Fototest – Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2

Czy Waszym zdaniem recenzowaną Xperią XA2 można wykonywać lepsze zdjęcia niż Sony Xperia XA2 Ultra? Niestety według mnie nie, zaraz się dowiecie wszystkich szczegółów. Na samym wstępie mogę Wam powiedzieć, że XA2 Ultra miałem mniejsze problemy przy wykonywaniu zdjęć niż zwykłą XA2. Niby są w obu modelach te same matryce, chociaż mogą mieć te same matryce, ale to jednak w Xperi XA2 miałem duże problemy przy zdjęciach makro. Chociaż to niekiedy Sony Xperia XA2 lepiej radziła sobie w niektórych warunkach niż wersja Ultra. Są to niby drobnostki, ale może to mieć duże znaczenie pomiędzy wyborem obu urządzeń.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania pudełka demo.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA2

Sony ten model wyposażyło w dwa aparaty, jeden z tyłu z matrycą 23 Mpx z przesłoną f/2.0. Niby powinno być dobrze, ale niestety tak kolorowo nie jest.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.4. Tutaj muszę przyznać, że jest prawie dobrze i sam system umożliwia nam przełączenie się pomiędzy wąskim kadrem i szerokim.

2. Pochmurna pogoda

Sony Xperia XA2 da się wykonać zdjęcia w pochmurną pogodę, ale to też nie zawsze, ponieważ jak można zauważyć w niektórych miejscach, kolory są… no właściwie, to ich nie ma. Nie wiem, dlaczego matryce w XA2 i XA2 Ultra mają z tym problem, a szczególnie to widać w cieniach i kłuje to w oczy. Nawet początkujący mobilni fotografowie zauważą to i będą mieli dość. Sony samo strzela sobie w kolano, a przecież sama Xperia XA2 nie jest taka zła. Jak dla mnie jest to wielka szkoda urządzenia, chociaż trzeba przyznać, że da się wykonać całkiem przyzwoite zdjęcia z bardzo dobrą szczegółowością.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA2

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA2

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę nie są złe (oprócz tych nieszczęsnych cieni i kolorów), można się przyczepić co do jasności samych zdjęć, niby teraz Sony dało nam możliwość regulowania ekspozycji przy wybieraniu ostrości, ale niestety nie jest to aż tak intuicyjne, jak u innych producentów. Chociaż aż tak źle nie ma, przynajmniej na zdjęciach coś widać i szczegółowość jest na dobrym poziomie. Według mnie Sony powinno dać jakąś poprawkę aparatu (szczególnie do odzwierciedlenia kolorów), ponieważ jest jak na razie słabo, a przecież to Sony powinno pokazywać innym producentom jak robić porządne telefony z super aparatami, które w nocy powinny dawać nam możliwość wykonania zdjęć tak samo, jak w dzień. Mam nadzieję, że nie znajdę takich problemów w Xperi L2, XZ2 i XZ2 Compact.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA2

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA2

4. Zdjęcia makro

Tak jak wspomniałem na początku, miałem małe problemy przy wykonywaniu zdjęć makro aparatem w tym urządzeniu. Nie mam pojęcia, dlaczego aż tak Xperia nie chciała ze mną współgrać i wykonać super zdjęcia makro (tak jak powinno przystać na Sony). No niestety, zdjęć makro z bliska nie uda się wykonać takich jak chcemy, albo będziemy musieli się dużo oddalić, albo nie wykonywać, takich zdjęć w ogóle i denerwować się niepotrzebnie. Jednakże, kiedy jakimś cudem zdjęcie uda się wykonać, to jest ono przyzwoite, kolory nawet są dobre, tak samo, jak i szczegółowość. Co do głębi ostrości to jest z nią różnie, raz jest w porządku, a raz jest tak mała, że jest prawie niezauważalna. No wielka szkoda Sony.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA2

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Nie chce cały czas narzekać na aparaty w tym urządzeniu, ale inaczej się nie da. Nie wszystkie zdjęcia w pomieszczeniu będą udane, czasami dzieje się tak, że aparat wykonuje długo zdjęcie (w trybie automatycznym) i można niechcący poruszyć zdjęcie i już efektu ŁAŁ nie ujrzymy. Chociaż trzeba przyznać, że tutaj kolory są w porządku i nie trzeba aż tak o to bać. Nawet cienie są znikome i nie szpecą nam zdjęcia jak np. przy słonecznej pogodzie. Jednak uważałbym, jeżeli chodzi o szybkość wykonywania zdjęć, ponieważ raz jest dobrze, a za drugim razem już jest tragicznie. Oczywiście to zależy od oświetlenia, no ale powinien sobie radzić aparat nawet w sztucznym oświetleniu, przecież to nie jest półmrok lub całkowita ciemność.

Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2

6. Przednia kamerka

Przednie kamerki od serii XA2 poprawiły się na duży plus, jednak lepiej radzą sobie aparaty w Xperi XA2 Ultra niż w zwykłej Xperi XA2. Tutaj mamy również możliwość wykonania zdjęcia w 120 stopniach i muszę przyznać, że aparat lepiej radzi sobie tak, niż przy wąskim kadrze. Przynajmniej przy szerokim nie widać poruszonych części rośliny. Nawet przy szerokim kadrze mamy lepszą szczegółowość, która powinna cieszyć. Oczywiście mankamentem jest, że przy zdjęciach z szerokim kadrem mamy rybie oko i krawędzie są poszarpane, ale to jest prawie zawsze przy optyce szerokokątnej. Niektórzy tak jak np. LG radzi sobie z tym.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA2

Przednia kamerka - Sony Xperia XA2

7. Zdjęcia nocne

Chyba się nie zdziwicie, jak powiem, że Sony Xperia XA2 nie będzie mistrzem zdjęć w ciemności, a nawet półmroku. Chociaż warto zaznaczyć, że w trybie automatycznym uda się wykonać o wiele jaśniejsze zdjęcie niż przy trybie manualnym. Jednak również wiedzieć trzeba o tym, że na zdjęciach mogą występować niepożądane flary/smugi świetlne. Oczywiście nie mam tutaj aż takich wielkich wymagać, ponieważ jest to dosyć tanie urządzenie Sony, ale jednak wolałbym, aby zdjęcia wyglądały przynajmniej dobrze, a nie tragicznie. Pełno ziarna i szumów to nie dla mnie, chociaż w trybie manualnym będą one występować mniej, a nawet w ogóle.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA2

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA2

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XA2 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K i co ważne, możemy w tej rozdzielczości uruchomić stabilizację SteadyShot. Co to nagrywanych filmów to nie jest tragicznie, mogło zawsze być gorzej. Chociaż czasami denerwują przebłyski słońca, ale zawsze można nagrywać w pochmurne dni. Przynajmniej przy nagrywaniu autofokus działa o wiele lepiej niż przy zdjęciach. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Również widać, że przy włączonej stabilizacji SteadyShot mamy lepszy obraz niż przy wyłączonej stabilizacji, ale to chyba jest logiczne. Co warto jeszcze zaznaczyć to kolory przy nagrywaniu, są one 100 razy lepsze niż przy wykonywaniu zdjęć (szczególnie kolory w cieniach).

Podsumowując

Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2 to prawie najtańsze urządzenie w portfolio Sony, ale też nie najtańsze w sklepach. Jednak czy początkujący mobilny fotograf powinien zastanawiać się nad tą Xperią? Według mnie nie, ponieważ o kilka stówek drożej można kupić Xperie XZ1 Compact, która już potrafi w zdjęcia i nie ma żadnych problemów z kolorami. Żal mi trochę tego produktu, no ale Sony powinno popracować nad tym, zanim wypuściło go na rynek. Dlatego według mnie nie opłaca się kupować tego urządzenia, jeżeli patrzymy tylko na aparaty. Dla osób, które robią zdjęcia okazyjnie, jest ten telefon jak znalazł lub nawet dla osób, które aż tak dużo nie chcą płacić, a lubią nagrywać filmy w rozdzielczości 4K.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?