Fototest – Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II

Jakiś czas temu dotarł do mnie na testy Sony Xperia 1 II. Jednak był u mnie ten telefon odrobinę dłużej niż zwykle, ale dlaczego, to napisze Wam o tym poniżej. Od razu mogę Wam powiedzieć, że jest to bardzo kontrowersyjny telefon i po pierwszym spotkaniu z tym modelem miałem mały niedosyt. Brakuje mi w tym modelu kilku rzeczy oraz nie jest to telefon dla przeciętnego Kowalskiego. Jest to telefon dla profesjonalisty i zaraz Wam o tym więcej opowiem.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 1 II

Sony ten model wyposażył w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.7
  • 12 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na naprawdę wysokim poziomie — Sony pokazuje tutaj, że nie potrzebujemy nowego telefonu, z nie wiadomo ile Mpx matrycą, aby zrobić super jakościowe zdjęcie. Oczywiście nie mamy tutaj automatycznego HDR (szkoda), a w trybie automatycznym mamy tylko sceny. Co ważne, to w tym urządzeniu nie mamy sztucznej inteligencji, jak to jest w innych urządzeniach, więc od razu można powiedzieć, że nie ma co aż tak nam zepsuć zdjęcia, jak tylko samo oprogramowanie aparatu. Co jest najważniejsze i o czym już teraz muszę powiedzieć, to lepsze zdjęcia (nawet w automacie) wychodzą z aplikacji Photo Pro, niż z domyślnej aplikacji aparatu. Dodam jeszcze, że kolory z aparatów w tym telefonie są naprawdę dobrze odwzorowane i nie można na nie narzekać.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 1 II

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 1 II

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat mówić. Co prawda zdjęcia wychodzą o wiele jaśniejsze w aplikacji Photo Pro, ale mało kto będzie od razu używać tej aplikacji, bo na początku przerazi się tym, ile jest tam opcji — nad tym Sony się postarało, aby każdy profesjonalista mógł znacznie więcej wyciągnąć z aparatów w tym modelu. Przeciętny użytkownik wykona ładne zdjęcia, ale dopiero po pewnym czasie lub po większych staraniach, jest to nadal największy problem Sony. Kolory przy takim oświetleniu są poprawne i tak powinien mieć każdy producent.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 1 II

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 1 II

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to trochę się zawiodłem na tej Xperii. Nie zawsze w aplikacji aparatu zrobimy ładne tego typu zdjęcia, bo nie zawsze telefon będzie w stanie wyostrzyć (chociaż mamy 3D iToF). Oczywiście w aplikacji Photo Pro wykonamy ładniejsze zdjęcie od razu, ale o tym trzeba pamiętać. Przy używaniu domyślnej aplikacji będziemy musieli się czasami ostro namęczyć, aby wykonać naprawdę ładne zdjęcie. Dodam także, że teleobiektywem jeszcze trudniej zrobić takowe zdjęcie, więc polecam używać tylko głównego aparatu. Mamy w tym modelu także tryb portretowy, aby ładnie rozmyć tło za naszą postacią lub zrobić artystyczne zdjęcie — trzeba się trochę namęczyć, aby zrobić super zdjęcie, ale ważne, że po naszym wielkim wysiłku możemy mieć oczekiwany efekt. Co jest największą zaletą tego telefonu, to podczas wykonywania portretu telefon ostrzy nam na oku postaci i mamy wtedy pewność, że zdjęcie będzie super ostre.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 1 II

Zdjęcia makro - Sony Xperia 1 II

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą bardzo dobrze, autofocus radzi sobie tak, jak powinien, a kolory są poprawnie odwzorowane. Co jest jednak najważniejsze, to krawędzie, które niestety są odrobinę poszarpane i Sony powinno coś w końcu z tym zrobić, bo ten model nie jest taki tani, a ma takie wady. Przy sztucznym oświetleniu jest również dobrze i nie można na to narzekać. Autofocus się sprawdza, kolory są poprawne, chociaż czasami zdjęcia mogą być odrobinę ciemniejsze i przydałby się tutaj automatyczny HDR, którego nie ma.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 1 II

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 1 II

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to zaskoczyłem się nią, ponieważ myślałem, że będzie znacznie gorzej. W średnich warunkach oświetleniowych daje sobie radę i nie można na to narzekać. Ostrość, jakość, a nawet kolory są poprawne. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest odrobinę lepiej i można wtedy wykonać selfie petardę. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z przedniego aparatu w tym Sony.

Przednia kamerka - Sony Xperia 1 II

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne trochę mnie zawiodły, ale to tylko w domyślnej aplikacji aparatu. Brak automatycznego HDR lub osobnego trybu nocnego może być małą przeszkodą dla wszystkich, ponieważ tryb nocny automatycznie uruchamia się, kiedy oprogramowanie stwierdzi, że brakuje mu światła. Więc trzeba się z tym pilnować, aby nie machnąć nagle ręką lub nią poruszyć, bo zepsujemy cały efekt zdjęcia. Polecam w nocy korzystać z Photo Pro, ponieważ zdjęcia są wtedy nie tylko jaśniejsze, ale także sami możemy dopasować sobie czas naświetlania i zmieniać wszystkie parametry — dlatego też nie jest to telefon dla wszystkich. Polecam zobaczyć także podlinkowaną galerię na końcu, ponieważ zrobiłem kilka zdjęć w nocy tym Sony i jestem z nich dumny (ale tylko z tych z aplikacji Photo Pro).

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 1 II

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 1 II

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 1 II ma możliwość nagrywana filmów w rozdzielczości 4K wraz ze stabilizacją. Od razu też mówię, że możemy tym telefonem nagrywać na dwa sposoby: poprzez domyślną aplikację aparatu, albo aplikację Cinema Pro. Co do samego nagrywania, to od razu polecam Wam nagrywać z włączoną stabilizacją. Obraz nie będzie nam aż tak wtedy pływać. Nie mniej jednak autofocus sprawdza się podczas nagrywania i filmy same w sobie nie wyglądają źle, chociaż o wiele lepiej wyglądają z aplikacji Cinema Pro. Szkoda, że podczas nagrywania nie możemy zmieniać się między aparatami, ale rozumiem, że jak do każdego aparatu, a właściwie obiektywu trzeba z osobna ustalać rozdzielczość, to Sony w ogóle nie poszło w stronę integracji tego. Najważniejsze, że głównym aparatem z włączoną stabilizacją możemy nagrać naprawdę ładne filmy.

Podsumowując

Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II to bardzo drogi telefon. Jest to urządzenie wyposażone w najlepsze funkcje i technologie, nie tylko z telewizorów Sony, ale także z ich świetnych aparatów Sony Alpha. Co ważne, to jest to telefon skierowany dla profesjonalistów, którzy chcą mieć świetny sprzęt i robić nim świetne rzeczy. Na początku Wam mówiłem, że ten model gościł u mnie trochę dłużej, a to tylko dlatego, że trzeba się nauczyć tego telefonu, aby robić, naprawdę super zdjęcia. Możecie zobaczyć to w galerii, że na początku nie było idealnie, a potem coraz bardziej czułem, jak wykonuje się tym telefonem zdjęcia. Nie jest to sprzęt dla przeciętnego Kowalskiego, ale przecież może się go nauczyć i wykonać naprawdę świetne zdjęcia. Ja polecam ten telefon, bo jest on świetny, jak go poznamy lepiej i mam nadzieję, że jego cena będzie spadać i będzie on kosztować w przystępnej cenie dla każdego.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 1 II -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?