Fototest – Xiaomi Mi 10T

Xiaomi Mi 10T

Ostatnio na testy trafił do mnie telefon Xiaomi Mi 10T. Nie jest to już nowy model Xiaomi, jednak warto wszystko przetestować, a to też z tego względu, że można ten telefon spotkać już w naprawdę dobrej cenie (ok. 1750 zł). Jednak, czy warto zastanawiać się nad tym telefonem pod względem fotografii? Tego przekonacie się poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.89
  • 13 Mpx f/2.4 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 20 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają naprawdę nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na naprawdę bardzo dobrym poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba, a na sztuczną inteligencję nawet nie można powiedzieć w większości złego słowa (zależy od oświetlenia). Przy gorszym świetle wszystko jest tak, jak należy, nawet kolory są odpowiednie i można spokojnie tym telefonem wykonać odpowiednie zdjęcia. Oczywiście mamy w tym telefonie także szeroki kąt, którym to wykonamy dosyć ładne zdjęcia.

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Jedynie co rzuciło mi się w oczy, to przy mocniejszym słońcu automatyczny HDR nie zawsze daje sobie radę i przez to cienie są mocniejsze i rozpiętość tonalna nie jest w większości taka, jakbyśmy tego chcieli. Kolor momentami, również są mocniejsze i nie każdemu może się to podobać, jednak i tak muszę przyznać, że można tym telefonem wykonać bardzo ładne zdjęcia krajobrazowe. Spokojnie można zabierać ten telefon ze sobą w podróż i wykonać bardzo ładne pamiątki.

4. Zdjęcia makro

Producent wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak jest to nadal tylko 5 Mpx i zdjęcia nie wyglądają zbyt dobrze i warto używać głównego aparatu do nich. Głębia ostrości wygląda tak, jak trzeba i nie można na to narzekać. Kolory i szczegółowość jest poprawna, więc można spokojnie zrobić ładne zdjęcia tym telefonem. Automatyczny HDR i sztuczna inteligencja, sprawdzają się tak, jak trzeba, chociaż momentami zdjęcia mają większy kontrast i mocniejsze kolory, więc trzeba o tym pamiętać. Oczywiście mamy też w tym modelu tryb portretowy, który sprawdza się tak, jak należy i można wykonać tym telefonem ładne zdjęcia portretowe lub zdjęcia z artystycznym rozmytym tłem.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć mogę, że nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i kolory są na tyle dobre, że nie można narzekać. Jedynie, na co można narzekać, to na kontrast, który jest odrobinę większy przez sztuczną inteligencję. Oczywiście szczegółowość jest również poprawna. To, co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są poszarpane i rozmazane — można za to pochwalić producenta. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają również tak, jak trzeba. Kontrast jest również większy, ale niektórym może się to podobać. Na szczęście jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie, nawet na autofocus nie można narzekać. Więc można być zadowolony z tego telefonu, tylko czasami warto wyłączać sztuczną inteligencję.

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie trochę mnie zaskoczyła, ponieważ w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Szczegółowość jest odpowiednia, tak samo jakość. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają o wiele lepiej, ale najważniejsze jest to, że jednak w tych średnich warunkach oświetleniowych można wykonać bardzo ładne zdjęcia. Na pewno spodoba się to osobom, które wykonają dużo tego typu zdjęć, przynajmniej nie muszą się martwić o ten aspekt w tym modelu.

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy wykonywane tym telefonem nie są złe. Spokojnie możemy tym telefonem wykonać jasne i ładne zdjęcie w trybie automatycznym. Oczywiście mamy tutaj też tryb nocny i profesjonalny, jednak trzeba pamiętać, że spokojnie trybem automatycznym wykonamy na tyle jasne i dobre zdjęcia, że można je wstawiać na swoje media społecznościowe. Jeżeli jednak i tak będzie nam mocno brakować tego oświetlenia, to polecam uruchomić tryb nocny, bo pomoże nam wykonać nie tylko jaśniejsze zdjęcie, ale także wspomoże nas w jego ustabilizowaniu.

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 10T ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. Jednak tylko w rozdzielczości Full HD i 4K mamy cyfrową stabilizację obrazu, a w rozdzielczości Full HD mamy dodatkową stabilizację obrazu. Co do samych filmów, to przyznać mogę, że można tym telefonem nagrać ładne filmy, ale warto pamiętać o stabilizacji, chociaż nadal obraz odrobinę drga. Czasami polecam uruchamiać tryb stabilizacja obrazu, bo dzięki temu będziemy mogli nagrać naprawdę ładne filmy z naszej codzienności, chociaż jasność ich nie będzie aż taka świetna (tak samo jakość).

Podsumowując

Xiaomi Mi 10T

Xiaomi Mi 10T nie jest drogim telefonem, ale czy warto się nad nim zastanawiać? Mnie bardzo przypadł ten telefon do gustu, więc jeżeli szukacie fajnego telefonu i jeżeli chcecie mieć ładne zdjęcia, to możecie zastanowić się właśnie nad tym telefonem. Mnie się z niego bardzo dobrze korzystało i gdyby nie ta sztuczna inteligencja, która momentami przesadzała, to byłby to naprawdę bardzo dobry telefon. Zawsze też można nie korzystać z niej w ogóle.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 10T -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?