Fototest – Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ

Ostatnimi czasu miałem przyjemność testować aparat w telefonie Sony Xperia XZ. Na mnie ten aparat zrobił bardzo dobre wrażenie, jednak przy wykonywaniu zdjęć makro miał drobne opory, przy reszcie zdjęć telefon wykonywał je bez zająknięcia. Jest to pierwszy telefon na blogu, który zrobił na mnie tak dobre wrażenie z użytkowania aplikacji aparatu, jak i wykonywania zdjęć, no dobra nieszczęsne zdjęcia marko. Teraz skupmy się na szczegółach w Sony Xperia XZ, jak i również na zdjęciach jest dużo szczegółów. Już po tych testach wiem, dlaczego Sony dalej promuje ten model telefonu, ponieważ naprawdę jest udany.

Zanim przejdziesz do całej reszty recenzji, obejrzyj rozpakowanie demo Sony Xperia XZ.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ

Sony ten model urządzenia wyposażyło główny aparat w matrycę 23 Mpx z przesłoną f/2.0 i przetwornikiem obrazu Exmor RS o przekątnej 1/2,3 cala. W Sony Xperia XZ mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K oczywiście przy włączeniu odpowiedniej opcji. Najwyższe ISO, które możemy uzyskać to 12800.

Zaś przedni aparat o matrycy 13 Mpx z przesłoną f/2.0 i przetwornikiem obrazu Exmor RS o przekątnej 1/3.06 cala. Najwyższe ISO, które możemy uzyskać to 6400.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są zazwyczaj jasne, jak i można na nich zauważyć dużą szczegółowość. Dzięki Sony Xperia XZ takie zdjęcia mają miejsce bytu. Ten telefon naprawdę wykonuje świetne zdjęcia i można to zobaczyć na przykładowych zdjęciach poniżej. Na zdjęciach wykonane tym telefonem niczego nie brakuje i nie ma do czego się doczepić.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą jeszcze lepsze niż podczas pochmurnej pogody, ale to jest logiczne. Detale są na swoim miejscu i nie ma tu żadnych zniekształceń lub innych rzeczy. Po prostu Sony ma się czym pochwalić, każdy telefon mógłby robić takie zdjęcia, a nawet lepsze.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ

4. Zdjęcia makro

Podczas wykonywania zdjęć makro telefonem Sony Xperia XZ zauważyłem, że nie zawsze chce dobrze wyostrzyć obiekt lub jest za blisko obiektywu. Kiedy telefon już wyostrzy, oczekiwany obiekt jest ostry, a reszta zdjęcia jest pięknie rozmazana, tak jak ma to miejsce w lustrzankach lub bezlusterkowcach. Zdjęcia makro wykonane aparatem w Sony Xperia XZ mają swój urok i trudno im go zabrać.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Nie chcę nic mówić, ale jest tu naprawdę dobrze. Zdjęcia w pomieszczeniach wychodzą jasne i mają dużą szczegółowość, nawet, wtedy kiedy brakuje światła. Na zdjęciach nie znajdziemy dużej ilości ziarna, a czasami nawet w ogóle go nie ma. Nie chcę nic insynuować, ale jak na razie to najlepszy aparat na blogu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ

6. Przednia kamerka

Znalazłem coś dla osób, które uwielbiają wykonywać sobie zdjęcia tzw. Selfie. Przedni aparat w Xperia XZ to aż 13 Mpx i tu żadna osoba nie powie, że zdjęcia nie ma detalu czy jest rozmazane itd.

Selfie wykonywane Xperią XZ są naprawdę świetne, tak samo, jak reszta zdjęć tym telefonem. Wszystkie detale są na swoim miejscu i wszystko jest ostre jak na przednią kamerkę. Dla mistrzów robienia sobie Selfie ten aparat na 100% wystarczy.
Przednia kamerka - Sony Xperia XZ

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonywane aparatem w Sony Xperia XZ są super, mimo iż nie są jasne, ale nie są pożółkłe. Na zdjęcia nie jest dodawane sztuczne światło, aby zdjęcie było jaśniejsze. Zdjęcia wychodzą naturalne, są tylko o drobinkę jaśniejsze. Na załączonych zdjęciach widać, że ziarno występuje, ale za to nie tracimy detalu na zdjęciach. Tak jak wspominałem, jest to najlepszy aparat na blogu. Obstawisz, że za jakiś czas się to zmieni? 🙂

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ

8. Przykładowe wideo

Nagrywanie filmów telefonem Sony Xperia XZ jest czystą przyjemnością. StedyShot działa tak jak powinien i sama jakość wideo jest naprawdę zadowalająca. Aby nagrywać w jakości 4K trzeba przejść do aplikacji aparatu i wybrać nagrywanie w 4K. Szkoda, że Sony nie pokusiło się, aby ta rozdzielczość była domyślnie ustawiona w aplikacji aparatu.

Podsumowując

Sony Xperia XZ jest super opcją dla osób uwielbiających fotografowanie telefonem. Muszę przyznać, że brakuje mi teraz tego urządzenia przy wykonywaniu byle jakiego zdjęcia, choćby głupiej kartki. Trzeba przyznać, że Sony bardzo dobrze wykonało to urządzenia i trudno rozstać się z nim na chwilę. Bardzo gorąco mogę polecić to urządzenia 🙂

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?