Fototest – Sony Xperia E5

Sony Xperia E5

Sony Xperia E5

Ostatnio miałem do czynienia z urządzeniami, które jakby to powiedzieć nie są najlepsze i nie mają świetnych aparatów, ponieważ są przeznaczone dla osób, które nie mają dużo pieniędzy, ale czy naprawdę nie można wykonać telefonu z super aparatem za rozsądną cenę? Jest taki producent i zwie się Wiko, ale czy np. ZTE też ma takie urządzenia? Nie wiem, będę przekonywał się w późniejszym czasie. Powracając do tytułowego telefonu, czyli Sony Xperia E5, ten telefon już można znaleźć za 500zł, ale czy jego aparat jest wart tej ceny? Nie do końca, zaraz zobaczysz czemu.

Jeżeli chcesz szybko poznać Sony Xperia E5 bliżej, to zapoznaj się z jego rozpakowaniem. Oczywiście zawartość pudełka jest tylko do testów.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia E5

Sony wyposażyło ten model telefonu, w aparat o matrycy 13 Mpx z nie wiadomo jaką przysłoną, może nawet lepiej, że nie wiemy, jaka jest tutaj zastosowana przysłona, patrząc na pryzmat zdjęć. Jednak warto byłoby wiedzieć, co tkwi w aparacie tego telefonu.

Zaś na przodzie urządzenia można znaleźć przednią kamerkę o rozdzielczości 5 Mpx, również nie wiadomo z jaką przysłoną. Ale muszę powiedzieć, że nie jest tak tragicznie, jak myślałem, że będzie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane aparatem w telefonie Sony Xperia E5 wychodzą nadzwyczaj jasne, jednak niebo jest trochę prześwietlone i same kolory są zimniejsze, został tutaj zastosowany jakiś filtr, bo nie wierzę, aby telefon sam wykonał takie zdjęcie. Jak dla mnie to dziwna sprawa, ponieważ jeszcze nie spotkało mnie to w urządzeniach z serii Xperia.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia E5

Pochmurna pogoda - Sony Xperia E5

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą przeciętnie. Raz wychodzą dobre, a raz są albo prześwietlone lub tylko niektóre obiekty są przepalone i źle się patrzy na takie zdjęcie. Z tym telefonem nie warto wychodzić w bardzo mocne słońce, ponieważ jak widać na przykładowych zdjęciach, po prostu nie wyjdą i tylko Ty będziesz tracić nerwy, a nie Xperia E5.

4. Zdjęcia makro

Na zdjęcia nie muszę aż tak narzekać, ponieważ aparat w Sony Xperia E5 nawet dobrze sobie radzi z detalami, jak i głębią ostrości. Jednak czasami znowu pojawia się motyw dziwnego filtra, jak widać na drugim przykładowym zdjęciu, jednak temu zdjęciu to pasuje, ale nie wiem, czy na innych zdjęciach również by pasowało.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Raz jest dobrze, a raz nie, w nawet dobrze oświetlonym pomieszczeniu wyszło dużo szumów na zdjęciu a zaś kiedy w pomieszczeniu było mniej światła, wyszło wszystko dobrze tylko, zdjęcie jest trochę za ciemne. Dla mnie aparat w tym urządzeniu to jest zagadka. Dodam, również, że zawsze ciemne zdjęcie można zrobić, aby było jaśniejsze, a to wszystko w edytorze zdjęci np. na telefonie.

6. Przednia kamerka

Ku mojemu zdziwieniu przedni aparat nawet dobrze poradził sobie z rośliną. Powtarzam nawet dobrze, ponieważ i tak widać, że nie wyostrzył na niej całkowicie oraz widać szumy na zdjęciu, ale jednak jest dobrze i przy lepszym oświetleniu na pewno uda się wykonać ładne selfie.

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne, no właśnie, czy da się wykonać aparatem w Sony Xperia E5 zdjęcie w nocy? No muszę Cię zmartwić, ponieważ się nie da tego zrobić, oczywiście w trybie automatycznym się nie da tego zrobić. W trybie manualnym dało się coś wykombinować, ale wyglądało to jednym słowem strasznie. Wolałem już wykonać te zdjęcia w trybie automatycznym. Dziwne poświaty i ciemność można to spotkać na wykonanych zdjęciach telefonem Sony Xperia E5.

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia E5 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD, ale niestety zabrakło opcji StedyShot i HDR podczas nagrywania. Jednak wątpię, aby to pomogło coś przy tym nagraniu, nie da się tego prawie oglądać, ponieważ wszystko jest albo prześwietlone, albo za ciemne i aparat wariuje w niektórych przypadkach. Niestety nawet krótkiej sekwencji wideo nie będzie można obejrzeć nawet i krótkiego wspomnienia ze znajomymi.

Podsumowując

Sony Xperia E5 to nie jest telefon dla osób, które chcą wykonywać ładne zdjęcia i chcą powiększać swoją wiedzę w fotografii. Nawet patrząc na pryzmat ceny, można znaleźć coś innego z lepszym aparatem. Jeżeli nie wykonujesz dużo zdjęć i nie ma dla Ciebie znaczenia czy zdjęcia wyglądają tak, czy inaczej, to jak najbardziej możesz zastanawiać się nad tym urządzeniem, ale kiedy jednak jest na odwrót, to nawet nie zastanawiajcie się nad tym urządzeniem, serio nie będziecie zadowoleni.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia E5 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?