Recenzja – Philips 272B8QJEB

Philips 272B8QJEB

Jakiś czas temu na testy dotarł do mnie monitor Philips 272B8QJEB. Jest to kolejny monitor, który jest najlepszym sprzętem do pracy, ale czy do domu też się ten monitor nadaje? Tego będziecie się mogli przekonać z tej recenzji. Na początku powiedzieć muszę, że z racji, iż Adam i Kuba testują monitory, to ostatnio miałem mały postój od testów tego typu sprzętów i pracowałem głównie na jednym ekranie, czyli na tym wbudowanym w laptopie. Komfort pracy na dwóch monitorach zmienia się ogromnie i jeżeli pracujecie aktualnie na home office, to polecam Wam spróbować pracować właśnie na dwóch ekranach. No dobrze, ale jak sprawdził się u mnie tytułowy monitor? Zobaczcie poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Konstrukcja
 3. Rozdzielczość i kolory
 4. Możliwości

1. Specyfikacja

Philips wyposażył ten monitor w porty:

 • VGA
 • DVI
 • DisplayPort
 • HDMI
 • USB 3.0 x 2
 • USB 2.0 x 2
 • Wejście audio
 • Wyjście audio

Jak widać, mimo iż monitor nie jest drogi, to posiada wszystkie przydatne złącza. Nawet VGA, które już nie używamy w większości, a nadal jest. Chociaż myślę, że w takich biurach nadal używa się tego złącza, bo używa się momentami starsze sprzęty i dobrze, że klient ma możliwość wyboru. Miłym dodatkiem są złącza USB, ale o nich napiszę trochę później. Dodam jeszcze, że matryca to IPS z systemem W-LED.

Philips 272B8QJEB

2. Konstrukcja

Monitor został wykonany w całości z plastiku, jednak jest to bardzo dobrej jakości plastik. Materiał w tym modelu też jest inny, ponieważ nie zbiera on tak odcisków palców, a także bardzo łatwo dbać o czystość tego monitora — kurz się, nie przykleja, jak to czasami bywa w niektórych modelach Philipsa. Ramki w tym monitorze nie są może takie cienkie jak w modelach, które są przeznaczone do domowej rozrywki, ale na całe szczęście nie są takie wielkie, aby to nam przeszkadzało podczas pracy na nim.

Dodam jeszcze, że stopka w tym monitorze jest porządna i nie musimy się przy niej bać, że coś się stanie. Dodatkową ciekawą opcją w tym monitorze jest możliwość zmiany nachylenia lub orientacji pionowej/poziomej monitora.

Philips 272B8QJEB

3. Rozdzielczość i kolory

Philips 272B8QJEB został wyposażony w ekran IPS z rozdzielczością QHD (2560 × 1440) o rozmiarze 27 cali. Według mnie jest to już optymalna rozdzielczość jak na taki monitor, a szczególnie w tych czasach. Nie potrzebujemy czegoś więcej, bo tak naprawdę też nie chcemy, aby monitor był droższy. Rozdzielczość 2K w zupełności wystarcza przy wielkości tej matrycy i przy optymalnej odległości od Philipsa nie widzimy żadnych pojedynczych pikseli, czy też poszarpanych krawędzi. Pracuje się na tym monitorze bardzo komfortowo i nie można na to narzekać.

Co do kolorów wyświetlanych na tym monitorze, to przyznać muszę, że są one poprawne. Edytowałem na tym monitorze zdjęcia i filmy, to nie mogłem narzekać na błędne odwzorowanie barw. Jeszcze w żadnych Philipsie nie mogłem na to narzekać w dużym stopniu, a szczególnie w tych monitorach do pracy. Więc mogę za to pochwalić producenta.

Philips 272B8QJEB

4. Możliwości

Jakie możliwości ma ten monitor? Na początku powiem, że znajdziemy w nim złącza USB, dzięki którym możemy ładować swój sprzęt lub podłączać akcesoria do naszego komputera — przynajmniej zyskujemy, więcej złącz USB. Dodatkowo ten model został wyposażony w dwa głośniki stereo. Zazwyczaj byłem zadowolony z głośników w monitorach tego producenta, jednak zdarzały się momenty, że były one słabe. Znowu przytrafił mi się taki moment i nie mogę pochwalić głośników w tym modelu. Brakuje im tego brzmienia, owszem do przesłuchania czegoś nadają się, jednak do słuchania muzyki lub wczucia się w film, już nie za bardzo — ale no w końcu jest to monitor przeznaczony do pracy, więc nie ma co aż tak narzekać.

Philips 272B8QJEB

Podsumowując

Philips 272B8QJEB to nie jest drogi monitor, który jest przeznaczony do pracy. Byłem naprawdę zadowolony z tego monitora podczas całego okresu testów i mogę go każdemu polecić, nie tylko do biura, ale także do naszego home office. Na tym monitorze nie musimy tylko pracować, ale także nada się do rozrywki, więc spokojnie będziemy mogli w się przy nim zrelaksować — czy to podczas grania lub oglądania filmów/seriali. Jeżeli poszukujecie naprawdę dobrego monitora z rozdzielczością 2K, to zdecydowanie rozglądajcie się za tym modelem.

Philips 272B8QJEB

Co myślisz o monitorze?