Jak robić dobre zdjęcia telefonem

Cześć, chciałbym uświadomić Ci jak robić dobre zdjęcia telefonem razem z Wiko. Wszystkie propozycje pomogą tworzyć lepsze zdjęcia telefonem i nie tylko. Wszystkie moje propozycje podaję w punktach i opisuje je trochę, aby wyjaśnić wszystko.

Niektóre zdjęcia są zrobione za pomocą telefonu Wiko Fever.

 

Jak robić dobre zdjęcia telefonem

 

Czysty obiektyw

Cały czas dotykasz telefonu brudnymi rękoma lub przykładasz go do twarzy. Obiektyw aparatu przez to się brudzi, nawet czasami tego nie zauważamy. Polecam przed każdym zrobieniem zdjęć, przetrzeć obiektyw telefonu jakąś szmatką czy bawełnianą koszulką. Pamiętając o tym, że ścierka powinna być miękka i gładka, aby nie zarysowała obiektyw aparatu.

Ograniczaj się z cyfrowego zoom’u

Założymy, że Twój telefon robi zdjęcia w rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli. Gdy używasz zoomu cyfrowego, telefon „wycina” fragment zdjęcia i ponownie rozciąga je do 4160 x 3120 pikseli. Jednoznacznie można zobaczyć pogorszenie, jakości zdjęcia, zwiększenie widocznego ziarna oraz łatwiejsze niezłapanie ostrości.

Wskazówka: obiekt, który chcesz sfotografować znajduje się w zbyt dużej odległości, a Ty nie jesteś w stanie zbliżyć się do niego – najlepiej zrób zdjęcie i wykadruj je w programie do obróbki zdjęć (np. Snapseed)  lub dobrym pomysłem są zewnętrzne obiektywy do smartfonu, które łatwo pomogą Ci zbliżyć się do obiektu.

Zadbaj o światło

Najlepszym światłem do robienia zdjęć jest światło dzienne, najlepiej z całą kompozycją ustawiać się przy oknie lub przy dużej ilości światła. Pamiętając, żeby światło nie było zbyt ostre.

Ostre słońce może zepsuć zdjęcie, a nawet kompozycję, przez takie mocne promienie słoneczne tworzą się duże i ostre cienie.

Blenda zawsze może się przydać

Blenda przydaje się, kiedy mamy ciemniejszą scenerię lub jeżeli chcemy rozproszyć światło i na kompozycji zrobić delikatne cienie, które są przyjemne dla oka.

Blendę możesz również zrobić z kawałka białego brystolu, styropianu, a nawet folii kuchennej.  Każda rzecz, która odbija światło może się przy tym przydać.

Oczywiście nie trzeba do każdej fotografii używać blendy np. kiedy chcemy mieć przygaszone zdjęcie z dużym kontrastem.

Pamiętaj o kadrze

Znasz zasady kadrowania zdjęć? To dzisiaj możesz trochę zapomnieć o podstawowym kadrowaniu zdjęć. Nie każdy element musi znajdować się w centrum kadru a może znajdować się w przeróżnych miejscach. Oczywiście z kadrem nie wolno przesadzać i trzeba używać go z rozwagą.

 

*Pamiętaj też, żeby w kadrze zdjęcia nie znalazły się jakieś śmieci, przypadkowe ciuchy czy inne brudne kubki. No, chyba że masz taki pomysł na zdjęcie to już twoja decyzja.

Ostrość to podstawa

Zawsze, ale to zawsze pamiętaj o ostrości zdjęcia. Nie ostre zdjęcia kują w oko i nie są piękne.

Ostrość nie zawsze musi być ustawiona na obiekcie bliżej lub centralnie. Baw się ostrością i kompozycją zdjęć, aby jeszcze lepiej ukazać, co chcesz przekazać przez konkretne zdjęcie.

*Zdjęcia artystyczne czasami są nie ostre, ale to wszystko jest związane z kompozycją zdjęcia.

Kompozycja na zdjęciu

Kompozycja na zdjęciu nie może być przypadkowa. Ona powinna znaczyć coś konkretnego. Kompozycja ma być częścią Ciebie! Musi pokazać, co teraz konkretnie czujesz i co konkretnie chcesz pokazać innym.

Może to być tylko kolorowy kubek z kawą lub jakieś słodycze. Ale pamiętaj, że przez kompozycję zdjęcia pokazujesz część siebie.

Powiedz nie przeładowanej matrycy

Miliony, a nawet miliardy pikseli upchanych na niewielkiej matrycy to haczyk marketingowy, na który często się łapiemy, raz na dobre, a raz nie. Przeważnie jest to szczególny parametr przy wyborze nowego kompana życiowego. Błąd, im więcej pikseli, tym większego rozmiaru będzie zdjęcie, ale w przypadku smartfonów, gdzie matryce są bardzo niewielkie – nadmiar skutkuje wysokimi szumami. Choć dobrze jest mieć tę świadomość, niestety niewiele da się zrobić.

Wskazówka: niskie ISO to Twoje wybawienie. Przeszukaj opcje, zobacz, czy masz możliwość samodzielnie wpływać na ten parametr. Fotografowanie w jasnych pomieszczeniach, z dużą ilością światła także zredukuje widoczność ziarna.

Stabilizacja to podstawa

Nie masz tak czasami, że trzymając telefon przy robieniu zdjęć, ręka tak się trzęsie, że aż trudno zrobić Ci zdjęcie? Lepiej jest, kiedy fotografuje się cięższym sprzętem i czuje się go w ręce. Jednak ja się takim rodzajem urządzeń nie zajmuję. Bardziej interesują mnie urządzenia coraz mniejsze i przenośne.

Wskazówka: warto przeszukać ustawienia telefonu i włączyć stabilizację obrazu. Poza tym najlepszą rzeczą, jaką może być jest statyw i uchwyt na telefon, wtedy stabilizacja zostanie zapewniona na tyle, na ile pozwala twój statyw. Jeżeli nie masz statywu to wykorzystaj swoje ciało, jako statyw. Jest to, tańszy sposób a czasami skuteczniejszy. Lewą lub prawą dłonią łapię telefon, rękę zginam w łokciu, a ramię, na całej długości, opieram o tułów, lekko dociskając. Lewa lub prawa dłoń (zależy, którą lepiej Ci się trzyma telefon) musi być bardziej mobilna, aby z łatwością zmieniać ustawienia na ekranie, wskazać punkt ostrości oraz zrobić zdjęcie.

Ograniczaj flash w telefonie

Na telefonie masz taką żółtawą, może lekko odblaskową kropkę, to Twój flash. Niestety prawie w każdym telefonie są one małe. Światło wychodzące z tak maleńkiego źródła jest światłem twardym, tworzącym mocne, głębokie cienie. Jeżeli nie lubisz takich zdjęć to daruj sobie to. Więcej szkód niż pożytku.

Wskazówka: używaj flash w telefonie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować, czyli np. kiedy robisz zdjęcia pod słońce lub kiedy robisz zdjęcie w nocy.

Obróbka zdjęcia na telefonie

Nie chce Ci się już włączać komputera, a następnie wykonywać obróbki zdjęć? Potem znowu przesyłać i wrzucać na Instagram? Tobie na pewno by się nie chciało, lecz ja tak czasami robię a czasami już od razu obrabiam zdjęcia w aplikacji na telefonie i od razu mogę publikować na portalach społecznościowych. Najlepszymi takimi aplikacjami na telefon to Snapseed i A Color Story.

Poznaj swój telefon

Usiądź ze swoim telefonem w przyjemnej kawiarni lub zaciszu swojego domu i wyciśnij z niego 100%, aż padnie z wycieczenia.

Pytaj, odkrywaj. Niejednym spojrzeniem odkrywaj, co w nim tkwi. Na przykład ja kiedyś swoje stare telefony poznawałem po każdym zdjęciu. Teraz idzie mi to trochę lepiej, ale czasami okazuje się, że pominąłem kilka istotnych funkcji i ustawień, a potem jest wielkie zdziwienie, że miałem coś takiego. Warto poznawać swój telefon i jego funkcje, nawet te ukryte.

A czy Ty już znasz swój telefon?

 

Wpis powstał we współpracy z Wiko Poland