Fototest – Motorola Razr 40

Motorola Razr 40

Na testy jakiś czas temu trafiła do mnie składana Motorola z serii Razr 40. Na blogu mogliście przeczytać recenzję Razr 2022. Jak sprawdził się u mnie ten jeden z najnowszych modeli? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Razr 40

Motorola wyposażyła ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.7
  • 13 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, jak na to, że jest to składany telefon i tutaj skupiamy się na czymś innym, niż aparaty. Automatyczny HDR od Motoroli sprawdza się, a sztuczna inteligencja nie przesyca kolorów. Więc tak naprawdę można spokojnie tym telefonem zrobić ładne zdjęcia, nawet w średnich warunkach oświetleniowych.

Pochmurna pogoda - Motorola Razr 40

Pochmurna pogoda - Motorola Razr 40

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia wypadają równie dobrze. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie i na to narzekać nie można. Automatyczny HDR sprawdza się, chociaż momentami przy bardzo ostrym słońcu nie radzi sobie tak świetnie, jakbym tego oczekiwał. Na szczęście zdjęcia nie wypadają źle, a nawet sztuczna inteligencja nie przesadza z nasycaniem kolorów, szczególnie zielonego i niebieskiego. Spokojnie tym telefonem możemy zrobić ładne zdjęcia podczas wycieczki i więcej zdjęć znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu.

Słoneczna pogoda - Motorola Razr 40

Słoneczna pogoda - Motorola Razr 40

4. Zdjęcia makro

Motorola na całe szczęście nie wyposażyła tego telefonu w dedykowany aparat makro. Takowe zdjęcia zrobimy za pomocą trybu makro i szerokiego kąta lub głównego aparatu. Od razu muszę powiedzieć, że lepsze zdjęcia wypadają niestety z głównego obiektywu, a to dlatego, że są bardziej szczegółowe oraz głębia ostrości świetnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego, który sprawdza się i spokojnie tym telefonem zrobimy nawet ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Motorola Razr 40

Zdjęcia makro - Motorola Razr 40

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to jest naprawdę dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, kolory są odpowiednie, a autofocus szybko i sprawnie działa. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, jak to bywa czasami w innych urządzeniach, więc tutaj wielka pochwała dla Moto. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają również bardzo dobrze i co ciekawe, to balans bieli działa tutaj tak, jak powinien.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Razr 40

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Razr 40

6. Przednia kamerka

Przednią kamerką tak naprawdę w tym telefonie może być nie tylko przedni aparat, ale także główny obiektyw i szerokokątny, a to wszystko dzięki możliwości widzenia siebie na tym małym ekraniku obok aparatów. Jednak ważne, że przedni aparat w średnich warunkach oświetleniowych radzi sobie. Nie tylko w trybie wąskim, ale także i szerokim. Spokojnie tym telefonem zrobimy sobie ładne selfie, nie tylko w świetnych warunkach oświetleniowych. Jeżeli będziemy chcieli czegoś więcej, to tak naprawdę spokojnie możemy takie zdjęcie zrobić sobie głównym obiektywem.

Przednia kamerka - Motorola Razr 40

Przednia kamerka - Motorola Razr 40

7. Zdjęcia nocne

Niestety Razr 40 zawiódł mnie pod względem zdjęć nocnych. Kompletnie ten model nie radzi sobie w tych warunkach oświetleniowych, a szkoda. W trybie nocnym zdjęcia są bardzo ciemnie i niestety mało co na nich widać. Tryb nocny odrobinę lepiej sobie radzi, ale nie jest też rewelacyjnie i w dalszym ciągu zdjęcia są ciemne i nawet co zauważyłem, to są odrobinę przybliżone (można to też zauważyć w podlinkowanej galerii). Niestety tutaj mnie ten model zawiódł i mam nadzieję, że następca Razr 40 będzie znacznie lepiej radzić sobie w takim oświetleniu.

Zdjęcia nocne - Motorola Razr 40

Zdjęcia nocne - Motorola Razr 40

8. Próbka nagrania

Motorola Razr 40 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to przy rozdzielczości 4K i Full HD mamy możliwość uruchomienia stabilizacji, ale tylko przy rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia stabilizacji pionowej. Co do samych nagrań, to nie są one tragiczne, ale to tylko w momencie uruchomienia stabilizacji obrazu. Bez tego wideo nadaje się do usunięcia. Szkoda, że producent nie dał nam możliwości zmiany obiektywu podczas nagrywania, ale może zmieni się to w następnej wersji tego modelu. Co mogę powiedzieć, to znacznie lepiej robić zdjęcia tym telefonem, niż nagrywać filmy — szczególnie w odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych, bo stabilizacja pionowa potrzebuje bardzo dużo światła.

Podsumowując

Motorola Razr 40

Motorola Razr 40 patrząc na konkurencje i inne składane telefony nie jest drogim urządzeniem. Możemy ten model kupić już za ok. 2500 zł, gdzie tak naprawdę są inne droższe modele, a nie są składane. Sam telefon sprawdził się u mnie bardzo dobrze i powoli przekonuje się do tego typu telefonów, chociaż dalej nie wiem czy bym potrafił z nich korzystać na co dzień. Trochę mnie zawiodły aparaty w tym modelu, chociaż tak naprawdę spokojnie Razr’em 40 zrobimy ładne zdjęcia na spacerze lub nawet na wycieczce (gorzej z filmami). Jeżeli ciekawi Was składany telefon, a zdjęcia są na drugorzędnym planie, to zdecydowanie polecam Wam ten model.

Zdjęcia wykonane Motorola Razr 40 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?