Fototest – Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III

Ostatnio na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia 10 III, teraz przyszedł czas, aby to zaprezentować Wam flagowy model, jakim jest Sony Xperia 1 III. Jak sprawdziły się u mnie aparaty w tym modelu? Przekonacie się o tym poniżej. Już teraz Was też zapraszam do galerii, która jak zawsze jest podlinkowana na końcu recenzji.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 1 III

Sony wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.7
  • 12 Mpx f/2.3 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 0.3 Mpx — TOF 3D
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę bardzo ładnie. Na jakość i szczegółowość zdjęć nie można narzekać. Oczywiście automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i nie mamy tutaj żadnej sztucznej inteligencji, która miałaby popsuć nam zdjęcia. Co ważne, to teraz najnowszymi urządzeniami Sony możemy zrobić już super zdjęcia bez zbędnego wysiłku, oczywiście nie cały czas, ale już znacznie częściej niż jak to było w poprzednich modelach. Nawet momentami udaje się wykonać zdjęcia ze super dynamiką, co w modelach Sony było to rzadkością.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 1 III

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 1 III

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia również wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i nie można na nic narzekać. Automatyczny HDR się sprawdza i dzięki temu na zdjęciach rozpiętość tonalna jest odpowiednia, a cienie nie są zbyt duże i przesadzone. Spokojnie w takich warunkach oświetleniowych i nawet odrobinę gorszych wykonamy super zdjęcia głównym aparatem, a także pozostałymi. Więc jest to super telefon, jeżeli chodzi o zdjęcia z podróży.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 1 III

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 1 III

4. Zdjęcia makro

Sony nie wyposażyło tego telefonu w dedykowany aparat makro i jest to bardzo dobra informacja, bo przynajmniej nie mamy w tym modelu bezużytecznego aparatu — jakby wsadzili tutaj dedykowany aparat do makro, to na pewno nie miałby więcej niż 5 Mpx. Tak to możemy ładne zdjęcia makro wykonać głównym aparatem, teleobiektywem lub nawet można spróbować szerokim kątem, bo ma autofocus. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jak to bywa u Sony, to nie możemy zbyt blisko podejść do fotografowanego obiektu. Na szczęście głębia ostrości wygląda przepięknie i nie można nic złego na ten temat powiedzieć. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego i trzeba przyznać, że działa w porządku i można spokojnie zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 1 III

Zdjęcia makro - Sony Xperia 1 III

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniach, to nie można na nie narzekać. W naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory są również odpowiednie i nie można na to narzekać. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie są tylko lekko poszarpane i rozmazane, przynajmniej nie jest tak źle, jak to bywało w poprzednich modelach Sony. Przy sztucznym oświetleniu również nie można narzekać na jakość i szczegółowość. Kolory są również odpowiednie i w końcu balans bieli działa tak jak powinien.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 1 III

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 1 III

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu działa naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć w średnich warunkach oświetleniowych jest odpowiednia i można spokojnie tym telefonem zrobić ładne zdjęcia typu selfie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają jeszcze lepiej i naprawdę można być zadowolony z przedniej kamerki w tym modelu.

Przednia kamerka - Sony Xperia 1 III

7. Zdjęcia nocne

Z telefonami Sony bywało różnie, jeżeli chodzi o zdjęcia nocne. Teraz producent do flagowych modeli dodaje automatyczny tryb nocny — jest to zarazem plus i minus. Plus oczywiście jest taki, że mamy jaśniejsze zdjęcia. Minus jest taki, że nie zawsze chcemy wykonać jaśniejsze zdjęcie lub też czekać aż zdjęcie się odpowiednio naświetlni — powinna być opcja włączenia i wyłączenia lub po prostu osobnego trybu jak to jest w Sony Xperia 10 III. Głównym aparatem wykonamy dosyć jasne zdjęcia, jednak jeżeli chcemy jaśniejsze zdjęcia nie tylko głównym aparatem, ale także szerokim kątem lub teleobiektywem to polecam skorzystać z trybu manualnego, który jest bardzo rozbudowany i zaawansowany.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 1 III

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 1 III

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 1 III ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście w obu rozdzielczościach możemy uruchomić stabilizację obrazu, aby to nasze filmy były stabilniejsze. Co do samych nagrań, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one źle — jedynie brakuje mi płynniejszych filmów, bo ta stabilizacja w tym modelu nie spisuje się jakość znakomicie. Nad czym jeszcze ubolewam, to podczas nagrywania nie możemy zmieniać aparatów i trochę jest to uciążliwe. Przy pomocy gimbala możemy nagrać tym telefonem super filmy i to jeszcze jak będziemy nagrywać w trybie manualnym, ale wiadomo, nie każdy się na tym zna.

Podsumowując

Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III nie jest tanim telefonem, jednak użytkując go, mogę stwierdzić tyle, że jest to naprawdę świetny telefon z super aparatami. Teraz jest już znacznie lepiej i fajnie, że w końcu można zrobić super zdjęcie bez większych starań, jak to było w poprzednich modelach. Mogę Wam polecić ten telefon, bo jest świetny i jeżeli głównie zależy Wam na zdjęciach, to właśnie bierzcie ten model pod uwagę.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 1 III -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?