Poradnik zakupowy – Czym należy się kierować przy zakupie monitora?

Czym należy się kierować przy zakupie monitora?

Kiedyś każdy z nas stanął przed wyborem kupienia monitora do swojego setupu. Dużo osób nie ma pojęcia, na co zwracać uwagę, jakie parametry są ważne. Często zdarza się, że proszą o pomoc kogoś, kto się tym zajmuje na co dzień. Jednakże spotkałem się już kiedyś z udaną próbą wciśnięcia błędu o danym modelu. Mimo że nie jestem w tym ekspertem postaram się przedstawić Wam, na co należy zwracać uwagę przy wyborze sprzętu dla siebie.

1. Przekątna, a rozdzielczość ekranu

Ważnym aspektem, nad którym trzeba się najpierw zastanowić jest miejsce, gdzie będzie stał nasz monitor. Na rynku mamy dostępnych wiele przeróżnych modeli z różnymi przekątnymi obrazu (od 15 do ponad 32 cali). Jednak te mniejsze będą oferować niższą rozdzielczość wyświetlanego obrazu, zaś przy tych większych jest wręcz na odwrót. Zatem zastanówmy się jak wielkiego monitora potrzebujemy.

Jeżeli komputer ma służyć jako urządzenie do przeglądania sieci, korzystania z prostych programów biurowych i nie chcecie wydawać dużej kwoty, najlepiej zainwestować w monitor o przekątnej 21-24 cali. Przy takim rozmiarze komfort korzystania z przeglądanych treści jest dość wysoki, więc powinniście być zadowoleni z takiego zakupu.

Dla kogo w takim razie będą większe monitory? Na pewno dla tych, którzy nie grzeszą miejscem na biurku, oraz cena nie gra roli. Niestety, ale koszt zakupu takiego urządzenia może sięgać nawet 800 złotych. Ekrany o przekątnej wynoszącej powyżej 24 cali powinny stosować osoby, które chcą zastąpić telewizor komputerem, czyli będą oglądać na nim film, seriale itp. Oprócz tego, każdy, kto zajmuje się grafiką, montażem filmów i nie tylko.

W obecnej chwili najpopularniejszą rozdzielczością, którą znajdziecie w większości modeli jest Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Jest ona wystarczająca do wygodnego konsumowania treści wyświetlanych na ekranie monitora. Tak jak już wcześniej wspomniałem w droższych modelach rozdzielczość ta się zwiększa, więc mamy do wyboru różne warianty jak np. 2K (2048 x 1080) i 4K (3820 x 2160).

Osobiście korzystam z 21-calowego monitora z rozdzielczością Full HD. Jak dla mnie jest on wystarczający, może dlatego, że nie miałem przyjemności korzystać z innych, profesjonalniejszych rozwiązań.

2. Proporcje i ich zastosowanie

Większość z nas stosuje znaną nam już od bardzo dawna proporcję ekranu wynoszącą 16:9. Jest to panoramiczny format oferujący rozdzielczość m.in. 1920 x 1080 px.

Kolejną proporcją jest 16:10. Jest on wydłużony w pionie, przez co monitory takie typu są bardziej kwadratowe. Najczęściej z ekranu o takich proporcjach będą korzystać graficy komputerowi.

Ostatnio jednak bardzo dużo słyszy się o monitorach ultrapanoramicznych, czyli 21:9. Oferują one proporcje kinowe w rozdzielczości 2560 x 1080 px. Większość wyświetlanych na nich filmów nie ma czarnych pasków na górze i dole ekranu. Tego typu monitory z pewnością pokochają osoby, które zajmują się montażem filmów, ponieważ będą miały one większy Time Line i nie będzie trzeba wykonywać niepotrzebnych ruchów. Oprócz tego osoby, które pracują w Excelu będą miały dostęp do większej ilości kolumn.

3. Rodzaje matryc

Kolejną z ważniejszych informacji jest rodzaj matrycy jaka została zastosowana w danym modelu. Wyróżniamy dwie najpopularniejsze: IPS i TN.

Wyświetlacze typu TN są tanie w produkcji i mają krótki czas reakcji, dzięki czemu dobrze odwzorowują ruch. Niestety, mają ograniczoną paletę barw i nieduże kąty widzenia – szczególnie w pionie. Panele TFT TN obsługują typowo 6 bitów na kolor, co daje 18 bitów na piksel, czyli 262 tys. kolorów. Ponieważ standardem jest 24-bitowe przetwarzanie obrazu, pozostałe kolory uzyskuje się zazwyczaj za pomocą techniki szybkiego włączania i wyłączania pikseli. Dlatego matryce te znajdziemy w modelach, które są przeznaczone dla graczy.

Matryce typu IPS znalazły swoje zastosowanie w monitorach LCD, które chciałby wyeliminować złe cechy panelu TN. Jednak przy poprawie kolorów niestety, ale pozbyto się kluczowej cechy z wyświetlaczy TFT TN, którą jest niskie opóźnienie wyświetlanego obrazu. Dlatego matryce te znajdziemy w większości dostępnych monitorów.

Czy jest jakaś zasada, na której trzeba polegać przy wyborze matrycy? Moim zdaniem nie. Sami musicie ocenić, czy zależy Wam bardziej na dużej palecie barwnej, czy możne na krótkim czasie reakcji?

4. Regulacja i montaż

Dla niektórych osób istotną rolę odgrywa możliwość montażu ściennego, dla innych możliwość obrócenia monitora o 90 stopi. Jednak najważniejsza jest możliwość swobodnej regulacji kąta widzenia, aby dopasować go do naszej pozycji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiednie ustawienie monitora wpływa na nasze zdrowie, jak i komfort przeglądania wyświetlanych treści, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę, czy potrzebujecie zamontować ten monitor na ścianie, jeżeli tak to czy będziecie mogli dobrze dopasować kąt pochylenia względem Waszego siedzenia.

5. Dostępność złącz – czyli czym się podłączyć?

Wielu z Was nie zwraca uwagi na dostępne złącza w monitorze. Chcą się podłączyć komputer z ekranem używamy zazwyczaj dość starego już analogowego złącza VGA lub DVI. Jednak wraz z postępem technologii na rynku pojawiły się nowe złącza takie jak  HDMI czy DisplayPort. Czym więc się podpiąć?

Jeżeli macie najprostszy monitor Full HD możecie użyć złącza DVI, który jest w stanie obraz 1920 x 1080 z odświeżaniem wynoszącym 144 Hz (oczywiście, jeżeli jest to wersja Dual Link).

Następnie mamy już HDMI (High Definition Media Interface), kablem tym jesteśmy w stanie przesłać obraz, ale też i dźwięk. Warto wspomnieć, że w przypadku połączenia PC występują dwie wersje kabli: 1.4 i 2.0. Pierwsza wersja pozwala na przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 (4K UHD) przy odświeżaniu 30 Hz. Niestety jest to stosunkowo mało, dlatego większość użytkowników nie akceptuje tego. Poprawiona wersja 2.0 pozwala cieszyć się rozdzielczością 4K przy 60 Hz (dodatkowo wersja 2.0a dodaje wsparcie dla technologii HDR), a oprócz tego oficjalnie wspiera rozdzielczości ultrapanoramiczne. Najnowsza wersja HDMI 2.1 wprowadza drastyczne zwiększenie przepustowości złącza. Specyfikacja zakłada przesyłanie obrazu w rozdzielczości 10328 x 7760 (10K).

Ostatnim i najnowszym portem jest DisplayPort. Tak jak HDMI posiada wiele wersji. Wersja 1.4 pozwala na przesłanie obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 (8K) przy odświeżaniu 60 Hz lub 3840 x 2160 (4K) przy odświeżaniu 240 Hz. Jednak bardziej rozpowszechnianą wersja 1.3 obsługuje rozdzielczość 8K przy 30 Hz lub 4K przy 120 Hz. Poprzez to złącze wraz z obrazem można przesyłać dźwięk wielokanałowy. Złącze to znajdziemy również w mniejszej wersji pod nazwą mini DisplayPort. Od wersji 1.2 wzwyż DisplayPort obsługuje Adaptive Sync, a więc też i AMD FreeSync. Standard ten jest również wykorzystywany w monitorach z konkurencyjną technologią Nvidia G-Sync.

Przedstawiam Wam tabele, z której dowiecie się więcej na temat maksymalnej częstotliwości odświeżania poszczególnych złącz.

Złącza wideo - maksymalne częstotliwości odświeżania

6. Dodatkowa funkcjonalność

Każdy producent, chcąc przyciągnąć potencjalnego klienta do swojego modelu stara się importować dodatkowe funkcję. Przedstawię Wam kilka najpopularniejszych z nich:

  • Funkcja AMD FreeSync – funkcja ta wspiera płynność gry. Eliminuje ona zacinanie się obrazu będące efektem różnicy pomiędzy szybkością generowania kolejnych klatek przez kartę graficzną a częstotliwością odświeżania monitora. Gwarantuje to płynny ruch postaci i innych elementów w grach.
  • Zintegrowane głośniki – dzięki takiej możliwości nie musimy podłączać do komputera dodatkowych głośników.
  • Funkcja TV – jeśli nasz monitor wyposażony jest w tuner, możemy bez kłopotu oglądać naziemną telewizję cyfrową.
  • Monitor dotykowy – ten typ monitora możemy obsługiwać za pomocą dotyku – podobnie jak nasz smartfon. Na rynku pojawia się coraz więcej programów, które wykorzystują tę funkcję monitora.
  • Zakrzywiony monitor – zakrzywiona matryca sprawia wrażenie, że obraz otacza oglądającego. Zakrzywione monitory są też mniej podatne na refleksy świetlne i sprawiają wrażenie większych niż ich klasyczne odpowiedniki.

Podsumowanie

Myślę, że teraz bez problemu będziecie w stanie dobrać idealny monitor do Waszych potrzeb. Oczywiście nie jest to profesjonalny poradni, ale myślę, że przedstawiłem jedne z ważniejszych informacji, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie danego modelu. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania jestem do Waszej dyspozycji.

 


Z tego miejsca chciałbym podziękować Marcinowi za napisanie tego poradnika, trochę się narobił więc trzeba to docenić! 😉

Jeszcze raz dzięki Marcin!

Jeżeli chcecie zobaczyć co autor poradnika robił w sieci podsyłam Wam linki:

Facebook – https://www.facebook.com/dexstertv/

YouTube – https://www.youtube.com/user/DexsterYT