Fototest – Sony Xperia X Compact

Sony Xperia X Compact

Sony Xperia X Compact

Sony Xperia X Compact to dobry telefon z dobrym aparatem jednak nie mogę mu wystawić całej mojej opinii, gdyż mój egzemplarz testowy miał uszkodzony aparat. Gdybym teraz wystawił całą opinię aparatu, nie byłoby to zadowalająca opinia. Jednak ja jestem dla każdego a szczególnie do firm fair. Dlatego recenzja będzie napisana bez błędów, które popełniał aparat.

Na samym początku zapraszam do zapoznania się z rozpakowaniem demo egzemplarza Sony Xperia X Compact:

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia X Compact

Tylny aparat w Sony Xperia X Compact został wyposażony w matrycę 23 Mpx, przesłonę f/2.0 i przetwornik obrazu Exmor R o przekątnej 1/2,3 cala. Tylny aparat może wykonywać zdjęcia w słabym oświetleniu, ponieważ może zastosować ISO aż do 12800. Oczywiście tylny aparat w Xperia X Compact został wyposażony tak samo, jak Xperia XZ i nowe wersje w przetwornik balansu bieli, który znajduje się koło laserowego autofokusu i diody LED. Tylny aparat może nagrywać tylko w jakości Full HD w 60 kl./s.

Przedni aparat został wyposażony w matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.4 i przetwornik obrazu Exmor R o przekątnej 1/5 cala. Przedni obiektyw jest szerokokątny o ogniskowej 25 mm z ISO 3200.

2. Pochmurna pogoda

Wykonywane zdjęcia w pochmurną pogodę jest bardzo dobrze i same zdjęcia są bardzo jasne i pozbawione szumów. Wszystkie detale na zdjęciu są zachowane, lecz czasami balans bieli, dziwnie działała, ale to zapewne dlatego, że był to uszkodzony model testowy. Zdjęcia w pochmurną pogodę bardzo na plus ze względu na jakość i jasność zdjęć.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia X Compact

Pochmurna pogoda - Sony Xperia X Compact

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę zazwyczaj kojarzą się z prześwietlonym zdjęciem. Jednak dzięki Xperia X Compact możemy o tym zapomnieć na zawsze. Zdjęcia nie są prześwietlone a skontrastowane, dolna sceneria miała być ciemniejsza, a niebo miało być jasne. Tak właśnie jest, jednak dolna sceneria nie jest zbytnio ciemna, dzięki czemu możemy dopatrzeć się niektórych szczegółów, a zaś niebo ma bardzo ładne kolory i są odwzorowane duże detale chmur.

Na drugim zdjęcia można zauważyć, że aparat w Xperia X Compact dobrze sobie radzi i wszystko ma naturalne kolory, jak i nie jest ani prześwietlony, ani nie jest zbyt ciemne.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia X Compact

Słoneczna pogoda - Sony Xperia X Compact

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane Sony Xperia X Compact to bajka. Pięknie rozmazane tło, dobrze wyostrzony obiekt. Naprawdę tutaj Sony postarało się, mimo iż sam telefon z bardzo bliska nie wyostrzy, a już trochę z większej odległości. Naprawdę jak dla mnie to jest bajka, żeby taką głębię ostrości zrobić.

Zdjęcia makro - Sony Xperia X Compact

Zdjęcia makro - Sony Xperia X Compact

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w słabym oświetleniu, czyli pomieszczeniu bez specjalnych lamp do fotografii. Nie zawsze aparaty w telefonach radzą sobie w takich warunkach oświetleniowych, jednak aparat w Sony Xperia X Compact radzi sobie w takich warunkach. Może i szczegółowość nie jest na wysokim poziomie, ale zdjęcie nie kuje w oczy. Szumy można znaleźć na zdjęciach, ale są one mało zauważalne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia X Compact

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia X Compact

6. Przednia kamerka

Muszę przyznać, że na 5 Mpx jest dobrze, mimo iż szczegółowość nie jest na wysokim poziomie. Jednak jakieś detale są widoczne na zdjęciu.

Dodatkowo mogę dodać, że bardzo spodobał mi się jedna funkcja w przednim aparacie w Sony Xperia X Compact. Mam na myśli funkcję ze zrobieniem zdjęci dzięki dłoni. Dajemy dłoń do kadru (oczywiście otwartą), telefon wykrywa dłoń i automatycznie włącza samowyzwalacz.

Przednia kamerka - Sony Xperia X Compact

7. Zdjęcia nocne

Jak Sony Xperia X Compact radzi sobie radzi podczas wykonywania zdjęć nocnych? A no nawet dobrze, szczegółowość również nie stoi tutaj na pierwszym planie jednak detale na zdjęciach widać. Widać również, że na zdjęciach przeważa kolor żółty, jednak balans bieli, nie radzi sobie z takimi kolorami lub przetwornik balansu bieli nie jest do tego zaprogramowany.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia X Compact

Zdjęcia nocne - Sony Xperia X Compact

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia X Compact niestety nagrywa tylko w rozdzielczości Full HD i 60 kl./s. Bardzo wielka szkoda, że Sony nie dało możliwości temu urządzeniu nagrywać w 4K.

Jednak muszę przyznać, że StedyShot w telefonach od Sony dużo daje, bardzo dużo. Również wideo nagrane Xperią X Compact nie jest takie złe i oddaje całą pogodę, która była w tym konkretnym momencie.

Podsumowując

Szkoda, że egzemplarz reklamowy nie działał dobrze, jednak jak na uszkodzony egzemplarz to naprawdę nie zrobił na mnie złego wrażenia wręcz nawet odwrotnie. Uszkodzony aparat w telefonie a dalej robi dobre jakościowo zdjęcia. Mogę ten telefon polecić osobie, która nie wymaga za dużo, a chce mieć dobre jakościowo zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia X Compact -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?