Fototest – Sony Xperia L3

Sony Xperia L3

Jakiś czas temu miałem przyjemność testowania dla Was aparatów w telefonie Sony Xperia L3. Mimo iż seria L od Sony nie jest zbyt dobra, to jednak byłem bardzo ciekawy czy względem Sony Xperia L2 jest o wiele lepiej. I jest? Tego zaraz będziecie mogli się dowiedzieć. Ja jeszcze dopowiem, że w niektórych momentach urządzenie zaskoczyło mnie na ogromny plus, a w innych sytuacjach mocno zmartwiło.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia L3

Sony to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie, a główny aparat posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.2. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości o matrycy 2 Mpx posiada przesłonę f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dobrze. Jakość i przede wszystkim szczegółowość jest na odpowiednim poziomie. Nawet jasność jest dobra mimo braku automatycznego HDR — jego można tylko włączyć i wyłączyć. Jeżeli chodzi o kolory, to muszę przyznać, że są one poprawne i dobrze nasycone. Nie zawsze tak bywa tańszych urządzeniach tego producenta, więc można za to pochwalić ten telefon. Dodam jeszcze, że mimo braku tego automatycznego HDR cienie na zdjęciach nie są duże i można to zaliczyć jako niewątpliwy plus.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia L3

Pochmurna pogoda - Sony Xperia L3

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Kolory są poprawne, chociaż zdarzają się momenty, gdzie są one odrobinę przygaszone. Na całe szczęście biel nie jest przepalona i jest to bardzo dobra informacja. Jednak trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje, bo nie wszystkie urządzenia w tej cenie robią aż tak dobre zdjęcia. Przynajmniej zdjęcia krajobrazowe wykonane tym telefonem będą dobre i można być z tego zadowolony. Dodatkowo wspomnieć muszę o cieniach, które o dziwo nie są duże i mocne.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia L3

Słoneczna pogoda - Sony Xperia L3

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tym telefonem, to przyznać muszę, że nie jest najgorzej — naprawdę myślałem, że będzie źle. Jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na dosyć dobrym poziomie, a kolory są poprawnie odzwierciedlone i nasycone. Wspomnieć muszę o głębi ostrości, która jak na takie urządzenie i dosyć ciemną przysłonę wychodzi w porządku i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo w tym urządzeniu znajdziemy tryb portretowy, który działa dosyć sprawnie i można zrobić nim zdjęcia, które przykują uwagę innych.

Zdjęcia makro - Sony Xperia L3

Zdjęcia makro - Sony Xperia L3

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie ma tragedii. Chociaż niekiedy autofocus radził sobie gorzej w naturalnym oświetleniu niż w sztucznym. I tak najważniejsze jest to, że w obu warunkach oświetleniowych zdjęcia mają dobrą jakość oraz szczegółowość, a same kolory są w miarę dobrze odwzorowane. Chociaż w sztucznym oświetleniu mogą się one wydawać o wiele cieplejsze. Szkoda, że krawędzie są rozmazane i poszarpane — zdziwiłbym się, gdyby nie były w tej cenie. Warto mieć jednak na uwadze, że nie zawsze autofocus w tym urządzeniu celnie nam wyostrzy zdjęcie i momentami musimy wziąć to w swoje ręce.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia L3

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia L3

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu co najważniejsze nie jest najgorsza. Jest ona przeciętna i to się liczy, szczególnie w tej cenie urządzenia. W średnich warunkach oświetleniowych jest w porządku i nie ma co aż tak narzekać. Oczywiście szczegółowość i jakość nie jest wysokich lotów, ale przynajmniej nie ma takiej dużej ilości ziarna i szumów jak to zdarza się w innych urządzeniach. Tak samo mogę powiedzieć o kolorach, które o dziwo są w miarę dobrze odwzorowane i dobrze nasycone. Przynajmniej balans bieli działa tak jak powinien i można za to pochwalić producenta.

Przednia kamerka - Sony Xperia L3

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są najgorsze, ale też nie są najlepsze. No niestety to urządzenie nie może nosić miana najlepszego telefonu do zdjęć nocnych. Jednak i tak trzeba mieć na uwadze, że tryb automatyczny o wiele lepiej radzi sobie w nocy niż np. tryb HDR. W trybie automatycznym zdjęcia posiadają znacznie mniej szumów niż w takim trybie HDR — niestety to urządzenie nie posiada trybu manualnego. Powiedzieć jeszcze muszę, że w trybie automatycznym, jak i HDR zdjęcia mają podobną jasność, jednak z racji na mniej szumów polecam w tym urządzeniu korzystać z trybu automatycznego.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia L3

Zdjęcia nocne - Sony Xperia L3

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia L3 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nawet i w takiej rozdzielczości zabrakło tutaj jakiejkolwiek stabilizacji. Producent nawet nie dał do tego urządzenia SteadyShot, a tak naprawdę wtedy mogłoby poprawić to nagrywanie filmów właśnie tym telefonem. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że sama jakość nie jest najgorsza, tak samo szczegółowość. No jednak brakuje tutaj stabilizacji to widać gołym okiem. Na całe szczęście może to naprawić gimbal, bo nawet kolory są w miarę dobre. Dodać jeszcze muszę, że autofocus coś w tym urządzeniu nie działa zbyt dobrze i niestety trzeba mieć to na uwadze.

Podsumowując

Sony Xperia L3

Sony Xperia L3 to tanie urządzenie, jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze muszę Wam powiedzieć, że tak, ponieważ jest odrobinę lepiej niż w Xperii L2 i jest to niewątpliwie plus nowej Xperii L. Jednak i tak to urządzenie mierzy głównie do osób, które w większości robią zdjęcia dla siebie i nie mają wysokiego budżetu na inne lepsze urządzenia. Właśnie takim osobom mogę polecić ten telefon i na pewno w jakimś tam stopniu będą z niego zadowoleni.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia L3 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?