Fototest – realme 12 Pro

realme 12 Pro

Swoją premierę ma najnowsza już 12. seria telefonów od realme. Miałem przyjemność testować telefon realme 12 Pro i realme 12 Pro+ wcześniej, więc właśnie przyszedł czas, abym mógł Wam zaprezentować możliwość tytułowego telefonu. Jak sprawdziła się u mnie ta wersja Pro i czy mogę ją polecić? Przekonacie się o tym poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 12 Pro

realme wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.8
  • 32 Mpx f/2.0 — teleobiektyw
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wypadają źle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i do tego przyczepić się nie można. Tak samo nie można przyczepić się do sztucznej inteligencji, która w końcu nie psuje nam zdjęć i widać, że realme bardzo mocno stara się poprawić możliwości fotograficzne. Automatyczny HDR działa w porządku w takim oświetleniu. Jedynie czego mi brakuje, to trochę głębszej dynamiki, ale tak naprawdę nie jest źle i spokojnie tym telefonem zrobimy ładne zdjęcia, nawet tym szerokim kątem, który ma tylko 8 Mpx.

Pochmurna pogoda - realme 12 Pro

Pochmurna pogoda - realme 12 Pro

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają o wiele lepiej. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR radzi sobie o dziwo bardzo dobrze, a tryb AI nie przesyca nam kolorów. Wszystko wygląda naturalnie i bardzo mnie najnowsza seria od realme zaskoczyła. Spokojnie tym telefonem możemy zrobić ładne zdjęcia nawet na wycieczce i możecie to zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Czy dodać coś więcej? Tak naprawdę nie muszę, bo zdjęcia wypadają naprawdę super w dobrym oświetleniu.

Słoneczna pogoda - realme 12 Pro

Słoneczna pogoda - realme 12 Pro

4. Zdjęcia makro

realme na całe szczęście nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro. Nawet o dziwo nie znajdziemy tutaj trybu do tego typu zdjęć, gdzie inni producenci w dalszym ciągu bardzo mocno się w to pchają. Nie zmienia to jednak faktu, że głównym obiektywem zrobimy ładne zdjęcia z bliska. Głębia ostrości bardzo ładnie rozmywa tło, kolory są odpowiednie, tak samo jasność dzięki HDR i czego chcieć tu więcej. Gdybyśmy jednak chcieli zrobić zdjęcia z bardziej bliska za pomocą teleobiektywu, to niestety Was rozczaruje, ponieważ przy małych obiektach lub takich jak kwiatki, oprogramowanie aparatu ciągle przeskakuje z głównego obiektywu na tele. Co odbija się to na jakości zdjęć i głębi ostrości, a nawet i kolorach. Oczywiście nie mogło też tutaj zabraknąć trybu portretowego, który działa dobrze, ale tylko w momencie, kiedy to w naszym kadrze jest człowiek i system wykryje twarz. Tak, to bardzo trudno zrobić zdjęcie z artystycznie rozmytym tłem, nawet kubka — realme, musisz nad tym popracować.

Zdjęcia makro - realme 12 Pro

Zdjęcia makro - realme 12 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to nie ma źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają dobrze, chociaż czasami brakuje im intensywniejszego kolory, ale na szczęście to nie jest jakaś duża wada. Jasność i szczegółowość jest na odpowiednim poziomie, a autofocus nie zawodzi. Co jest również najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są poszarpane i nad tym realme się postarało. Przy sztucznym oświetleniu jest również wszystko w porządku, nawet balans bieli działa tak, jak należy i nie można na to narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 12 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 12 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu mnie zaskoczyła na ogromny plus. W średnich warunkach oświetleniowych zrobimy sobie naprawdę bardzo ładne zdjęcia, które będą nie tylko szczegółowe, ale także kolory będą odpowiednio nasycone. Przy odrobinie lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadną jeszcze lepiej, ale co warto wiedzieć, to nawet kiedy będziemy w miejscu z mniejszą ilością światła, zrobimy sobie ładne zdjęcia. Więc tak naprawdę osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - realme 12 Pro

7. Zdjęcia nocne

Przechodząc do zdjęć w nocy, to tak naprawdę nie wypada to źle. W trybie automatycznym zdjęcia wypadają naprawdę dobrze, są nawet jasne. Szczegółowość nie jest zła i to się liczy. W trybie nocnym zdjęcia o wiele lepiej wychodzą, nie tylko pod względem szczegółowości, ale także i jasności. Mimo wszystko spokojnie tym telefonem można zrobić zdjęcia w automacie i pochwalić się znajomym, gdzie to jesteśmy lub zrobić ładne zdjęcie miejsca, w którym jesteśmy. Telefon także został wyposażony w tryb gwieździsty, gdzie przy pomocy statywu i czystego nieba, możemy zrobić naprawdę bardzo ładne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - realme 12 Pro

Zdjęcia nocne - realme 12 Pro

8. Próbka nagrania

realme 12 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety tylko w rozdzielczości Full HD mamy stabilizację, a dodatkowy tryb ultrastabilizacja działa tylko w rozdzielczości Full HD w 60 kl/s. Co do samego nagrania, to nie mogę powiedzieć o nim źle, ale mogło być zawsze lepiej. Stabilizacja widać, że jest tylko cyfrowa (nie mamy możliwości wyłączenia jej ręcznie) i obraz odrobinę faluje, tak samo podczas przełączania się między obiektywami, jest taki dziwny przeskok i mam nadzieję, że producent naprawi to jakąś aktualizacją — tak samo poprawią stabilizację. Najlepiej działa ultrastabilizacja, ale też jak widać, te 60 kl/s. coś się tnie i nie wygląda to tak super, jakbym oczekiwał po zdjęciach. Niestety tym telefonem lepiej wykonywać zdjęcia niż filmy.

Podsumowując

realme 12 Pro

realme 12 Pro nie jest jakoś bardzo drogim telefonem, bo kosztuje ok. 2000 zł (teraz w promocji ok. 1800 zł). Więc tak naprawdę jest to ciekawy telefon za stosunkowo niską cenę. Co ważne, to przez cały okres testów nie mogłem na niego narzekać, oprócz tych przeskoków przy zdjęciach makro i słabym nagraniom wideo. Wszystko inne w tym telefonie śmiga tak jak powinno, nawet możemy zrobić sobie ładne selfie, czy ładne pamiątkowe zdjęcia w nocy. Patrząc na cenę tego urządzenia, to jest on możliwy do rozważenia. Szczególnie jak robicie zdjęcia głównie na spacerach/wyjazdach i nie nagrywacie filmów.

Zdjęcia wykonane realme 12 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?