami Xperia 10 V ma problemy z balansem bieli i warto o tym pamiętać podczas wykonywania zdjęć. Nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego i spokojnie tym telefonem takie zdjęcia zrobimy.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 V

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 V

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to nie jest jakoś bardzo źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają dosyć dobrze pod względem jakości i szczegółowości. Trochę gorzej jest z balansem bieli, ale przynajmniej autofocus szybko działa. Co jest też ważne, to krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane, jak to czasami bywa w innych modelach. Przy sztucznym oświetleniu jest znacznie lepiej z balansem bieli, ale niestety jest tutaj ponownie problem z jasnością zdjęć i wtedy trzeba się pobawić odrobinę ekspozycją.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 V

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 V

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka o dziwo mnie zaskoczyła i spokojnie tym telefonem możemy zrobić ładne zdjęcia przednią kamerką. W średnich warunkach oświetleniowych te zdjęcia wypadają bardzo dobrze, szczególnie mówiąc o jakości i nawet kolorach. Mało jest telefonów w tej półce cenowej, czyli ok. 1600 zł, który ma dosyć dobry przedni aparat, a nawet można powiedzieć i że dobry. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zrobimy jeszcze ostrzejsze zdjęcia, ale i tak trzeba przyznać, że tym telefonem zrobimy sobie ładne selfie.

Przednia kamerka - Sony Xperia 10 V

7. Zdjęcia nocne

Sony coraz lepiej radzi sobie ze zdjęciami w nocy. Niestety Xperia 10 V nie radzi sobie najlepiej w tych warunkach oświetleniowych, ale przynajmniej nie są to czarne plamy. W trybie automatycznym zdjęcia nie są najjaśniejsze, ale właśnie jak już wspomniałem, nie są jedną wielką czarną plamą. Możemy zrobić tym telefonem jasne zdjęcia, ale niestety nie trybem nocnym, a trybem profesjonalnym. Jeżeli właśnie chcielibyście zrobić tym modelem zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych, to zalecałbym nauczyć się trybu profesjonalnego lub poczekać aż pojawią się pierwsze recenzje Xperii 10 VI. Mimo wszystko, jeżeli nie potraficie korzystać z trybu profesjonalnego, to lepiej skorzystać z trybu nocnego, bo zdjęcia są wtedy odrobinę jaśniejsze.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 V

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 V

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 10 V ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Co ważne, to możemy tutaj włączyć lub wyłączyć stabilizację, ale już teraz mogę Wam powiedzieć, że lepiej mieć ją uruchomioną. Co do samego nagrania, to nie jest ono tragiczne, ale zdecydowanie lepiej wykonywać tym telefonem zdjęcia niż filmy. Po prostu jest tu opcja nagrywania, ale te filmy nie wyglądają świetnie, no, chyba że będziemy nagrywać statyczne ujęcia. Szkoda, ale mam nadzieję, że w najnowszym modelu będzie już to wszystko poprawione.

Podsumowując

Sony Xperia 10 V

Sony Xperia 10 V nie jest jakoś super drogim telefonem, bo kosztuje ok. 1600 zł. Co ważne, to ten telefon bardzo długo wytrzymuje na baterii i nawet dosyć dobrze się sprawdza na co dzień, szczególnie jak przypomnę sobie działanie innych tańszych modeli od Sony. Jeżeli szukacie taniego telefonu, którym zrobicie sporadycznie zdjęcia i nie będą one jedną wielką klapą, to zdecydowanie polecam Wam sprawdzić właśnie ten model.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 10 V -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?