Fototest – realme 6s

realme 6s

Jakiś czas temu dotarł do mnie realme 6s. Po testach realme 6 spodziewałem się już wszystkiego, ponieważ szóstka bardzo mnie zaskoczyła i w sumie byłem bardzo ciekawy, jak tańsza wersja dosyć dobrego telefonu się u mnie sprawdzi. realme 6 był u mnie dosyć długo, 6s tak samo i już od razu mogę Wam powiedzieć, że nie mogłem na oba urządzenia narzekać, jednak jak w tytułowym telefonie sprawdzają się aparaty? Przekonacie się tego z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 6s

realme wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — czarno biały
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Do czego mogę się przyczepić, to do kolorów, ponieważ wpadają one przy takim oświetleniu w zielony i nie wygląda to zbyt dobrze — producent w tym modelu powinien bardziej się postarać się nad balansem bieli. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która sprawdza się nawet dobrze, ale czasami kolory są za bardzo nasycone — o wiele bardziej niż przy takim realme 6. Nie wiem czemu, producenci większości swoich urządzeń robią taką krzywdę, ponieważ wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zepsuli balansu bieli i tej sztucznej inteligencji, która nie zawsze poprawnie działa.

Pochmurna pogoda - realme 6s

Pochmurna pogoda - realme 6s

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy słabszych warunkach oświetleniowych. Przy takim oświetleniu nie możemy narzekać na kolory, a jakość i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra. To, co również wpadło mi w oczy przy takim oświetleniu, to sztuczna inteligencja momentami za bardzo wyostrza zdjęcia i nie zawsze wygląda to naturalnie i dobrze. Lepiej samemu to zrobić według gustu w aplikacji do edycji zdjęć, a nie że telefon zrobi nam takiego psikusa i nie będzie się nam to podobać. Co jeszcze warto dodać, to przy takim oświetleniu kontrast jest większy i automatyczny HDR nie zawsze sobie z tym radzi, więc takie cienie na zdjęciach mogą być duże. Nie mniej jednak momentami zdjęcia krajobrazów mogą się udać i wyglądać ładnie, ale to trzeba się odrobinę namęczyć lub wyłączyć sztuczną inteligencję na samym początku.

Słoneczna pogoda - realme 6s

Słoneczna pogoda - realme 6s

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że tego typu zdjęcia wyglądają naprawdę w porządku. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Kolory też są odpowiednie, jedynie czasami się zdarza, że jasność jest za niska i warto wtedy pobawić się ekspozycją. Oczywiście mamy tutaj też dedykowany aparat do zdjęć makro, ale te 2 Mpx to jest aktualnie za mało i nie polecam nim wykonywać zdjęć — no, chyba że lubicie liczyć piksele na zdjęciach. Lepiej wykonywać zdjęcia głównym aparatem, ponieważ nawet głębia ostrości wygląda ładnie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Mamy też tutaj tryb portretowy i przyznać muszę, że działa on nawet dobrze, ale nie w każdych warunkach oświetleniowych (tylko przy tych lepszych) i warto o tym pamiętać.

Zdjęcia makro - realme 6s

Zdjęcia makro - realme 6s

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu tym telefonem nie wychodzą najlepsze. Jakość i szczegółowość zdjęć dosyć mocno spada i można to zauważyć nawet na telefonie (nie tylko na komputerze). Przy naturalnym oświetleniu widać, że jeżeli nie mamy dużo światła w pomieszczeniu, to ta jakość spada, ale przynajmniej autofocus działa tak, jak powinien. Balans bieli, też działa tak jak powinien i tutaj na to nie można narzekać. To, co jest najważniejsze, to krawędzie są poszarpane i rozmazane — producent się nad tym nie postarał. Przy sztucznym oświetleniu nie widać aż tak bardzo spadku jakości, ale za to autofocus ma czasami problemy z wyostrzeniem i trzeba mu wtedy pomóc. Przynajmniej przy sztucznym oświetleniu balans bieli również działa tak, jak powinien.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 6s

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 6s

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest bardzo przeciętna, ponieważ w słabych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dobrze, ale jakość nie zawsze jest zadowalająca — wszystko zależy od ilości światła. W dobrych warunkach oświetleniowych jest lepiej, ale momentami bywa, że tło jest strasznie prześwietlone i nie wygląda to też dobrze. Kolory na zdjęciach typu selfie też nie zawsze są poprawnie odzwierciedlone — bywa tak, jak na przykładowym zdjęciu, że barwy wpadają w zielony odcień i nie każdemu może się to podobać. Osoby, które lubią robić sobie dużo zdjęć typu selfie, mogą być niezadowolone z przedniego aparatu w tym telefonie.

Przednia kamerka - realme 6s

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane telefonami realme nie są jeszcze najlepsze, producent musi popracować jeszcze nad oprogramowaniem w swoich urządzeniach, jednak przyznać muszę, że realme 6s w miarę sobie radzi. Zdjęcia może i mają duszo szumów i ziaren, ale za to są na tyle jasne, że zobaczymy, co na nich jest — w trybie automatycznym. W trybie nocnym zdjęcia wychodzą jaśniejsze, ale nie oznacza to, że są lepsze, bo nawet zdarza się tak, że są właśnie gorsze i lepiej w tym telefonie używać trybu automatycznego lub trybu profesjonalnego — realme musi jeszcze trochę popracować nad oprogramowaniem.

Zdjęcia nocne - realme 6s

Zdjęcia nocne - realme 6s

8. Próbka nagrania

realme 6s ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Przy rozdzielczości Full HD mamy też opcję uruchomienia ultrastabilizacji od realme. Tak to mamy cały czas cyfrową stabilizację obrazu, która niby powinna też działać przy najwyższej rozdzielczości, ale coś mi się wydaje, że ona nie działa. Co do samych filmów, to muszę powiedzieć, że nie wyglądają one źle (no, chyba że obraz zacznie nam się trząść przez stabilizację). Kolory wpadają trochę w cieplejsze odcienie, ale niektórym może to pasować. Przynajmniej autofocus działa sprawnie i nie można na to narzekać. Filmy z dnia codziennego mogą się udawać, ale tylko z głównego aparatu, ponieważ w szerokim kącie nie posiadamy stabilizacji, a on i tak nagrywa w rozdzielczości Full HD.

Podsumowując

realme 6s

realme 6s to tani telefon, który spisał się u mnie bardzo dobrze. Jedynie, na co mogłem narzekać, to na aparaty, które trochę mnie zawiodły, ponieważ myślałem, że będzie znacznie lepiej. Warto też o tym pamiętać, że zdjęcia też inaczej wyglądają na ekranie naszego telefonu i wtedy mogą się one nam podobać, a jak przeniesiemy je na ekran naszego komputera, to okazuje się, że tak różowo nie jest — tak też było trochę w przypadku tego modelu. Dlatego zawiodłem się na aparatach w tym modelu i mam nadzieję, że producent coś zrobi z oprogramowaniem, aby było lepiej, niż jest teraz lub było, jak testowałem ten telefon.

Zdjęcia wykonane realme 6s -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?