Format RAW w telefonach

RAW vs. JPG

 

Ile z was wie, że w telefonach można wykonywać zdjęcia w formacie RAW? Na pewno znajdą się osoby, które o tym wiedzą a niektóre już nie. A czy wiedzieliście, że taki format można włączyć tylko w trybie profesjonalnym? A co jeżeli powiem wam, że znalazłem taką markę, w której to właśnie można wykonywać zdjęcia w formacie RAW nawet w trybie automatycznym, uwierzycie mi?

Jest to prawdę, że zauważyłem to tylko w marce Wiko i w telefonie Wiko WIM, że zdjęcia w świetnym formacie RAW można wykonywać, nawet w trybie automatycznym co idzie to na rękę osobą, które nie umieją jeszcze obsługiwać trybu profesjonalnego, a chcą mieć super zdjęcia, profesjonalnie zajmować się obróbką zdjęć nawet i na telefonie. Jest to naprawdę świetna opcja, a co najważniejsze, ten telefon nie kosztuje dużo, a oferuje mnóstwo funkcji, o których można rozmawiać godzinami, a w dodatku jestem zakochany w tym urządzeniu i to dlatego Wiko WIM pojawia się w tym poście.

 

Czym w ogóle jest format RAW, a co to format JPG?

Chyba każdy z nas umie posługiwać się językiem angielskim, bo właśnie słowo RAW oznacza „surowy” i to właśnie słowo idealnie pasuje do niego i jego zastosowania. Pliki RAW generowany przez aparat czy to w telefonie, czy w lustrzance jest surowym sygnałem z matrycy zapisany w odpowiednim jego formacie. W zależności od marki zdjęcia RAW mogą mieć rozszerzenia: np. ORF, CR2, RAF, NEF.

Dla niewiedzących to pliki RAW są ciężkimi plikami, idzie to za tym, że jest na nich zapisywane więcej informacji niż w plikach JPG. Dodatkowo plik nie jest kompresowany, głębia bitowa wynosi min. 12 bitów, a co za tym idzie – mamy do czynienia ze znacznie większą ilością kolorów (można to zauważyć przy edycji takich zdjęć). Przypomnę również, że format RAW nie otworzymy w klasycznej przeglądarce zdjęć, czyli nie otworzymy tego na komputerze, telewizorze z pendrive. Aby takie zdjęcia otworzyć trzeba mieć zainstalowane specjalne programy, nie raz darmowe, a nie raz płatne. Zależy co lub kto potrzebuje w konkretnym programie.

Przechodząc do pliku JPG, jest to plik obrobiony przez procesor w telefonie. Ten typ pliku jest kompresowany i analogicznie ilość informacji jest znacznie niższa. Dodatkowo do pliku JPG zapisywane są wszystkie zmiany, które nałożyliśmy z poziomu aplikacji telefonu. Wszystkie zmiany będą widoczne na gotowych plikach, w przypadku plików RAW, jeżeli nałożymy na zdjęcie milion filtrów, pliki źródłowe nadal pozostaną surowym materiałem z matrycy.

RAW vs. JPG

Balans bieli w formacie RAW, a w formacie JPG

Zapewne wiesz, że balans bieli odpowiada za odwzorowanie kolorów na zdjęciu. Światło żarowe będzie powodowało, że zdjęcia będą wpadały w odcienie pomarańczowe, natomiast zimne światło spowoduje, że zdjęcia będą wpadać w niebieskie odcienie. W telefonach mamy możliwość zmiany balansu bieli. Powinniśmy od warunków, w jakich robimy zdjęcia, dostosować go do panującego oświetlenia. Jednak kiedy użyjemy AWB (automatycznego balansu bieli), nie zawsze to wyjdzie dobrze.

Wykonując zdjęcia w formacie JPG, balans bieli musimy wybrać na telefonie, zdjęcie będzie miało, przypisany balans bieli już w momencie zapisywania zdjęcia na urządzeniu lub karcie. Korekcja balansu bieli na plikach JPG jest możliwe, ale często efekty są niezadowalające i zazwyczaj takie zdjęcie jest do wyrzucenia. Zdjęcia w formacie RAW również możemy określić balans bieli w telefonie, natomiast zmiana balansu bieli po wykonaniu zdjęcia jest jeszcze bardziej wykonalna w programach takich jak np. Lightroom, DxO OpticsPro itd. Nie tracimy wtedy na jakości, a efekt jest bardzo zadowalający.

Maksymalnie pomarańczowe lub niebieskie zdjęcie przy zapisie JPG będzie nadawało się tylko do kosza, a w przypadku RAW, zmiana balansu bieli nie będzie okupiona żadnymi stratami jakości.

Ostrość i szumy na zdjęciach

Niestety zdjęcia w formacie RAW nie są ani odszumione, ani wyostrzone – te czynności należy wykonać podczas obróbki zdjęć w aplikacjach lub programach na komputerze. Analogicznie zdjęcia w formacie JPG poddawane są tym zbiegom już wewnątrz telefonu. To już zależy od was, na czym wam bardziej na czasie, czy może jednak nad jakością, a nie ilością.

RAW vs. JPG

Zalety plików RAW:

  • bardzo duża elastyczność obróbki
  • znacznie więcej informacji w cieniach i światłach
  • możliwość bezstratnej zmiany balansu bieli
  • większe możliwości odszumiania i wyostrzania
  • brak przypisanej przestrzeni barwnej
  • dobrej jakości zdjęcia

Wady plików RAW:

  • otwierać je trzeba dedykowanymi programami
  • duży rozmiar, który może spowolnić pracę telefonu i komputera
  • wymagana obróbka

Zalety plików JPG:

  • mała waga
  • często nie wymagają obróbki
  • otwiera je każdy program

Wady plików JPG:

  • mniej informacji totalnej
  • nieprzyjemne dla oka odszumianie wysokich czułości
  • uboższa kolorystyka
  • kompresja, która wpływa na utratę jakości
  • brak możliwości zmiany balansu bieli
  • brak możliwości regulacji ekspozycji bez strat szczegółowości

Przykładowe zdjęcia RAW i JPG:

RAW vs. JPG

RAW vs. JPG

RAW vs. JPG

RAW vs. JPG

RAW vs. JPG

RAW vs. JPG(Na zdjęciach RAW z prawej strony znajdują się paski, nie jest to spowodowane aparatem w telefonie tylko aplikacją do edycji zdjęć)

 

To od kiedy przerzucacie się na RAWy? Rozwińcie nimi swoje skrzydła i wykorzystajcie to jak najlepiej. Przypominam, że telefony przy włączonej opcji formatu RAW zapisują pliki JPG + RAW za jednym razem i zobaczcie, co lepiej wygląda po obróbce.

Oczywiście, że zdjęcia RAW! 🙂

Wpis powstał we współpracy zWiko