Fototest – Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 5 III

Na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia 1 III. Teraz przyszedł czas, aby przedstawić Wam możliwości fotograficzne trochę mniejszego telefonu, jakim jest Sony Xperia 5 III. Jak sprawdził się u mnie ten model? Przekonać się będziecie mogli poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 5 III

Sony wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.7
  • 12 Mpx f/2.3 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Oczywiście automatyczny HDR sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i nie można na niego narzekać. Nie mamy tutaj sztucznej inteligencji i jest to dobra nowina, bo przynajmniej nasze zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie. Dynamika zdjęć przy takim oświetleniu jest momentami rewelacyjna i nie można na to narzekać. Mocno Sony poprawiło się w aparatach, chociaż dalej bywają problemy.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 III

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 III

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Co jest ważne, to automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i nie można na to narzekać. Dynamika przy tego typu warunkach oświetleniowych jest również bardzo dobra, jednak trzeba się wstrzelić w ten idealny moment, ponieważ nie zawsze to wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Jednak spokojnie tym telefonem wykonamy bardzo ładne zdjęcia z naszych podróży lub spacerów.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 III

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 III

4. Zdjęcia makro

Sony również tego modelu nie wyposażyło w dedykowany aparat makro. Jest to dobra decyzja, ponieważ resztą aparatów możemy zrobić ładne tego typu zdjęcia. Uważać jednak trzeba, jak to w Sony, że musimy odejść dalej od obiektu, aby wykonać tego typu zdjęcie. Najważniejsze, że głębia ostrości wygląda bardzo ładnie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego, który sprawdza się naprawdę nieźle.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 III

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 III

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać mogę, że nie jest źle. Zdjęcia przy naturalnym oświetleniu wypadają dobrze i nie można na nie narzekać. Jakość i szczegółowość jest poprawna, a kolory są takie, jakie powinny być. Oczywiście to, co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, więc Sony przynajmniej tutaj nad tym się postarało. Przy sztucznym oświetleniu jest również w porządku, chociaż czasami kolory potrafią wpaść w za bardzo ciepłe barwy i nie każdemu może to pasować.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 III

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 III

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu sprawdza się naprawdę nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć w średnich warunkach oświetleniowych jest na dosyć wysokim poziomie. Przynajmniej osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tego modelu i z jego zdjęć. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest jeszcze lepiej i trudno coś złego na ten temat mówić.

Przednia kamerka - Sony Xperia 5 III

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to jest podobnie jak w przypadku Xperii 1 III. Mamy w tym modelu automatyczny tryb nocny, ale zauważyłem, że jest on odrobinkę gorszy niż u starszego brata. Nie mniej w nocy możemy wykonać bardzo ładne i jasne zdjęcia tym telefonem, czy to w trybie automatycznym, czy nocnym. Oczywiście w trybie manualnym wykonamy o wiele jaśniejsze zdjęcia — jednak trzeba umieć obsługiwać wszystkie parametry.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 5 III

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 5 III ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście możemy w każdej rozdzielczości włączyć dodatkową stabilizację, ponieważ OIS nie daje sobie zbytnio rady. Co do samych filmów, to przyznać mogę, że nie wyglądają one źle i można tym telefonem nagrać super filmy, szczególnie jak będziemy mieć ze sobą gimbal. Nie mniej na co dzień te filmy są w porządku i do naszego domowego albumu będą się nadawać — jak chcemy coś bardziej profesjonalnego, to wtedy możemy nagrywać w trybie manualnym i z jakimś statywem/gimbalem.

Podsumowując

Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 5 III to nie jest tani telefon, jednak jest to bardzo fajny i udany model według mnie. W końcu udaje się zrobić ładne zdjęcia szybciej niż poprzednimi modelami. Przez cały okres testów byłem z tego telefonu zadowolony i mogę go Wam polecić. Na pewno się na nim nie zawiedziecie, a Wasze zdjęcia będą pięknie wyglądać.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 5 III -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?