Już nastał ten czas, aby zabrać się za najnowsze produkty producenta Sony, na początku będzie to oczywiście cała seria XA. Chociaż na całą nową serię XZ musicie jeszcze poczekać, w sumie ja też muszę jeszcze poczekać. Nie opłaca pchać się w tłum, lepiej chwile poczekać i przetestować na spokojnie urządzenia. Dlatego też dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować recenzję aparatów w telefonie Sony Xperia XA2 Ultra, tak Ultra. Już niebawem też będzie czas na zwykłą Xperie XA2.
Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania Sony Xperia XA2 Ultra (przypominam, że jest to oczywiście pudełko demo).
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
- Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Przykładowe wideo
1. Specyfikacja
Sony to urządzenie wyposażyło w 3 aparaty. Jeden aparat znajduje się na tylnej obudowie z matrycą 23 Mpx i przesłoną f/2.0.
Reszta aparatów znajduje się na przodzie, jedno oczko obiektywu ma wbudowaną stabilizację obrazu i ma matrycę 16 Mpx wraz z przesłoną f/2.0. Drugi obiektyw to obiektyw szerokokątny z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.4.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia wykonywane podczas pochmurnej pogody są dobre, chociaż jak na Sony to się zawiodłem, a to dlatego, że coś jest nie tak z kolorami. W niektórych miejscach są odpowiednio nasycone, a w niektórych miejscach tak jakby ich brak. Mam nadzieję, że to wina oprogramowania i Sony jak najszybciej to poprawi, a jeżeli to wina matrycy w aparacie to nie jest za ciekawie. Jednak warto też zaznaczyć, że zdjęcia w taką pogodę mają swoje plusy i są bardzo szczegółowe i mają odpowiednią jakość.
3. Słoneczna pogoda
Czy w słoneczną pogodę jest lepiej? Jest lepiej i nawet to widać nie tylko po kolorach nieba, ale i też po kolorach: trawy, samochodów, drzew itd. Widać również, że tryb automatyczny nie zawsze potrafi dobrać odpowiedni tryb do wykonywanych zdjęć. Raz cienie są mocne i zasłaniają pół zdjęcia, a raz są tak lekkie, że nie są zauważalne, to właśnie różni dobieranie trybu przez aparat, dlatego wolałbym, abyście robili zdjęcia w trybie manualnym, nawet z uruchomionym trybem HDR.
4. Zdjęcia makro
Sony Xperia XA2 Ultra potrafi wykonywać zdjęcia makro, ale ma niestety ten sam defekt, który można znaleźć w większości Xperi. Otóż nie można wykonywać zdjęć w trybie automatycznym bardziej z bliska niż w innych telefonach u innych producentów. Zawsze mam wtedy ogromny smutek na twarzy, kiedy muszę jednak bawić się z ostrością, aby zdjęcie makro się udało. No dobra, kiedy już się uda, to zdjęcia wyglądają dobrze, nie są one świetne, są po prostu dobre i tyle, a to dlatego, że rozmycie tła nie jest najwyższych lotów, a ostrość również nie jest zawsze taka, jaką byśmy chcieli. Oczywiście, kiedy będziemy wykonywać zdjęcia w trybie manualnym, to znacznie lepiej będą wyglądać zdjęcia z przybliżenia.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
Na Wasze szczęście Xperia XA2 Ultra potrafi wykonywać zdjęcia w pomieszczeniu, nie widać ani szumów, ani ziarna. Chociaż jest odrobinę gorzej w sztucznym oświetleniu, zdjęcia są odrobinę ciemniejsze, niż w naturalnym świetle, oczywiście da się to poprawić, ustawiając własną wartość ekspozycji, ale chyba każdy chce, aby zdjęcie wykonać szybko i ładnie. Chociaż z drugiej strony są i tacy ludzie co mają czas i lubią bawić się nie tylko parametrami w trybie manualnym, ale i ekspozycją w trybie automatycznym (przy wybieraniu ostrości).
6. Przednia kamerka
Muszę przyznać, że Sony Xperia XA2 Ultra, potrafi w zdjęcia typu selfie. Jeden i drugi obiektyw bardzo dobrze działa i wykonuje zdjęcia. Chociaż widać minimalnie szumy, tak samo jest z kolorami, różnią się między obiektywami, a przecież zdjęcia są wykonywane w tym samym czasie. Przynajmniej tyle, że Sony w końcu nauczyło się w autoportrety. Jak dla mnie jest to duży plus dla tego producenta. Również za to, że mamy w głównym przednim aparacie autofokus i stabilizację obrazu, mało co inne urządzenia z tej samej półki cenowej mogą się tym pochwalić.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne wykonywane aparatem w tej Xperi nie są może piorunujące, ale ważne, że są one, jakie są i widać co się znajduje na zdjęciach. Nawet w trybie automatycznym uda nam się utworzyć dobre zdjęcie, które będzie można zamieścić np. na naszych portalach social media. Oczywiście widać szumy, ziarno itd. Jednak pamiętajmy, że to nie jest topowe urządzenie producenta, więc nie trzeba wymagać dużo. Ważne, aby zdjęcia dało się oglądać i nic więcej.
8. Przykładowe wideo
Sony Xperia XA2 Ultra potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, w tej rozdzielczości możemy uruchomić stabilizację obrazu SteadyShot (inny producenci powinni się uczyć od Sony). Samo nagranie jest odpowiednie, kolory są poprawne, a szczegółowość jest rewelacyjna. Czego chcieć więcej? Muszę przyznać, że Sony postarało się o to, aby to właśnie telefon ze średniej półki mógł nagrywać w tej rozdzielczości wraz ze stabilizacją i co najważniejsze to obraz nie koli w oczy jak to czasami bywa u innych producentów.
Podsumowując
Sony Xperia XA2 Ultra nie kosztuje stosunkowo mało jak na średnią półkę, jednak jest to nieliczne z urządzeni, które ma naprawdę dobre przednie aparaty i potrafi nagrywać bardzo przyzwoite filmy. Oczywiście u operatorów będzie on tańszy i można powiedzieć, że jeżeli wolicie duże urządzenia z naprawdę dobrymi aparatami, to ta Xperia jest idealna. Mogę ją polecić, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że nie zawsze zdjęcia w pochmurną pogodę będą miały super kolory. Oby Sony poprawiło to w jak najszybszym czasie, liczę na nich. Z czystym sumieniem mogę polecić ten telefon, a w szczególności osobom, które uwielbiają zdjęcia typu selfie.
Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA2 Ultra -> ZDJĘCIA